more_horiz
PR24 Portal
Section05

Adwent

Jak dobrze przeżyć Adwent? Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom

Akcje pomocowe są dla nas obowiązkiem związanym z jałmużną adwentową, jeśli jesteśmy wierzący. Nawet jeśli nie wierzymy, to właśnie w okresie przedświątecznym pomagamy najchętniej. Jedną z akcji, które towarzyszą świątecznym przygotowaniom jest Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, zapoczątkowane w 1994 r. na zebraniu dyrektorów Caritas diecezjalnych w Rusinowicach i jest to jedna z najstarszych akcji Caritas. 
Zobacz więcej na temat:  Strefa Rodzica radio dla rodziców Adwent dzieci DAB+

Tradycja jarmarków bożonarodzeniowych. Ks. prof. Przybyłowski: to piękne, że możemy ubogacać swoje życie społeczne

Cudowne dekoracje, sznury świateł i tradycyjne polskie potrawy stwarzają prawdziwą atmosferę radości na jarmarkach bożonarodzeniowych. Mimo iż ich tradycja przeniknęła z Zachodu, to w naszym kraju z roku na rok jest ich coraz więcej. O przygotowaniach i akcentach świątecznych związanych z Bożym Narodzeniem opowiedzieli w Polskim Radiu 24 Karolina Niementowska (dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej Grupy MTP) oraz ks. prof. dr hab. Jan Przybyłowski (UKSW).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Boże Narodzenie Adwent tradycja

Byle do Świąt

Odliczamy godziny do Świąt Bożego Narodzenia. W kulturze ludowej to czas radości z narodzin Zbawiciela, jeśli sięgnąć dalej – z nastania „nowego słońca”. To także okres, gdy lud wyjątkowo bacznie przestrzegał wielu zakazów i nakazów, by nadchodzący rok obfitował w dostatek i szczęście. O kilku obyczajach świątecznych ze Spisza, Kurpiów i Ziemi Radomskiej opowiedzą w dzisiejszych Źródłach przedstawiciele kultury tradycyjnej tych regionów.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Magdalena Tejchma Adwent Boże Narodzenie tradycja Kurpie Radomskie

Adwent na Podhalu

Ile dziś zostało z dawnych zwyczajów, praktykowanych przez mieszkańców Podhala? O wróżbach, które miały znaczenie w dniu św. Łucji, poście i wyrzeczeniu, a także o przygotowaniu do świąt Bożego Narodzenia opowiadała artystka i mieszkanka Bukowiny Tatrzańskiej – Stanisława Galica-Górkiewicz.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Kuba Borysiak Grzegorz Ciechowski Adam Strug Janusz Prusinowski Persja Turcja instrumenty Adwent Podhale

Kto dekoruje choinkę na Święta?

Już za kilka dni… Święta Bożego Narodzenia (w Kościele katolickim. Nasi sąsiedzi ze wschodu, na przykład z Ukrainy, Święta obchodzą kilka tygodni później)! Już w piątek świąteczny czas rozpocznie Wigilia, kolacja inna, niż wszystkie! Choć dziś po produkty na wigilijny stół możemy iść do sklepu, dawniej, na wsiach wszystkie potrawy przygotowywały gospodynie. Piekły ciasta, gotowały zupy z zakwasu… Zwyczaj nakazywał spróbowanie wszystkich potraw, nawet tych, za którymi się nie przepada.
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Piotr Dorosz Adwent zima

Co na wsi robiono zimą?

Tym razem zastanawialiśmy się, co w wiejskim gospodarstwie robiono późną jesienią i zimą, kiedy wszystkie prace w polu były już dawno zakończone, a zmrożona ziemia zaczynała być twarda jak kamień. Karolina Ociepka nauczyła nas wesołej kolędy o ptaszkach, a Witold Vargas opowiedział bajkę o... brzydkiej królewnie. A wszystko przez zabawę w „bajki-zamieniajki”. Na czym polega ta zabawa? Przekonajcie się sami!
Zobacz więcej na temat:  dzieci folk folklor kultura ludowa Piotr Dorosz Adwent zima

Trwa Adwent!

Za nami pierwszy tydzień Adwentu w obrządku kościoła katolickiego. Przypomnijmy sobie zatem, jak okres ten wyglądał na Kurpiach! Z archiwalnej opowieści śp. Zofii Warych dowiemy się m.in. czym są  „wychopnie”, co sprawiało, że chaty w Święta były iście baśniowe i jakie opowieści towarzyszyły pracom domowym w adwentowym czasie. Zajrzeliśmy także na Lubelszczyznę, by poznać nową odsłonę tradycji dunajowania! 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor kultura ludowa muzyka ludowa muzyka tradycyjna Piotr Kędziorek Kurpie Lubelszczyzna Adwent kolędy

Kalendarz adwentowy i jego historia

Kiedyś występowały jedynie w formie kolorowych, płaskich pudełek z dwudziestoma czteroma okienkami z mleczną czekoladką w środku. Dziś przybierają najróżniejsze formy. Kalendarz adwentowy, bo o nim mowa, można kupić zarówno w sklepie, jak i online. Można też wykonać go samodzielnie, przy okazji angażując całą rodzinę.
Zobacz więcej na temat:  Trójka społeczeństwo Piotr Firan kalendarz Adwent Boże Narodzenie święta Martyna Masztalerz dzieci rodzice słodycze czekolada