more_horiz
PR24 Portal
Section05
aktualności katolickie

Beatyfikacja sióstr elżbietanek. Prezydent: stanęły w obronie czci swojej i kobiet, którym groził podobny los

"Dały świadectwo niezłomnej wierności zakonnym ślubom" - napisał o beatyfikowanych elżbietańskich męczennicach II wojny światowej Andrzej Duda. List prezydenta odczytano podczas uroczystej mszy świętej w archikatedrze wrocławskiej.  Prezydent przypomniał w nim, że zakonnice były ofiarami zbrodni Armii Czerwonej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Andrzej Duda aktualności katolickie chrześcijaństwo II wojna światowa

"Mogą być patronkami na współczesne czasy". Beatyfikacja zakonnic zamordowanych przez czerwonoarmistów

S. M. Aleksandra Leki ze Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety przekazała, że beatyfikacja s. Marii Paschalis Jahn i dziewięciu sióstr elżbietanek odbędzie się 11 czerwca 2022 r. we Wrocławiu. Oceniła przy tym, że "zamordowane przez czerwonoarmistów zakonnice mogą być patronkami na współczesne czasy, w których obserwujemy coraz więcej przemocy". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aktualności katolickie wiara Kościół beatyfikacja II wojna światowa

Uroczystość Bożego Ciała. W Warszawie procesja wraca na tradycyjną trasę

Centralna procesja Bożego Ciała w archidiecezji warszawskiej w tym roku wróci na tradycyjną trasę ulicami miasta. Uroczystość 16 czerwca rozpocznie się mszą św. w bazylice archikatedralnej p.w. św. Jana Chrzciciela na Starym Mieście pod przewodnictwem metropolity warszawskiego kard. Kazimierza Nycza.
Zobacz więcej na temat:  Boże Ciało Kościół wiara religia Jezus Chrystus POLSKA społeczeństwo Warszawa aktualności katolickie

Papież Franciszek wzywa Polaków: módlcie się o pokój w Europie, powierzajcie się św. Jadwidze

- Módlcie się o pokój w Europie - wezwał Polaków papież Franciszek podczas środowej audiencji generalnej w Watykanie. Na placu Świętego Piotra zgromadziły się tysiące ludzi z wielu krajów, wśród nich liczni Polacy.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Kościół Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni papież papież Franciszek Watykan Kościół katolicki Europa aktualności katolickie

Abp Jędraszewski o przyjmowaniu uchodźców z Ukrainy. "Przetrwał chrześcijański duch w naszej ojczyźnie"

- W krajach, gdzie już nie ma miejsca dla Boga w przestrzeni publicznej, nie ma także otwartych domów dla uchodźców. Są co najwyżej przejściowe obozy – powiedział abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski,  podczas wtorkowej mszy z udziałem Episkopatu Polski w zakopiańskim sanktuarium p.w. Świętej Rodziny.
Zobacz więcej na temat:  pielgrzymka Jan Paweł II wiara Jezus Chrystus Kościół katolicki POLSKA społeczeństwo Marek Jędraszewski aktualności katolickie

Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła."Po raz pierwszy obchodzimy je w całym kościele katolickim"

W poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego obchodzimy Święto Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła. Biuro prasowe Konferencji Episkopatu Polski poinformowała, że w tym roku po raz pierwszy - zgodnie z decyzją papieża Franciszka - jest to wspomnienie obowiązkowe, obchodzone w całym Kościele katolickim w obrządku łacińskim. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aktualności katolickie Kościół katolicki wiara Episkopat Polski społeczeństwo

XV Święto Dziękczynienia. Uroczystości w Warszawie

Pod hasłem "Dziękujemy za błogosławionych Stefana Kardynała Wyszyńskiego i matkę Elżbietę Różę Czacką" odbędzie się dziś po raz 15 Święto Dziękczynienia. Uroczystości rozpoczyna procesja z relikwiami błogosławionych, która o 7.40 wyrusza sprzed archikatedry warszawskiej. Zwieńczy ją w południe msza święta w Świątyni Opatrzności Bożej sprawowana przez kardynała Kazimierz Nycza.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA aktualności katolickie Stefan Wyszyński Elżbieta Róża Czacka

"Ucałowałem ziemie polską". Ta wizyta Jana Pawła II odmieniła oblicze polskiej ziemi

– Drodzy rodacy! Ucałowałem ziemię polską, z której wyrosłem, ziemię, z której wezwał mnie Bóg niezbadanym wyrokiem swej opatrzności na Stolicę Piotrową w Rzymie, ziemię do której przybywam dzisiaj jako pielgrzym – mówił Jan Paweł II po przylocie na lotnisko Okęcie w Warszawie. 
Zobacz więcej na temat:  aktualności katolickie Henryk Jabłoński HISTORIA Jan Paweł II pielgrzymka POLSKA

30. zjazd NSZZ "Solidarność". Abp Jędraszewski: to była prawdziwa rewolucja ducha

Podczas mszy przed XXX Krajowym Zjazdem Delegatów NSZZ "Solidarność" abp Marek Jędraszewski powiedział, że to właśnie "z miłości wyrasta solidarność, której nowe brzmienie, a przede wszystkim treść, dał światu niezwykły zryw polskiego społeczeństwa, jaki miał miejsce gorącego lata 1980 r., kiedy to ludzie upomnieli się o prawa człowiecze i godność".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Solidarność aktualności katolickie regiony Zakopane Marek Jędraszewski NSZZ społeczeństwo

Dziękczynienie za beatyfikację Matki Elżbiety Róży Czackiej. Kardynał Nycz poświęcił jej muzeum

W pierwsze liturgiczne wspomnienie błogosławionej matki Elżbiety Róży Czackiej w kościele rektorskim Matki Bożej Anielskiej w podwarszawskich Laskach celebrowana była Msza święta. Sprawował ją metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz, który dziękował za dar beatyfikacji założycielki Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Służebnic Krzyża i Towarzystwa Opieki nad Ociemniałymi w Laskach.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stefan Wyszyński Kościół wiara beatyfikacja kardynała stefana wyszyńskiego Elżbieta Róża Czacka aktualności katolickie Episkopat Polski historia Polski
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem