more_horiz
PR24 Portal
Section05

Afganistan

Afganistan pod rządami talibów: walki z opozycją, egzekucje, zakaz edukacji kobiet

Ponad rok po wycofaniu się Amerykanów i powrotu do władzy talibów, w Afganistanie wciąż nie jest spokojnie. W Pandższirze wykonano w ostatnim czasie egzekucje na 27 osobach, w Badachszanie doszło do intensywnych starć sił rządowych z rebeliantami NRF, a mimo wcześniejszych zapewnień talibów, że dziewczęta wrócą do szkół, nic nie wskazuje na liberalizację praw dotyczących kobiet.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afganistan Bliski Wschód

Rosja szuka wsparcia na Bliskim Wschodzie. Werbuje byłych afgańskich komandosów

Jak podaje amerykański magazyn "Foreign Policy", Rosja i Iran podejmują próby werbowania na wojnę z Ukrainą byłych komandosów z armii Afganistanu. Chodzi o żołnierzy szkolonych niegdyś przez jednostki specjalne USA i Wielkiej Brytanii, a obecnie ukrywających się przed zemstą ze strony rządzących w Kabulu talibów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Afganistan Rosja Iran talibowie wojna na Ukrainie serwis wschodni wojna 2022

Misja polskich żołnierzy w Afganistanie. Szef MON: naszą siłą jest solidarność wobec sojuszników

W Lednogórze odsłonięta została tablica upamiętniająca podporucznika, pośmiertnie awansowanego na porucznika, Łukasza Kurowskiego - pierwszego polskiego żołnierza, który zginął w trakcie misji w Afganistanie w 2007 roku. Jak mówił wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak "służba por. Kurowskiego w Afganistanie służyła bezpieczeństwu Polski". Dodał, że "nasza siła w sojuszach polega na tym, że jesteśmy solidarni wobec sojuszników".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Afganistan misja w Afganistanie Mariusz Błaszczak Ministerstwo Obrony Narodowej polscy żołnierze w Afganistanie żołnierze

Mija rok od powrotu talibów do władzy. Prof. Pstrusińska o tym, jak wygląda życie w Afganistanie

W niedzielę 15 sierpnia 2021 r. talibowie wkroczyli do Kabulu, gdzie - wykorzystując wycofanie się międzynarodowych sił wojskowych pod wodzą Stanów Zjednoczonych - przejęli kontrolę nad krajem. Orientalistka prof. Jadwiga Pstrusińska opowiedziała na antenie Polskiego Radia 24 o tym, jak rok po powrocie talibów do władzy wygląda Afganistan.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Bliski Wschód Afganistan talibowie

Rocznica upadku rządu w Kabulu. Dr Gajda: część osób, które wówczas uciekły, wróciła do Afganistanu

- Oficjalnie uciekło kilkadziesiąt tysięcy osób. Natomiast obecnie dostępne są informacje, które mówią o tym, że wiele z tych osób wróciło do Afganistanu w ciągu tego roku. Tak że w tym momencie jedynie część z nich została na wygnaniu. Są to osoby, które obawiają się represji ze strony talibów - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Jakub Gajda, afganolog.
Zobacz więcej na temat:  Rafał Dutkiewicz Polskie Radio 24 ŚWIAT Afganistan Kabul talibowie

"W tego typu operacjach najtrudniejsze jest znalezienie celu". Gen. Kowalski o zabójstwie przywódcy Al-Kaidy

- W tego typu operacjach zawsze najtrudniejsze jest znalezienie celu, bo terroryści tej klasy, jak Ajman az-Zawahiri, nauczyli się żyć życiem pełnym fałszywych tropów tak, aby nie można było ich namierzyć, znaleźć prawdziwej lokalizacji - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Andrzej Kowalski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afganistan USA Kabul terroryzm Al Kaida Ameryka Joe Biden

Al-Kaida bez przywódcy. Ekspert: nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie odpowiednie przygotowanie

- Byłbym zdecydowanie bardziej zmartwiony sytuacją, gdyby al-Zawahiri został odnaleziony albo zabity gdzieś na prowincji - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Krzyżanowski (afganolog i iranista). Gościem "Kontrapunktu" był także prof. Tomasz Gajownik (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie). 
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone Joe Biden ŚWIAT Ameryka Polskie Radio 24 Afganistan Al Kaida