more_horiz
PR24 Portal
Section05

alkohol

Już niedługo będzie można napić się piwa z drożdży sprzed 3000 lat. Podobne mógł pić biblijny król Dawid

Interdyscyplinarny zespół badaczy, archeologów i piwowarów z Izraela po raz pierwszy wyizolował drożdże z początków pierwszego tysiąclecia przed naszą lat już w 2019 roku, ale teraz owoce tego odkrycia mają stać się dostępne dla miłośników złocistego napoju na całym świecie - pisze "Times of Israel".
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA piwo alkohol Izrael archeologia odkrycia i ciekawostki starożytność

Ograniczony dostęp do używek. Reportaż "Z małpką w kieszeni" [POSŁUCHAJ]

Od lipca w Krakowie będzie obowiązywał nocny zakaz sprzedaży alkoholu w sklepach. Podobne ograniczenia można spotkać także w innym miejscach Polski. To jeden z pomysłów, jak zmniejszyć niebezpieczeństwo związane z łatwo dostępnym alkoholem. O zagrożeniach z tym związanych opowiada w reportażu m.in. Mirek, warszawski kibic piłkarski, który od ponad siedmiu lat jest niepijącym alkoholikiem. Jak sam przyznaje, nie wie, kiedy alkohol zawładną jego życiem.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Rokicki pr poleca reportaż alkoholizm alkohol Trójka

PR24 Palikot i Wojewódzki skazani za reklamowanie alkoholu. Śpiewak: to dobry prognostyk na przyszłość

- Pijemy o 40 proc. więcej niż w roku 2002. To jest oczywiście złożony proces, dlaczego się tak dzieje, ale między innymi mnogość reklamy, to, że ona jest wszędzie, że większość tych materiałów łamie przepisy ustawy (...) - to ma na to ogromny wpływ - mówił w Polskim Radiu 24 społecznik i publicysta Jan Śpiewak.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Tadeusz Płużański Jan Śpiewak POLSKA media społeczeństwo alkohol

Wojewódzki i Palikot skazani. Śpiewak: liczę, że to początek sprzątania internetu z tej alkoholowej patologii

Liczymy na to, że za tym wyrokiem pójdą kolejne i zaczniemy sprzątać internet z tej alkoholowej patologii - powiedział we wtorek działacz społeczny Jan Śpiewak, odnosząc się do wyroku warszawskiego sądu, który skazał byłego posła Janusza Palikota, celebrytę Jakuba Wojewódzkiego i ich wspólnika Tomasza Czechowskiego za reklamowanie alkoholu w internecie.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA alkohol prokuratura Janusz Palikot Kuba Wojewódzki

Śląskie: Dwie osoby zginęły w wypadku busa na autostradzie A1. Kierowca był pijany

Dwie osoby zginęły, a co najmniej dwie zostały ranne w wypadku busa, do którego doszło w niedzielę po południu na autostradzie A1 w okolicach Częstochowy. Kierowca auta był nietrzeźwy, miał około promila alkoholu w wydychanym powietrzu - podała policja.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja przestępczość samochód wypadek Radio kierowców Częstochowa alkohol kierowcy Polskie Radio Kierowców

Stan bezpieczeństwa na drogach. Rośnie liczba pijanych kierowców?

Maj rozpoczął długi weekend. Na początku kończącego się tygodnia Policja opublikowała podsumowanie stanu bezpieczeństwa na drogach. Było bezpieczniej niż w minionych latach - mniej wypadków, mniej ofiar, mniej rannych, jednak wzrosła liczba zatrzymanych kierujących po użyciu alkoholu. Dlaczego tak się dzieje? 
Zobacz więcej na temat:  Patryk Kuniszewicz bezpieczeństwo na drodze samochody kierowcy policja alkohol

Powroty z wydłużonego weekendu majowego. Policja zapowiada wzmożone kontrole

44 wypadki, w których zginęły cztery osoby, a 55 zostało rannych - to sobotni bilans na polskich drogach. Wielu Polaków wraca w niedzielę z wydłużonego majowego urlopu i nadal można się spodziewać zwiększonych policyjnych kontroli. Więcej patroli może pojawić się szczególnie na drogach wyjazdowych z dużych miast i głównych trasach w kraju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA policja wypadek alkohol przestępczość samochód Radio kierowców Polskie Radio Kierowców