more_horiz
PR24 Portal
Section05

aktor

Ida Kamińska. Pierwsza Polka nominowana do Oscara

21 maja 1980 roku w Nowym Jorku zmarła aktorka Ida Kamińska. Jej żywiołem był teatr, w którym występowała od szóstego roku życia. Pojawiała się również w filmach - za swoją rolę w "Sklepie przy głównej ulicy" została nominowana do amerykańskiej Nagrody Akademii Filmowej w kategorii najlepszych aktorek pierwszoplanowych. 
Zobacz więcej na temat:  Żydzi TEATR FILM kino aktor antysemityzm PRL II wojna światowa Oscary Teatr Żydowski

Łukasz Lewandowski: spotykam na swej drodze wspaniałych ludzi

- Ironia i poczucie humoru mogą być używane do głębszego wnikania w mechanizmy zła. Ujęcie tragedii właśnie w ten sposób pozwala nam jeszcze głębiej przyjrzeć się konkretnej sytuacji. Dzięki temu możemy zobaczyć, że zło jest wciąż obok nas, siedzi i czai się gdzieś za rogiem - mówił w Dwójce Łukasz Lewandowski.
Zobacz więcej na temat:  Łukasz Lewandowski Dwójka aktor aktorstwo Małgorzata Szymankiewicz

Oscary obchodzą 94. urodziny. Jak wyglądały początki tego wielkiego święta kina?

16 maja 1929 roku odbyła się pierwsza ceremonia wręczenia nagród Amerykańskiej Akademii Sztuki i Wiedzy Filmowej. Znacząco różniła się od znanych nam współczesnych gali - trwała zaledwie kilkanaście minut, uczestniczyło w niej tylko kilkuset gości, a zwycięzcy poznali wyniki na długo przed wydarzeniem. Uroczystość nie była też transmitowana ani przez radio, ani przez telewizję. 
Zobacz więcej na temat:  FILM kino aktor aktorzy reżyser KULTURA Stany Zjednoczone Los Angeles Oscary

Jerzy Trela. "Fascynuje mnie to, co w człowieku jest jeszcze nieodkryte"

– Zaczynam od takiego delikatnego zbadania psychiki postaci, którą mam zagrać. Fascynuje mnie to, co w tym człowieku jest jeszcze nieodkryte. I to mnie przyciąga jak magnes, że coraz bardziej staram się wgłębić w tą postać i w to, co w niej drzemie – tak w jednym z archiwalnych nagrań Polskiego Radia Jerzy Trela mówił o swojej pracy nad materiałem scenicznym.  
Zobacz więcej na temat:  historia Polski aktorzy aktor aktorstwo Jerzy Trela Konrad Swinarski Jerzy Jarocki TEATR kino FILM KULTURA

Maciej Kozłowski. Czarny charakter o gołębim sercu

- Z jakiegoś powodu reżyserzy tak go widzieli, czyli najchętniej w tych rolach gangsterskich czy żołnierskich – mówiła żona aktora Agnieszka Kowalska w audycji Polskiego Radia w 2013 roku. 11 maja 2010 roku zmarł Maciej Kozłowski, aktor filmowy i teatralny Maciej Kozłowski. Warunki fizyczne spowodowały, że zasłynął głównie jako aktor charakterystyczny występujący w filmach gangsterskich.
Zobacz więcej na temat:  aktor FILM film polski TEATR Maciej Kozłowski HISTORIA

Łukasz Lewandowski: postać Judasza niesie ze sobą sensy, do których nie sposób się nie odnieść

Brawurowo zagrał Judasza w spektaklu Teatru Telewizji Polskiej - "Judasz z Kariothu", z powodzeniem występuje w najnowszym przedstawieniu "Zesłanie, czyli anty-tragedia syberyjska" w Teatrze Ateneum w Warszawie, a słuchowisko w jego reżyserii "Taki, co umiera" będzie prezentowane podczas Festiwalu "Dwa Teatry" w Zamościu. Gościem audycji "Spotkanie z..." był Łukasz Lewandowski.
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Łukasz Lewandowski aktorstwo aktor aktorzy

Andrzej Szczepkowski - niezapomniany głos i odwzajemniona miłość do radia

- Mój ojciec potrafił śpiewać operowe arie, był obdarzony słuchem absolutnym, co zresztą uważał za dar, ale z drugiej strony źle znosił jakikolwiek fałsz. W latach młodości w Krakowie gitarę podarował mu Konstanty Ildefons Gałczyński, z którym się przyjaźnił. Głos uważał za swój najbardziej wartościowy aktorski instrument - mówiła w Dwójce Joanna Szczepkowska, córka aktora.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Szczepkowski joanna szczepkowska Monika Zając Roch Siciński Dwójka aktorzy aktor aktorstwo Tomasz Mościcki