more_horiz
PR24 Portal
Section05

akcyza

Projekt zmian w CIT. Wiceminister Soboń: to odpowiedź na oczekiwania rynku

- Projekt zmian w CIT jest odpowiedzią na oczekiwania rynku i na sytuację geopolityczną i gospodarczą, w jakiej dzisiaj się znajdujemy - powiedział w Sejmie wiceminister finansów Artur Soboń. W projekcie zawarte zostały m.in. zapisy mające na celu wydłużenie działania Tarczy Antyinflacyjnej do 31 grudnia 2022 r. 
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA legislacja podatki Podatki 2022 cit Artur Soboń firma firmy przedsiębiorca przedsiębiorstwo Ministerstwo Finansów POLSKA akcyza polityka

Odnawialne źródła energii. Uproszczenia w podatku akcyzowym dla firm i samorządów

Będą uproszczenia w podatku akcyzowym dla firm i samorządów korzystających z OZE - wynika z projektu nowelizacji ustawy o podatku akcyzowym. Projekt zakłada także wprowadzenie uproszczeń dla podmiotów produkujących energię elektryczną z generatorów o łącznej mocy nieprzekraczającej 1 MW i ją zużywających.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Finansów podatek akcyza OZE energia elektryczna firma

Minister finansów o wydłużeniu tarczy antyinflacyjnej: przyczyni się do stabilizacji cen

Rozwiązania zawarte w podpisanej przez prezydenta ustawie przedłużającej działania tarczy antyinflacyjnej mają na celu m.in. ograniczenie wzrostu cen paliw na stacjach - wskazała Magdalena Rzeczkowska. W ocenie minister finansów przyczyni się to również do stabilizacji cen w innych obszarach gospodarki, w tym cen żywności. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka społeczeństwo tarcza antyinflacyjna Ministerstwo Finansów GOSPODARKA inflacja vat ceny żywności ceny paliw akcyza Magdalena Rzeczkowska prąd energia elektryczna Podatki 2022

Redukcja VAT ogranicza inflację. Premier: utrzymamy obniżone stawki tak długo, jak to będzie konieczne

- Będziemy utrzymywać obniżone stawki VAT, akcyzy, dodatki osłonowe i tworzyć w razie czego nowe "poduszki bezpieczeństwa" dla społeczeństwa tak długo, jak to będzie konieczne - zapewnia premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że to się już przekłada na ścięcie szczytu inflacyjnego o 2-2,5 pkt proc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA tarcza antyinflacyjna vat akcyza podatki Mateusz Morawiecki

UOKiK rozpoczyna kontrole cen produktów spożywczych. Inspektorzy odwiedzą największych uczestników rynku

- Monitoring cen żywności związany z obniżką VAT prowadzony jest w odniesieniu do największych przedsiębiorców, mających znaczące udziały w rynku - zapowiedział prezes UOKiK Tomasz Chróstny, uzasadniając, że mali przedsiębiorcy traktują ceny w sieciach handlowych jako punkt odniesienia.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA UOKiK obniżenie podatku vat akcyza tarcza antyinflacyjna kontrola sprzedaż detaliczna ceny paliw

Eksperci: próbujmy leczyć wysoką inflację, ale największym problemem są jej przyczyny leżące głównie w polityce klimatycznej UE

Obniżka VAT na żywność czy paliwa silnikowe będzie widoczna w naszych kieszeniach. Dodatki osłonowe złagodzą też nieco skutki inflacji dla części gospodarstw domowych. Wszystko to jednak nie zniweluje największego generatora inflacji w Polsce, jakim jest polityka klimatyczna UE - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich i radca prawny Paweł Pelc.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA inflacja COVID-19 tarcza antykryzysowa akcyza vat paliwa