more_horiz
PR24 Portal
Section05

Aleś Bialacki

Białoruś: reżimowy sąd potwierdził wyrok dla Alesia Bialackiego. Noblistę czeka 10 lat więzienia

Sąd w Mińsku potwierdził wyrok dla laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego. On i jego współpracownicy, obrońcy praw człowieka Walancin Stefanowicz i Uładzimir Łabkowicz, zostali skazani w marcu na 10, dziewięć i siedem lat kolonii karnej za rzekomy przemyt pieniędzy oraz finansowanie protestów społecznych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Białoruś Aleś Bialacki represje prawa człowieka opozycja demokratyczna

ONZ przedłuża dochodzenie ws. działań białoruskiego reżimu. MSZ zwraca uwagę na prześladowania polskich działaczy

MSZ poinformowało, że Rada Praw Człowieka ONZ przyjęła rezolucję przedłużającą funkcjonowanie mechanizmu międzynarodowego, służącego dochodzeniu odpowiedzialności za naruszenia praw człowieka na Białorusi, do których dochodzi w tym państwie w związku ze sfałszowanymi wyborami prezydenckimi w 2020 r.
Zobacz więcej na temat:  Białoruś ONZ Aleksander Łukaszenka MSZ represje społeczeństwo prawa człowieka więźniowie polityczni Andrzej Poczobut Aleś Bialacki Swiatłana Cichanouska Europa ŚWIAT

TYLKO U NAS Natalia Pinczuk dla Polskiego Radia: najważniejsze, byśmy Dzień Woli świętowali kiedyś na Białorusi

- Od Alesia nie ma szczególnych informacji. Korespondencja jest u nas teraz utrudniona – przekazała portalowi PolskieRadio24.pl Natalia Pinczuk, żona laureata pokojowej Nagrody Nobla, pytana przez Polskie Radio o ostatnie doniesienia na temat sytuacji uwięzionego lidera Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś ŚWIAT media Aleś Bialacki Raport Białoruś Natalia Pinczuk Artur Michalski

TYLKO U NAS "Aleś": nowa książka o więzionym nobliście. Uroczysta premiera z udziałem Natalii Pinczuk i ambasadora RP [ZDJĘCIA]

W Warszawie miała miejsce promocja książki "Aleś" o liderze Centrum Obrony Praw Człowieka Wiasna Alesiu Bialackim, zawierającej także wybór jego pism, z udziałem Natalii Pinczuk, żony noblisty, skazanego niedawno na Białorusi na 10 lat kolonii karnej. Spotkanie prowadziła prezes białoruskiego PEN Clubu Tacciana Niadbaj. – Aleś wywodził się ze środowiska literackiego. To spowodowało, że białoruskość, białoruska kultura były dla niego zawsze w centrum uwagi – powiedziała ona Polskiemu Radiu.
Zobacz więcej na temat:  Rosja Białoruś ŚWIAT media Aleś Bialacki

TYLKO U NAS "Wspierajcie niepodległość Białorusi, nie jesteśmy małym ZSRR, jak marzy sobie Putin". Dlaczego ważny jest Dzień Woli?

- Po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji na Ukrainę nasza niepodległość jest coraz bardziej zagrożona. Solidarność z Białorusią w Dniu Woli, w czasie święta, które odcina nas od sowieckiej genealogii, to wsparcie dla niezależności, dla przetrwania Białorusi jako niezależnego państwa - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl Hanna Liubakowa. - A pamiętajmy - najgorsze sankcje dla Putina - to wolna Białoruś - dodała.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Aleś Bialacki represje Raport Białoruś ŚWIAT Swiatłana Cichanouska TYLKO U NAS dyplomacja Artur Michalski Natalia Pinczuk

TYLKO U NAS Ambasador RP na Białorusi: widzimy, jak bardzo Białorusini pragną wolności, jak cierpią, by móc być wolni

- 25 marca, Dzień Woli, czyli Dzień Wolności, jest bardzo ważny dla Białorusinów - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Ambasador RP na Białorusi Artur Michalski. - Wierzę, że dzięki ich determinacji wolność zawita na Białoruś - podkreślił.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Aleś Bialacki represje Raport Białoruś ŚWIAT Swiatłana Cichanouska TYLKO U NAS dyplomacja Artur Michalski Natalia Pinczuk

Cichanouska wzywa, by włączyć się w Dzień Solidarności z Białorusią 25 marca. Co zrobić? Proponuje konkretne działania

25 marca na całym świecie obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Solidarności z Białorusią. - Swiatłana Cichanouska, liderka białoruskiej opozycji, wzywa do przyłączenia się do obchodów tego dnia - przekazała rzecznik prasowa Anna Krasulina w komunikacie dla mediów. Swiatłana Cichanouska zaznaczyła, że wedle ustaleń ośrodka Wiasna od lutego 2022 r. za działalność antywojenną zatrzymano na Białorusi co najmniej 1575 osób, a partyzantów kolejowych, blokujących transporty, skazano do tej pory na łącznie 191,5 roku więzienia.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Aleś Bialacki represje Raport Białoruś ŚWIAT Swiatłana Cichanouska TYLKO U NAS

NASZ WYWIAD "Ihar Łosik to geniusz internetu, próba samobójcza to krzyk o pomoc". Reżim znęca się nad blogerem i jego rodziną

- Ihar Łosik był bardzo popularnym białoruskim blogerem, nazywaliśmy go geniuszem mediów społecznościowych, od zawsze bardzo dobrze je rozumiał. Został skazany na 15 lat więzienia. Próba samobójcza to w takich przypadkach wołanie o pomoc, bo kontakt z więźniami jest prawie niemożliwy. Trzeba zakładać, że poddawany jest torturom, w tym wynikającym z dramatycznie złych warunków - powiedziała portalowi PolskieRadio24.pl Hanna Liubakowa, ekspertka Atlantic Council i przyjaciółka Ihara Łosika.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Aleś Bialacki represje Raport Białoruś ŚWIAT Swiatłana Cichanouska NASZ WYWIAD

"Sytuacja mojego męża się nie zmieniła". Szef MSZ spotkał się z żoną Alesia Bialackiego

- Ostatnio nic się nie zmieniło, jeśli chodzi o sytuację mojego męża, a nawet są pewne utrudnienia w kontakcie z nim - mówiła Natalia Pinczuk. Szef MSZ Zbigniew Rau spotkał się we wtorek z Natalią Pinczuk, żoną przebywającego w białoruskim więzieniu laureata Pokojowej Nagrody Nobla Alesia Bialackiego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Białoruś Europa Aleś Bialacki represje MSZ Łukasz Jasina Zbigniew Rau

NASZ WYWIAD Działacz Wiasny: przy dziecku bili mnie w potylicę, uszkodzili kręgosłup. Łukaszenka chce zabrać dom, który budowałem

- Reżim Łukaszenki torturował mnie dwa lata temu. Byłem bity w obecności rodziny, cios uszkodził mi kręgosłup. Żonę straszono więzieniem, córka słyszała, że trafi do domu dziecka – mówi portalowi PolskieRadio24.pl Dźmitry Sałaujeu, skazany w procesie Wiasny. Dodaje, że oprócz wieloletnich wyroków więzienia, działaczom zasądza się duże grzywny, by reżim mógł odebrać cały ich majątek, dorobek całego życia.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Aleś Bialacki represje NASZ WYWIAD Raport Białoruś ŚWIAT Swiatłana Cichanouska

NASZ WYWIAD Wyrok na Cichanouską. Jej doradca: mimo represji od czerwca nie ma nowych sankcji przeciw Łukaszence

- Wyrok 15 lat więzienia dla Swiatłany Cichanouskiej wzmacnia naszą determinację w walce o obalenie Alaksandra Łukaszenki - powiedział portalowi Polskiego Radia Walery Kawaleuski. Dodał, że Cichanouska walczy obecnie z dwiema dyktaturami, Łukaszenki i Putina, a Rosja realizuje wobec Białorusi podobne cele, co wobec Ukrainy. Zaznaczył, że mimo wyroków na Alesia Bialackiego, na Andrzeja Poczobuta, od czerwca nie ma nowych sankcji przeciwko reżimowi w Mińsku.
Zobacz więcej na temat:  Europa Białoruś Aleś Bialacki represje NASZ WYWIAD Raport Białoruś ŚWIAT Swiatłana Cichanouska

Wyrok dla Bialackiego. Prof. Zybertowicz: to przejaw narastania niekorzystnych dla Łukaszenki nastrojów

Aleś Bialacki, białoruski obrońca praw człowieka i laureat Pokojowej Nagrody Nobla, został w piątek skazany przez sąd w Mińsku. O tym, jakie znaczenie ma ten wyrok oraz w jaki sposób wpłynie na dalszą działalność opozycjonistów na Białorusi, debatowali na antenie Programu 3 Polskiego Radia: Radosław Fogiel (PiS), Maciej Gdula (Nowa Lewica), Marcin Kierwiński (Koalicja Obywatelska), Marek Sawicki (Koalicja Polska), Michał Woś (Solidarna Polska) i prof. Andrzej Zybertowicz (Kancelaria Prezydenta).
Zobacz więcej na temat:  Beata Michniewicz Trójka ŚWIAT Europa Białoruś Aleś Bialacki represje