more_horiz
PR24 Portal
Section05

Al Kaida

Szef MON w rocznicę ataków z 11 września: pamiętamy i oddajemy hołd ofiarom zamachów

Wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak wspomniał tragiczne zamachy w Stanach Zjednoczonych 11 września 2001 r. "Pamiętamy i oddajemy hołd osobom, które wówczas zginęły, a także funkcjonariuszom służb, którzy odważnie służyli i pomagali innym" - napisał w mediach społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka WTC terroryzm Stany Zjednoczone Al Kaida 11 września 2001 roku Mariusz Błaszczak

Cios w serce Ameryki. 21. rocznica zamachów na World Trade Center

11 września 2001 roku cztery samoloty uprowadzone przez 19 terrorystów z Al-Kaidy i użyte w zamachach samobójczych zniszczyły m.in. dwie wieże World Trade Center w Nowym Jorku, uszkodziły budynek Pentagonu w Waszyngtonie. W zamachach tego dnia zginęło niemal 3000 osób.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA terroryzm zamach Stany Zjednoczone Al Kaida WTC Manhattan Nowy Jork Pentagon samolot samoloty porwanie Osama bin Laden

"W tego typu operacjach najtrudniejsze jest znalezienie celu". Gen. Kowalski o zabójstwie przywódcy Al-Kaidy

- W tego typu operacjach zawsze najtrudniejsze jest znalezienie celu, bo terroryści tej klasy, jak Ajman az-Zawahiri, nauczyli się żyć życiem pełnym fałszywych tropów tak, aby nie można było ich namierzyć, znaleźć prawdziwej lokalizacji - powiedział w Polskim Radiu 24 gen. Andrzej Kowalski. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Afganistan USA Kabul terroryzm Al Kaida Ameryka Joe Biden

Zabicie przywódcy Al-Kaidy. "Sygnał dla Rosji i Chin, że USA się nie zawahają"

Zabicie przywódcy Al-Kaidy Ajmana al-Zawahiriego mogło być sygnałem dla Rosji i Chin, że Biden nie jest miękki i USA się nie zawahają - ocenił w rozmowie z PAP ekspert ds. chińskich z warszawskiego Ośrodka Studiów Wschodnich (OSW) dr Michał Bogusz. Przyznał jednocześnie, że Chiny mogą zignorować ten sygnał z powodu swojego "skrzywienia ideologicznego".  
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Chiny Rosja USA Stany Zjednoczone Al Kaida terroryzm Ameryka

Al-Kaida bez przywódcy. Ekspert: nie byłoby tego sukcesu, gdyby nie odpowiednie przygotowanie

- Byłbym zdecydowanie bardziej zmartwiony sytuacją, gdyby al-Zawahiri został odnaleziony albo zabity gdzieś na prowincji - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Krzyżanowski (afganolog i iranista). Gościem "Kontrapunktu" był także prof. Tomasz Gajownik (Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie). 
Zobacz więcej na temat:  USA Stany Zjednoczone Joe Biden ŚWIAT Ameryka Polskie Radio 24 Afganistan Al Kaida

Jakie są obecne cele Państwa Islamskiego i Al-Kaidy? Wywiad USA opublikował raport

Państwo Islamskie - Prowincja Chorasan (IS-Ch) i Al-Kaida skupiają się obecnie na budowie poparcia dla swoich działań w Afganistanie - donoszą eksperci z USA. Dane pochodzą z raportu centralnego dowództwa Stanów Zjednoczonych i agencji wywiadu obronnego DIA. Jak dodano "przynajmniej na razie Państwo Islamskie i Al-Kaida nie są gotowe do działania".
Zobacz więcej na temat:  Al Kaida Państwo Islamskie ISIS Afganistan Bliski Wschód terroryzm USA ŚWIAT

TYLKO U NAS Jak będzie wyglądała władza talibów w Afganistanie? Legieć: wszystko zależy od tego, jak radykalne będzie prawo szariatu

– Samo wprowadzenie prawa szariatu nie wypchnie kobiet zupełnie na margines życia społecznego i politycznego kraju. Wszystko zależy od interpretacji tegoż prawa i od tego, czy talibowie zdecydują się je wdrożyć w najbardziej radykalnej, ostrej wersji – powiedział Arkadiusz Legieć (analityk ds. Kaukazu i Azji Centralnej, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych) w rozmowie z portalem PolskieRadio24.pl.
Zobacz więcej na temat:  Afganistan agresja na Afganistan Bliski Wschód talibowie Kabul terroryzm Al Kaida islam Polski Instytut Spraw Międzynarodowych NASZ WYWIAD TYLKO U NAS infografika ŚWIAT