more_horiz
PR24 Portal
Section05
aktualności katolickie

Dziękczynienie za beatyfikację Matki Elżbiety Róży Czackiej. Kardynał Nycz poświęcił jej muzeum

W pierwsze liturgiczne wspomnienie błogosławionej matki Elżbiety Róży Czackiej w kościele rektorskim Matki Bożej Anielskiej w podwarszawskich Laskach celebrowana była Msza święta. Sprawował ją metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, który dziękował za dar beatyfikacji założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża i Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stefan Wyszyński Kościół wiara beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Elżbieta Róża Czacka aktualności katolickie Episkopat Polski historia Polski

Święto Dziękczynienia przypomni o beatyfikowanych kard. Wyszyńskim i matce Czackiej. Uroczystości już 5 czerwca

W ramach XV Święta Dziękczynienia 5 czerwca odbędzie się ogólnopolskie dziękczynienie za beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego oraz matki Elżbiety Róży Czackiej FSK, założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża. W uroczystości wezmą udział członkowie Episkopatu Polski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stefan Wyszyński Kościół wiara beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Elżbieta Róża Czacka aktualności katolickie Episkopat Polski

Szef dyplomacji Watykanu przybywa na Ukrainę. Odwiedzi Kijów, Lwów i miejsca najbardziej dotknięte wojną

W środę rozpoczyna się wizyta sekretarza do spraw relacji z państwami w Sekretariacie Stanu Stolicy Apostolskiej arcybiskupa Paula Gallaghera na Ukrainie. To pierwsza podróż szefa dyplomacji Watykanu od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę. Arcybiskup Gallagher spotka się też z przewodniczącym Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisławem Gądeckim.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan wojna 2022 Kościół Kościół katolicki aktualności katolickie papież Franciszek Ukraina Lwów Kijów wojna na Ukrainie

Abp Gądecki: ufajmy, że św. Andrzej Bobola wstawi się u Boga za narodem ukraińskim

Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki skierował do wiernych specjalny list z okazji 20. rocznicy ogłoszenia św. Andrzeja Boboli patronem Polski. Nawiązał w nim do sytuacji na Ukrainie. "Ufajmy, że św. Andrzej Bobola wstawi się u Boga za cierpiącym narodem" - napisał.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Gądecki Ukraina aktualności katolickie Kościół katolicki społeczeństwo

105. rocznica objawień fatimskich. Ks. Sobiech: wezwanie Maryi jest dziś szczególnie aktualne

W piątek przypada wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej oraz 105. rocznica objawień fatimskich. Od 13 maja do 13 października 1917 r. w portugalskiej miejscowości trojgu pastuszkom ukazywała się Matka Boża. - Za ich pośrednictwem Maryja wzywała ludzi do modlitwy różańcowej, nawrócenia i pokuty - mówił Polskiemu Radiu ksiądz dr Marcin Sobiech.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa objawienia fatimskie Fatima aktualności katolickie

Papież Franciszek spotkał się z żonami ukraińskich oficerów z batalionu Azow

Papież Franciszek spotkał się z żonami dwóch ukraińskich oficerów z batalionu Azow, którego żołnierze desperacko bronią się na terenie zakładów Azowstal w Mariupolu. Młode Ukrainki napisały w ostatnich dniach do papieża i w odpowiedzi otrzymały zaproszenie na audiencję generalną - wyjaśniła ANSA.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Watykan papież Franciszek Mariupol wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni aktualności katolickie

"Odwiedzał dzieci ukraińskie w szpitalu, ucałował flagę ukraińską". Wiceszef KAI o postawie Franciszka

- Papież chce uczynić wszystko, żeby wojna się zakończyła – powiedział wiceszef Katolickiej Agencji Informacyjnej dominikanin o. Stanisław Tasiemski. Dodał, że papież mówił o tym, że Ukraina została wciągnięta w wojnę, ucałował flagę ukraińską, nie ucałował rosyjskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA papież papież Franciszek wojna 2022 wojna na Ukrainie Kościół Watykan Kościół katolicki aktualności katolickie

"Okazja, by pomyśleć, jaki jest cel życia". Rozpoczyna się pierwszy Warszawski Festiwal Teologiczny

Debaty naukowe, spotkania modlitewne, konferencje, koncert "Artyści Bogu" czy spacer teologiczny z biskupem Michałem Janochą po warszawskiej Starówce - to tylko niektóre wydarzenia z rozpoczynającego się w czwartek Warszawskiego Festiwalu Teologicznego. Organizatorem imprezy jest Akademia Katolicka w Warszawie we współpracy z Narodowym Instytutem Kultury i Dziedzictwa Wsi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA mazowieckie Warszawa wiara aktualności katolickie regiony Kościół

Dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Obchody na Jasnej Górze

Kościół w Polsce obchodzi dziś uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Na Jasnej Górze odbędą się obchody z udziałem przedstawicieli episkopatu. Tegoroczne obchody będą również czasem narodowego dziękczynienia za niedawną beatyfikację kard. Stefana Wyszyńskiego, który sam nazwał siebie "claromontanus", czyli jasnogórski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo religia Kościół aktualności katolickie Jasna Góra Episkopat Polski

Przewodniczący KEP: przeżywamy nową fazę dechrystianizacji

Abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski ocenił, że "przeżywamy nową fazę dechrystianizacji". W swoich rozważaniach przewodniczący KEP odniósł się także do wojny na Ukrainie. We wtorek, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze zebrała się Rada Stała KEP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo religia aktualności katolickie Stanisław Gądecki Kościół katolicki Jasna Góra Episkopat Polski wojna 2022 Ukraina

Narodowe Czytanie Pisma Świętego. Ks. prof. Witczyk: Ewangelia jest wodą życia

"Pokój temu domowi" - to tegoroczne hasło zorganizowanej po raz szósty w Kościele akcji Narodowego Czytania Pisma Świętego. Jej celem jest ukazywanie Biblii jako uniwersalnego tekstu kultury, który jest zbiorem motywów, symboli i wzorców osobowych obecnych w kulturze polskiej i europejskiej. Jak powiedział ksiądz profesor Henryk Witczyk, Ewangelia jest wodą życia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Kościół społeczeństwo wiara aktualności katolickie Biblia Kościół katolicki

NASZ WYWIAD "Pokój temu domowi". Dziś Narodowe Czytanie Pisma Świętego

- Weź na serio jedno zdanie z Ewangelii, o którym sumienie powie Ci, że jest do Ciebie. Zacznij według niego decydować, wybierać, postępować, a zobaczysz, że Ewangelia działa, sprawdza się i inspiruje - zaprasza w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl przewodniczący Dzieła Biblijnego ks. prof. Henryk Witczyk.
Zobacz więcej na temat:  Kościół aktualności katolickie Kościół katolicki społeczeństwo Przemysław Goławski POLSKA wiara Jezus Chrystus chrześcijaństwo Narodowe Czytanie

Abp Jędraszewski: w dotkniętych wojną mieszkańcach Ukrainy należy dostrzegać Chrystusa

W czasie uroczystości Niedzieli Miłosierdzia Bożego w Sanktuarium w krakowskich Łagiewnikach arcybiskup Marek Jędraszewski powiedział, że w dotkniętych wojną Ukraińcach należy dostrzegać Chrystusa. Przypominał, że Rosja intensywnie atakuje Ukrainę od dwóch miesięcy, a cierpienie Ukraińców przypomina mękę Chrystusa. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aktualności katolickie Kościół katolicki Kościół wojna na Ukrainie wojna 2022 społeczeństwo

Triduum Paschalne u Grekokatolików. Sprawdź, gdzie będą sprawowane liturgie

W czwartek w Kościołach wschodnich rozpoczynają się obchody Triduum Paschalnego. Wierni Kościoła grekokatolickiego mogą wziąć udział w liturgiach oraz poświęcić pokarmy w kilku miejscach stolicy oraz pod Warszawą. Główna ich cerkiew p.w. Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny znajduje się w Warszawie przy ul. Miodowej.
Zobacz więcej na temat:  Kościół aktualności katolickie Kościół katolicki społeczeństwo wiara POLSKA chrześcijaństwo Ukraina uchodźcy
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem