more_horiz
PR24 Portal
Section05

Akademia Sztuk Pięknych

Uczelnie artystyczne będą dekorować Pałac Saski. Podpisano list intencyjny

Spółka Pałac Saski i uczelnie artystyczne podpisały listy intencyjne o współpracy w zakresie odtworzenia dekoracji rzeźbiarskich Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej. W uroczystości wzięli udział rektorzy Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Katowicach, Łodzi, Wrocławiu, Warszawie, a także przedstawiciele Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Pałac Saski KULTURA SZTUKA rzeźba Akademia Sztuk Pięknych

Ars auro prior - sztuka cenniejsza niż złoto. Jakie barwniki stosowano w dawnych czasach?

Historia kultury i historia cywilizacji, od najdawniejszych czasów pokazuje nam, że sztuka rzeczywiście jest ogromnym bogactwem. Już 3 tys. lat przed narodzeniem Chrystusa uzyskano pierwszy sztuczny barwnik: niebieski pigment nazywany egipskim błękitem. Receptura tego specyfiku stanowiła pilnie strzeżoną tajemnicę.
Zobacz więcej na temat:  Jakub Domoradzki SZTUKA Akademia Sztuk Pięknych średniowiecze

Mecenat Sasów. Polskie akcenty w kolekcjach królewskich

Herby na ramach obrazów to jedne z licznych śladów unii polsko-saskiej z XVIII wieku. Królowie z dynastii Wettynów August II Mocny i August III poprzez mecenat sztuki przyczynili się do jej rozwoju na terenie Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Ślady unii polsko-saskiej widoczne są do dziś, w zbiorach porcelany miśnieńskiej, w architekturze Warszawy czy Muzeum Ignacego Kraszewskiego w Dreźnie. 
Zobacz więcej na temat:  Drezno Warszawa Katarzyna Jankowska Katarzyna Jankowska – PODCAST SZTUKA malarstwo Zamek Królewski Bernardo Bellotto Akademia Sztuk Pięknych architektura Saksonia

Zachwycały na wystawie światowej 1939. Zespół dzieł wraca do Polski

- Zgodnie z wizją komisji artystycznej powstał jednorodny stylistycznie zespół prac, który ukazywał momenty chwały Polski przedrozbiorowej. Taka była intencja, by na wystawie światowej w Nowym Jorku pokazać II RP jako państwo o wielowiekowej tradycji kulturowej, ale i prężne gospodarczo, rozwijające się - mówiła w radiowej Jedynce prof. Irena Kossowska o cennych obrazach, które po 83 latach wkrótce powrócą do Polski.
Zobacz więcej na temat:  USA malarstwo Akademia Sztuk Pięknych II wojna światowa Michał Montowski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego Nowy Jork

Wojciech Włodarczyk: Sztuka kształtuje rzeczywistość [WIDEO]

- Jedną z historii, która została zapamiętana w instytucie, była ta, kiedy podjąłem się na seminarium sztuki współczesnej przygotować tekst na temat happeningu. I to było absolutne zaskoczenie, bo nikt takimi rzeczami w tym czasie się nie interesował - mówił w Dwójce prof. Wojciech Włodarczyk, historyk sztuki, działacz społeczny, opozycjonista, polityk, a prywatnie - producent wina.
Zobacz więcej na temat:  Robert Mazurek Dwójka rozmowa malarstwo Akademia Sztuk Pięknych