more_horiz
PR24 Portal
Section05

Afryka

Sytuacja polityczna w RPA. Prof. Gąsowski: istotnym składnikiem formacji rządzącej jest partia komunistyczna

- Południowa Afryka jest krajem bardzo zróżnicowanym pod względem politycznym i etnicznym. W związku z tym pamięta się jeszcze o tym zabójstwie. Należy podkreślić, że Chris Hani był członkiem partii komunistycznej, a obecnie rządzący Afrykański Kongres Narodowy jest właściwie konglomeratem trzech struktur politycznych. Jedną z nich jest właśnie partia komunistyczna - podkreślił w Polskim Radiu 24 prof. Andrzej Gąsowski, afrykanista i były dyplomata. 
Zobacz więcej na temat:  RPA Afryka

Wspólne ćwiczenia wojskowe Rosji i Algierii. Oddziały trenują operacje antyterrorystyczne

Mnisterstwo obrony Algierii w komunikacie, na który powołała się EFE podało, że "w ćwiczeniach Tarcza Pustyni rozpoczętych w środę i zaplanowanych do 28 listopada w okolicach miast Hammaguir i Bechar, blisko granicy z Marokiem, oddziały trenują operacje antyterrorystyczne w środowisku pustynnym".
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojsko ćwiczenia wojskowe bezpieczeństwo Algieria ŚWIAT Afryka

Zełenski podczas szczytu COP27: efektywna polityka klimatyczna niemożliwa jest bez pokoju

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski miał swoje zdalne wystąpienie podczas COP27 w Szarm el-Szejk w Egipcie. Jak mówił, efektywna polityka klimatyczna nie jest możliwa bez pokoju. - Musimy zatrzymać tych, którzy swoją szaloną i nielegalną wojną niszczą zdolność świata, by wspólnie działać na rzecz wspólnego celu - zaapelował.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afryka Egipt Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 Wołodymyr Zełenski klimat zmiany klimatyczne

Szczyt klimatyczny COP27. Dr Chocian: pewne cele, które Europa sobie narzuca, są irracjonalne

- Pewne cele, które Europa sobie narzuca, są irracjonalne. Prędzej czy później doprowadzą one do wyniszczenia gospodarczego na Starym Kontynencie, ale wcale nie zmniejszą emisji na świecie. Mamy jeden klimat i musimy to zrozumieć - skomentował na antenie Polskiego Radia 24 ekolog dr Grzegorz Chocian.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 prezydent Andrzej Duda energetyka ŚWIAT Afryka Egipt bezpieczeństwo energetyczne środowisko zmiany klimatyczne

Szczyt COP27. Prezydent Andrzej Duda: agresja Rosji na Ukrainę zagraża realizacji celów klimatycznych

- Konsekwencją agresji rosyjskiej jest przede wszystkim kryzys, ale też ogromne koszty, które jednocześnie zagrażają czasowym realizacjom celów klimatycznych - oświadczył na szczycie COP27 w egipskim Szarm el-Szejk prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda Ukraina wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT Europa Afryka Egipt klimat ochrona środowiska Rosja energetyka

Prezydent Duda na szczycie COP27: Polska stanowi przykład kraju idącego ścieżką zrównoważonego rozwoju

- Mimo wyzwań, które pojawiają się z uwagi na charakter naszego sektora energii i przemysłu, Polska jest przykładem kraju, który podąża ścieżką zrównoważonego rozwoju i w sposób znaczący zmniejsza emisje, a jednocześnie następuje wzrost jego PKB - mówił prezydent Andrzej Duda podczas sesji plenarnej Konferencji COP27.
Zobacz więcej na temat:  prezydent Andrzej Duda energetyka ŚWIAT Afryka Egipt bezpieczeństwo energetyczne

Andrzej Duda weźmie udział w COP-27. Prezydent spotka się też m.in. z premier Mołdawii

Delegaci z blisko 200 krajów przybyli w niedzielę (6 listopada) do Szarm el-Szejk w Egipcie na 27. konferencję ONZ w sprawie zmian klimatu COP27, gdzie będą dyskutować m.in. o rekompensatach szkód związanych z globalnym ociepleniem dla biedniejszych krajów. Do Egiptu na to wydarzenia przyleciał polski prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  COP Egipt Polityka zagraniczna Polski Andrzej Duda dyplomacja ŚWIAT Afryka GOSPODARKA