more_horiz
PR24 Portal
Section05

Aleksandra Tykarska

Wilno stolicą poezji. Jubileusz Festiwalu "Maj nad Wilią"

W minioną niedzielę 28 maja w Wilnie rozpoczęła się 30., jubileuszowa odsłona Międzynarodowego Festiwalu Poezji "Maj nad Wilią". Wydarzenie to od lat skupia nie tylko amatorów poezji, ale także pisarzy, filmowców, krytyków literackich, publicystów, a przede wszystkim Polaków z Litwy, jak z całego świata, przypominając bogatą kulturę miasta i powiązania z historią Polski. 
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Aleksandra Tykarska

Wiosenne zabawy nie tylko dla dzieci z "Czterech domów słońca”, czas rozśpiewanych dzieci"

Rodzinnie i muzyczne - tak wielu z nas chciałoby spędzać czas wolny, zwłaszcza w nadchodzących ciepłych, letnich miesiącach. Muzyczny Teatr Słuchaj Uchem Kai i Janusza Prusinowski niestrudzenie dba, żebyśmy mieli do czegoś takiego ścieżkę dźwiękową. 
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa tradycja Janusz Prusinowski Aleksandra Tykarska

"I otworzyło się niebo"... Freski Franciszka Ecksteina w kościele we Lwowie mają nowe życie

Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika oraz Muzeum Łazienki Królewskie zapraszają na wystawę multimedialną pt. "I otworzyło się niebo...", poświęconą restauracji fresków Franciszka Ecksteina w dawnym kościele jezuitów we Lwowie, obecnie cerkwi garnizonowej śś. Apostołów Piotra i Pawła.
Zobacz więcej na temat:  Kresy folklor world music Aleksandra Tykarska Mariana Kril

Wielka Sobota, czas pomiędzy

Wielka Sobota sprawia nieco „kłopotu”. Czy możemy już się radować? Czy panuje jeszcze smutek Wielkiego Piątku? To dzień łączący czas wielkopostnej zadumy z radością Zmartwychwstania. W audycji poruszamy tematykę Wielkiej Soboty, a także tradycji i obrzędów będących ważną częścią polskiej kultury ludowej, a także tych, które zostały nieco zapomniane we współczesności.
Zobacz więcej na temat:  folk folklor Piotr Kędziorek muzyka ludowa kultura ludowa Aleksandra Tykarska Wielki Post Wielkanoc święta