more_horiz
PR24 Portal
Section05

agresja sowiecka

Powojenna emigracja niepodległościowa o agresji sowieckiej

- Na antenie Wolnej Europy stale obecne były audycje historyczne, informacyjne, ale też interwencyjne. Były próby oddziaływania, aby spowodować repatriacje, powrót Polaków z łagrów - mówił w audycji "Ślady pamięci" Andrzej Mietkowski. W programie kolejna odsłona tematu konsekwencji radzieckiej agresji na Polskę w 1939 roku. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mietkowski Rafał Habielski Dwójka agresja sowiecka II wojna światowa kampania wrześniowa

Agresja sowiecka na Polskę we wrześniu 1939 roku. Część 2.

- We wrześniu 1939 roku o przyszłym losie ludzi decydowało to, jakimi środkami transportu dysponowali. To był dramatyczny obraz umierającego państwa, oddziały sowieckie znajdowały się w odległości 30 km od miejsca, w którym rząd i prezydent przekraczali granicę Polski. Na przemyślaną ewakuację nie było czasu - mówił na antenie Dwójki prof. Rafał Habielski.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mietkowski Rafał Habielski Dwójka historia Polski agresja sowiecka

"Atak" Tomasza Lerskiego. Premierowe słuchowisko w Jedynce [POSŁUCHAJ]

Słuchowisko Tomasza Lerskiego w reżyserii Michała Wdowiaka przypomina wydarzenia, jakie rozgrywały się w miastach na Kresach Wschodnich: Baranowiczach, Grodnie i Brześciu - po napaści sowieckiej. Uzmysławia, że ten atak był taką samą napaścią, jak agresja hitlerowskich Niemiec, choć w historiografii i potocznej opinii pokutuje niesłuszne przekonanie, iż wojna na Wschodzie miała łagodniejszy charakter i przebieg. Nic bardziej mylnego! 
Zobacz więcej na temat:  słuchowisko Rosja agresja sowiecka II wojna światowa ZSRR

Sowiecka napaść na Polskę. Jak opisywali ją pisarze?

Od samego początku wojny Hitler nalegał na Stalina, aby ten dołączył do agresji na Polskę. Rosyjski dyktator nie zamierzał zwlekać, żeby przypadkiem łup nie wymknął mu się z rąk, i 17 września 1939 roku Związek Sowiecki zaatakował nasz kraj. Jak tamte tragiczne wydarzenia opisywali pisarze, m.in. Józef Mackiewicz?
Zobacz więcej na temat:  historia Polski Katarzyna Hagmajer-Kwiatek okupacja sowiecka 1939 agresja sowiecka literatura Wacław Grzybowski Józef Mackiewicz Włodzimierz Bolecki Władysław Broniewski Wilno Lwów Eliza Czapska

Atak ZSRR na Polskę. "Pomoc nie nadeszła"

Generał Felicjan Sławoj Składkowski, który we wrześniu 1939 roku pełnił funkcję premiera, wspominał po latach w Radiu Wolna Europa, że Polska została pozostawiona sama. – Naród niemiecki rzucił się na nas pod wodzą zachłannego szaleńca Hitlera, a naród rosyjski wsadził nam nóż w plecy z rozkazu chytrego Stalina. Niestety pomoc, do której obowiązani byli sprzymierzeni nie nadeszła.
Zobacz więcej na temat:  agresja sowiecka 17 września 1939 społeczeństwo Piotr Łodej Tomasz Gajownik historia Polski II wojna światowa

Rocznica agresji ZSRR na Polskę. Prezydent Duda: imperialna Rosja znów dąży do ekspansji na inne państwa

- Rosja zawsze chce władzy nad całą Europą Środkową i Wschodnią. Ale wolna Polska, wolna Ukraina i wszystkie inne niepodległe państwa naszego regionu nigdy się na to nie zgodzą. Dla naszych narodów to kwestia życia i śmierci, zachowania tożsamości i przetrwania - podkreślił prezydent Andrzej Duda.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 agresja sowiecka ZSRR Rosja II wojna światowa zbrodnie sowieckie historia Polski prezydent Andrzej Duda społeczeństwo POLSKA

Agresja ZSRR na Polskę. "Stalin czekał na rozwój wydarzeń na froncie"

Konkretna data ataku na Polskę nie była ustalona. –  Stalin czekał, aż sytuacja dojrzeje i strona polska stanie się bardzo słaba, a Niemcy wykrwawieni nie będą w stanie zaatakować Rosjan – mówił w specjalnym wydaniu "Pory na Trójkę" historyk prof. Tomasz Gajownik. 
Zobacz więcej na temat:  agresja sowiecka 17 września 1939 społeczeństwo Piotr Łodej Tomasz Gajownik historia Polski II wojna światowa

"Polska stała się sowiecką kolonią". Prezes IPN o skutkach inwazji na Polskę 17 września

Prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki powiedział, że agresja Armii Czerwonej na Polskę 17 września 1939 roku była nożem wbitym w plecy - Polsce i Polakom. Mija 83. rocznica tego wydarzenia. 17 września 1939 roku nad ranem, łamiąc pakt o nieagresji, Armia Czerwona zaatakowała tyły polskich wojsk walczących z Niemcami.
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 ZSRR agresja sowiecka zbrodnie sowieckie II wojna światowa Niemcy III Rzesza Adolf Hitler Józef Stalin HISTORIA POLSKA IPN Karol Nawrocki

Spektakl "Oswobodzeni" – wojna bez przyzwyczajenia

– Zawsze istnieje rodzaj przyzwyczajenia się, nawet do najgorszych rzeczy. Ponieważ wojna trwa już od końcówki lutego, w naszej świadomości ona istnieje, z nią żyjemy. Bardzo ważne jest, aby o niej umiejętnie ciągle mówić, naciskać guzik "uwaga – to barbarzyństwo" – mówił w Dwójce aktor Leszek Zduń o spektaklu "Oswobodzeni", związanym z 83. rocznicą agresji ZSRR na Polskę i aktualnymi wydarzeniami na Ukrainie. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Paweł Siwek agresja sowiecka spektakl Instytut Pileckiego 17 września 1939 Dwójka Ukraina

Jowita Budnik: "Orlęta. Grodno '39" to dramat widziany oczyma dzieci

- Ten film jest tak skonstruowany, że patrzymy na dramat, który się rozgrywa, oczami kilkunastoletnich dzieci. Takie poprowadzenie tej historii daje nam możliwość przeżywania jej w bardzo intensywny sposób - mówiła w Dwójce Jowita Budnik, odtwórczyni roli Rotmanowej w nowym filmie Krzysztofa Łukaszewicza "Orlęta. Grodno '39".
Zobacz więcej na temat:  Jowita Budnik agresja sowiecka II wojna światowa aktor Dwójka film polski kino Paweł Siwek FILM

Prezydent Andrzej Duda domaga się rozliczenia zbrodni katyńskiej. Nowe informacje

Paweł Szrot, szef gabinetu prezydenta poinformował, że w poniedziałek w południe Andrzej Duda przedstawi międzynarodowe kroki ws. zbrodni katyńskiej. Z przekazanych informacji wynika, że plan polega na przedstawieniu rodzinom i środowiskom katyńskim drogi prawnej ws. zbrodni katyńskiej, jej upamiętnienia, a także osądzenia.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Duda zbrodnia katyńska Katyń kancelaria prezydenta agresja sowiecka

Szef IPN: trzeba zakończyć dekomunizację w Polsce. W całym kraju znikają symbole Armii Czerwonej

IPN z pełną determinacją będzie realizował ustawę z 2016 roku, wolę polskiego parlamentu, którą była dekomunizacja przestrzeni publicznej. Należy zakończyć proces dekomunizacji w RP - powiedział prezes Instytutu Pamięci Narodowej Karol Nawrocki na konferencji w Siedlcu poprzedzającej demontaż pomnika czerwonoarmisty.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski agresja sowiecka Rosja II wojna światowa IPN

Po raz 12. obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych

1 marca po raz dwunasty obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Jest to święto państwowe, które służy uczczeniu żołnierzy antykomunistycznego podziemia. Upamiętnia tych, którzy od 1944 do 1963 roku walczyli o prawo do samostanowienia polskiego społeczeństwa, stawiając zbrojny opór sowieckiej okupacji i narzuconej przez Moskwę władzy.
Zobacz więcej na temat:  historia Polski agresja sowiecka II wojna światowa Żołnierze Wyklęci