more_horiz
PR24 Portal
Section05

aktorstwo

Andrzej Mastalerz: bardzo ostrożnie opowiadam o swoich marzeniach

Katarzyna Ciepielewska i Łukasz Sobolewski przed Trójkowy mikrofon zapraszają osoby wyjątkowe: pełne pasji, energii do działania, smakoszy życia, wyciskających je jak cytrynę. Audycję ilustrują utwory starannie wyselekcjonowane przez prowadzących i zaproszonego gościa. Tym razem był nim Andrzej Mastalerz, którego charakterystyczny głos doskonale znają wielbiciele audiobooków oraz słuchacze Teatru Polskiego Radia.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Mastalerz KULTURA aktor aktorstwo TEATR Polskie Radio Katarzyna Ciepielewska Łukasz Sobolewski Trójka

"Pieczka - nowa miara dobroci". Wspominamy wybitnego aktora

Choć odszedł, pamięć o nim żyje i żyć będzie. Franciszek Pieczka - wybitny aktor teatralny, filmowy i radiowy - zmarł w wieku 94 lat. Pozostawił po sobie brawurowe role, a przede wszystkim ciepłe wspomnienia. - W środowisku artystycznym, dzięki panu Franciszkowi, powstała nowa miara: "Pieczka". Stosowana jako miara dobroci - powiedział w audycji "Czas pogody" Zbigniew Krajewski, parafrazując słowa reżysera Jana Kolskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Pieczka aktorstwo górnictwo KULTURA

"Bez niego bylibyśmy smutniejsi". Wspomnienie Franciszka Pieczki

Ponad sto ról filmowych. Wiele lat spędzonych na scenach teatralnych. Ponad pięćset ról w ramach Teatru Polskiego Radia. To dorobek Franciszka Pieczki, który zmarł w wieku 94. lat. - Bez niego bylibyśmy smutniejsi - nie ma wątpliwości Janusz Kukuła, dyrektor Teatru Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  Franciszek Pieczka Teatr Polskiego Radia aktorstwo Dwa Teatry Joanna Żółkowska Kazimierz Kaczor Janusz Kukuła

"Człowiek wielkiego talentu". Prezydent, premier i minister kultury żegnają Franciszka Pieczkę

Nie żyje wybitny aktor teatralny i filmowy Franciszek Pieczka. Miał 94 lata. Zagrał w ponad stu filmach, zarówno polskich, jak i zagranicznych. W pamięci widzów zapisał się kreacjami w obrazach: "Ziemia obiecana", "Potop", "Quo vadis". Przez ponad pół wieku Pieczka był związany z Teatrem Polskiego Radia, w którym nagrał wiele słuchowisk i adaptacji polskiej literatury. Prezydent Andrzej Duda, premier Mateusz Morawiecki oraz minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński pożegnali zmarłego aktora.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA odeszli 2021 Franciszek Pieczka artysta aktor aktorstwo społeczeństwo Andrzej Duda Piotr Gliński Mateusz Morawiecki Teatr Polskiego Radia

Krzysztof Kwiatkowski: w teatrze mogę rozwijać swoje umiejętności

- Dla mnie teatr jest punktem wyjścia, gdzie jako aktor mogę się rozwijać, pracować nad swoim warsztatem, poszerzać swoje możliwości aktorskie i pracować nad wrażliwością. W telewizji pokazuję to, co potrafię i czego się nauczyłem - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia aktor teatralny, telewizyjny i filmowy Krzysztof Kwiatkowski. 
Zobacz więcej na temat:  Martyna Podolska Krzysztof Kwiatkowski aktor aktorstwo Narodowe Czytanie 2022

Aktorstwo rodzi fikcję? Joanna Żółkowska: starałam się "wskakiwać w życie"

Joanna Żółkowska, aktorka teatralna i filmowa, świętuje w tym roku pięćdziesięciolecie pracy artystycznej. W rozmowie z Joanną Ficińską wskazuje, że aktorstwo rodzi niebezpieczeństwo życia w fikcji. - Czasami miałam wrażenie, że nie stykam się z prawdziwym życiem. Bardzo starałam się więc "wskakiwać w życie" - przyznaje. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Żółkowska Joanna Ficińska KULTURA aktorstwo

Krystyna Tkacz: Już w przedszkolu mówili o mnie "artystka"

O tym, że będzie aktorką, wiedziała już od wczesnych lat dziecięcych. Krystyna Tkacz jest posiadaczką niezwykle charakterystycznego głosu i wielkiej charyzmy. W audycji "Ona, on i pewien bardzo wyjątkowy gość" opowiedziała o swoich początkach oraz o tym, że nie wyobrażała sobie wyboru innej ścieżki życiowej. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Krystyna Tkacz Łukasz Sobolewski Katarzyna Ciepielewska aktorstwo TEATR

POLSKIE RADIO 24 Anna Maria Adamiak o twórczości Hanki Ordonówny

- Piosenki z dwudziestolecia międzywojennego są wyzwaniem nie tylko wokalnym, ale również emocjonalnym. One wymagają bardzo dużej świadomości głosu, przede wszystkim świadomości wyrażania emocji oraz uczuć, ponieważ to są utwory zawierające przepiękne teksty - mówiła w Polskim Radiu 24 piosenkarka Anna Maria Adamiak. Z okazji przypadającej 4 lipca 120. rocznicy urodzin Hanki Ordonówny przybliżyła postać artystki kochanej przez tysiące Polaków.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Anna Popek Hanka Ordonówna MUZYKA piosenka aktorstwo aktorzy KULTURA II wojna światowa Dwudziestolecie międzywojenne historia Polski

Pola Negri. "Była Polką, zawsze Polką i wszędzie Polką"

– Uważała się za Polkę, i to Polkę-patriotkę, choć była pół-Słowaczką. Jej ojciec był słowackim Cyganem. Stąd jej kruczoczarne włosy – mówił w Polskim Radiu Andrzej Krakowski, autor książki "Pollywood. Jak stworzyliśmy Hollywood". Dziś mija 35 lat od jej śmierci.
Zobacz więcej na temat:  Pola Negri aktorzy aktorstwo gwiazdy Hollywood Los Angeles Warszawa Berlin Sosnowiec Lipno Kalifornia Charlie Chaplin valentino emigracja balet historia Polski HISTORIA film polski FILM kino kino nieme

Zbigniew Zapasiewicz. Jego diagnoza współczesnego świata jest aktualna

- Coraz częściej widzimy lansowanie wartości ludzkich pod pozorem, że są to wartości artystyczne w wykonaniu ludzi, którzy nie spełniają żadnych kryteriów poza tym, że są modni, poza tym, że są ładni, poza tym, że nastolatki formułują ich jako swoich idoli. I to wystarczy do tego, żeby zostać "gwiazdą" - mówił Zbigniew Zapasiewicz w wywiadzie dla Polskiego Radia w 1998 roku.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Zapasiewicz TEATR FILM aktorstwo film polski HISTORIA