more_horiz
PR24 Portal
Section05

album

Krzyk wściekłej młodzieży. Nirvana, "Nevermind" i cień sukcesu

Wszystko jest tutaj kultowe: słynna okładka z bobasem, piosenki, z których niemal każda stała się przebojem, wreszcie - legenda Kurta Cobaina, frontmana zespołu Nirvana. "Nevermind", drugi studyjny album grupy, ukazał się w USA 24 września 1991 roku i od razu zmienił oblicze muzyki rozrywkowej. Nie tylko w Ameryce.
Zobacz więcej na temat:  Nirvana muzyka rozrywkowa Rock Pop USA płyta Płyty album albumy kultura masowa zespół HISTORIA Ameryka Północna Stany Zjednoczone

Mija 40 lat od wydania legendarnych "Nowych sytuacji" Republiki. Krzywański: mieliśmy spójny przekaz

- Pierwsze piosenki na tę płytę powstały wiosną 1981 roku, a zamykaliśmy ją piosenkami, które powstały na początku 1982 roku. Zespół powstawał wtedy, tworzył repertuar, więc siłą rzeczy ten album był efektem tego, co przygotowywaliśmy na koncerty - opowiada w "Muzycznej Jedynce" Zbigniew Krzywański, współtwórca, kompozytor i gitarzysta Republiki, o albumie "Nowe sytuacje". W tym roku mija 40 lat od premiery materiału. 
Zobacz więcej na temat:  Kamil Wicik muzyka rozrywkowa Republika album Zbigniew Krzywański Grzegorz Ciechowski

Brazylijskie rytmy i słowiańska wrażliwość. Dorota Miśkiewicz z nowym albumem "Bons Amigos"

Muzyczne połączenie kultur, kontynentów, stref klimatycznych i czasowych. Wokalistka Dorota Miśkiewicz wspólnie z Toninho Hortą, gitarzystą i światową gwiazdą latin jazzu nagrała album pt. "Bons Amigos". W "Muzycznej Jedynce" przedpremierowo mogliśmy posłuchać utworów z nowej płyty Doroty Miśkiewicz. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Dorota Miśkiewicz Brazylia muzyka rozrywkowa album

Natasza Urbańska z epką "Feeria". "Wyzwaniem było odnaleźć się w nowym dla mnie gatunku"

Niedawno stała się jurorką popularnego programu muzycznego wyławiającego młode talenty, a 1 września niespodziewanie wydała epkę pt. "Feeria" z pięcioma nowymi polskojęzycznymi piosenkami. Natasza Urbańska w "Muzycznej Jedynce" opowiada o swoich muzycznych projektach oraz o podejmowaniu kolejnych wyzwań. 
Zobacz więcej na temat:  piosenka album muzyka rozrywkowa Natasza Urbańska Pop musical Anna Will

"Najbardziej przewrotny utwór w mojej karierze". Natalia Nykiel z nowym singlem "Bye Bye"

- Jeśli chodzi o moje utwory, to największą inspiracją jest wolność, która ostatnio w moim życiu mocno się rozgościła i która związana jest z kreatywnością i poczuciem wyzwolenia. Myślę, że to słychać w piosence "Bye Bye" - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Natalia Nykiel. 
Zobacz więcej na temat:  Ula Kaczyńska Natalia Nykiel piosenka muzyka rozrywkowa muzyka elektroniczna album

"Był muzykiem niezmiernie słuchającym". Bernard Kawka wspomina Janusza Mycha

Niemal tydzień temu, 27 lipca, pożegnaliśmy Janusza Mycha, wybitnego muzyka jazzowego i kompozytora, wokalistę legendarnej grupy NOVI Singers. - W moim odczuciu Janusz był muzykiem niezmiernie słuchającym. Potrafił wkomponować się w ten pejzaż i zawsze zaproponować jakieś rozwiązanie - mówił w "Muzycznej Jedynce" Bernard Kawka, założyciel NOVI Singers. 
Zobacz więcej na temat:  Marcin Kusy Adam Rozlach Jazz Janusz Mych Bernard Kawka wspomnienie Fryderyk Chopin album

Singel "Ciebie kochać chcę". Anna Rusowicz w duecie z Kubą Badachem

- Napisałam najbardziej romantyczny tekst o miłości, jaki do tej pory mógł wyjść spod mojego pióra. I to jest dziwne, bo ze względu na okoliczności życiowe sama byłam zaskoczona, że jeszcze potrafię pisać tak romantyczne piosenki - mówiła w "Muzycznej Jedynce" Anna Rusowicz. Wokalistka zaprezentowała utwór pt. "Ciebie kochać chcę", zapowiadający nową płytę i nagrany wspólnie z Kubą Badachem. 
Zobacz więcej na temat:  muzyka rozrywkowa Anna Will Marcin Kusy Ania Rusowicz Kuba Badach album piosenka premiera

"Jerzy Nowosielski" - album z dziełami erudyty i wszechstronnego artysty

- Na wyjątkowość Jerzego Nowosielskiego składało się wiele czynników. Artysta pochodził z wielonarodowej rodziny, wychowywał się na styku dwóch kultur i religii. Od najmłodszych lat interesował się sztuką, nie tylko malarstwem. Był erudytą, człowiekiem zainteresowanym wieloma dyscyplinami, chętnie wypowiadał się na tematy filozoficzne - mówiła w Dwójce kuratorka i krytyk sztuki Julita Deluga, autorka tekstu do albumu "Jerzy Nowosielski".
Zobacz więcej na temat:  jerzy nowosielski album Dwójka Jakub Kukla malarstwo

60. KFPP w Opolu. Iwaneczko z utworem "Miłość" w konkursie "Premiery"

Iwaneczko znalazł się w gronie uczestników konkursu Premiery podczas 60. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu. Wokalista zaprezentuje publiczności utwór "Miłość". - To jest miłość w zupełnie innym ujęciu, niż do tej pory o niej myślałem, bo przede wszystkim pojawia się w tam leitmotiv, czyli nikt nam nie zabroni miłości i to można tak różnie interpretować - mówi wokalista w Programie 1 Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  piosenka Marcin Kusy Opole Krzysztof Iwaneczko album konkurs MUZYKA Opole 2023 Krajowy Festiwal Polskiej Piosenki w Opolu