more_horiz
PR24 Portal
Section05

Aleksander Łukaszenka

"Uwolnienie" z więzienia Angeliki Borys. Łukaszenka: poprosiła mnie o to jej matka

Aleksander Łukaszenka oświadczył, że decyzję o "uwolnieniu" Andżeliki Borys podjął osobiście, po tym, jak poprosiła o to pisemnie jej matka. Prezes Związku Polaków na Białorusi (ZPB) została po roku pozbawienia wolności wypuszczona z więzienia w marcu i przebywa w areszcie domowym. Oskarżona była m.in o "podżeganie do nienawiści na tle narodowościowym".    
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś reżim Aleksander Łukaszenka Andżelika Borys Andrzej Poczobut

Kuriozalne zarzuty Białorusi pod adresem Polski. Żaryn: Mińsk fałszuje historię relacji obu krajów

Za pośrednictwem Twittera pełnomocnik rządu ds. bezpieczeństwa przestrzeni informacyjnej RP Stanisław Żaryn, poinformował, że białoruska propaganda kontynuuje antypolską narrację sterowaną przez władze w Mińsku. "Tym razem Mińsk eksploatuje wątek historyczny fałszując przy tym relacje Polski i Białorusi - pisze. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Żaryn Białoruś Aleksander Łukaszenka polityka propaganda Rosja

"Wyzwolenie tymczasowo okupowanych terytoriów". Scenariusz rosyjsko-białoruskich manewrów przy granicy z Polską

W trzech regionach Białorusi, w tym w okolicach Brześcia przy granicy z Polską, rozpoczęły się w czwartek białorusko-rosyjskie manewry wojskowe, których scenariusz przewiduje m.in. "wyzwolenie tymczasowo okupowanych terytoriów" - poinformowała gazeta internetowa Ukrainska Prawda za komunikatem białoruskiego resortu obrony.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa wojna 2022 Białoruś Ukraina Rosja Aleksander Łukaszenka POLSKA

PR24 Niszczenie cmentarzy AK. Historyk: Białoruś wpisuje się w kontynuację barbarzyńskich totalitaryzmów

- Administracja Białorusi wpisuje się w kontynuację zupełnie barbarzyńskich systemów totalitarnych okresu II wojny światowej. (...) Im nie wystarczyło pokonanie przeciwnika i zabicie go, ale starali się go jeszcze upodlić, obedrzeć z godności i zniszczyć groby, żeby nie pozostała żadna pamięć - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Kazimierz Krajewski, odnosząc się do dewastowania cmentarzy AK na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 ŚWIAT Białoruś reżim Aleksander Łukaszenka Armia Krajowa historia Polski pamięć Europa

Zdewastowany cmentarz AK na Białorusi. Dr Leśkiewicz: reżim Łukaszenki złamał wszystkie reguły umowy z 1995 roku

- Działania białoruskie, które prowadzone są co najmniej od kilku miesięcy, stoją w sprzeczności z umową zawartą między rządem Rzeczypospolitej a rządem Republiki Białorusi w styczniu 1995 roku. Umowa ta określała warunki ochrony grobów i miejsc pamięci ofiar wojen oraz represji - powiedział w Polskim Radiu 24 dr Rafał Leśkiewicz (IPN). 
Zobacz więcej na temat:  Rafał Dudkiewicz Polskie Radio 24 ŚWIAT Europa Białoruś Armia Krajowa Aleksander Łukaszenka

PR24 Zdewastowany cmentarz AK na Białorusi. Ekspert: to zaplanowana kampania antypolska

- Nie ma żadnych wątpliwości, że reżim białoruski prowadzi zaplanowaną kampanię, której celem jest usunięcie z przestrzeni publicznej miejsc pamięci i pochówku, które świadczą o polskości tych ziem - powiedział w Polskim Radiu 24 analityk Ośrodka Studiów Wschodnich Wojciech Konończuk komentując sprawę dewastacji cmentarza AK na Grodzieńszczyźnie. - Wiemy na pewno, że dziesięć miejsc zostało zniszczonych - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Opaliński Wojciech Konończuk ŚWIAT Białoruś Armia Krajowa Aleksander Łukaszenka

Białoruskie samoloty gotowe do transportu broni jądrowej. Łukaszenka mówi o ustaleniach z Putinem

Białoruskie bombowce zostały przystosowane do przenoszenia broni jądrowej. Poinformował o tym Alaksandr Łukaszenka. Dodał, że decyzja w tej sprawie zapadła podczas jednego ze spotkań z Władimirem Putinem. Przywódca Białorusi podkreślił, że może odpowiedzieć na zagrożenie ze strony Zachodu. "Wszystko jest gotowe" - oznajmił. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Rosja reżim Aleksander Łukaszenka samoloty

Białoruskie ataki na Polskę. Tym razem chodzi o "bombę" na przejściu granicznym w Brześciu

Służby na Białorusi przekazały, że w samochodzie na przejściu granicznym w Brześciu, który przyjechał z Polski, funkcjonariusze znaleźli przedmiot przypominający ładunek wybuchowy. Jak powiedziała jednak portalowi tvp.info rzeczniczka Straży Granicznej Anna Michalska ze strony białoruskiej takie informacje do polskich strażników nie dotarły.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo straż graniczna Białoruś reżim Aleksander Łukaszenka granica

Białoruś: atak na polski cmentarz AK. Jednoznaczny komentarz Stanisława Żaryna. "Kolejny akt terroryzmu"

Stanisław Żaryn napisał na Twitterze, że dewastacja cmentarza AK w Surkontach na Białorusi to "kolejny akt państwowego terroryzmu". Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych zwrócił uwagę, że Mińsk utrzymuje kurs agresywny wobec Polaków i polskości na Białorusi.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Żaryn Białoruś reżim Armia Krajowa Aleksander Łukaszenka

Łukaszenka wściekły na białoruską myśl techniczną. "Musimy robić coś swojego!"

Alaksandr Łukaszenka zdenerwował się na kierownika zakładów motocyklowych, gdy okazało się że Mińsk - jak została nazwana maszyna - produkowany jest nie z białoruskich, a chińskich części. - Co mamy swojego? Lampy, tarcze, silnik? - dopytywał zirytowany białoruski dyktator w nagranie, jakie opublikował Biełsat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Europa Europa Wschodnia sankcje Unii Europejskiej Aleksander Łukaszenka

Konferencja "Nowa Białoruś" w Wilnie. Dr Łukasz Adamski: dobry, ale spóźniony ruch

Na antenie Polskiego Radia 24 kwestię powołania po dwudniowym zjeździe białoruskiej opozycji w Wilnie rządu tymczasowego na uchodźstwie mówił historyk i politolog dr Łukasz Adamski. - To jest dobry ruch, ale to jest też ruch spóźniony - powiedział gość audycji "Spojrzenie na wschód". 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Michał Strzałkowski Łukasz Adamski ŚWIAT Europa Białoruś reżim Aleksander Łukaszenka opozycja Swiatłana Cichanouska

Swiatłana Cichanouska stworzy "gabinet przejściowy". Celem suwerenna Republika Białorusi

- Postanowiłam stworzyć wspólny gabinet przejściowy. To kolegialny organ wykonawczy, który na co dzień będzie działał na rzecz głównych celów: obrony niepodległości i suwerenności Republiki Białorusi, reprezentowania interesów narodowych Białorusi oraz realizowania faktycznej deokupacji naszego kraju - oznajmiła liderka białoruskiej opozycji Swiatłana Cichanouska podczas odbywającej się w Wilnie konferencji "Nowa Białoruś".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Białoruś Europa Europa Wschodnia Aleksander Łukaszenka

Coraz więcej Białorusinów trafia za kratki. Wcześniej protestowali przeciwko rosyjskiej inwazji na Ukrainie

Od 24 lutego ponad 1000 Białorusinów zatrzymano za protesty przeciwko inwazji rosyjskiej w Ukrainie - powiadomiło Centrum Obrony Praw Człowieka "Wiasna". Centrum przygotowało raport dla specjalnych sprawozdawców ONZ. Białoruscy obrońcy praw człowieka zaznaczają, że ta liczba nie jest ostateczna.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Ukraina wojna na Ukrainie reżim wojna 2022 Aleksander Łukaszenka