more_horiz
PR24 Portal
Section05

alkoholizm

"PRL - historia prawdziwa". Pijaństwo w czasach PRL

- Na społeczeństwie piętno odcisnęła na pewno wojna, (…) ale alkohol był także jednym z głównych źródeł budżetu PRL. Punktów sprzedaży alkoholu było bardzo dużo, w połowie PRL jeden punkt sprzedaży przypadał na ok. 600 mieszkańców (…) alkohol był właściwie wszędzie, można go było kupić na każdym rogu, to także słynne budki z piwem, bary na dworcach kolejowych czy Wars - mówił Piotr Dmitrowicz, dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Tysiąclecia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Robert Tekieli PRL historia PRL komunizm alkoholizm

ANALIZA Znamy statystyki spożycia alkoholu w Polsce. Jak starają się ograniczyć jego konsumpcję pozostałe kraje UE?

Spożycie alkoholu na mieszkańca Polski systematycznie rośnie na przestrzeni lat. Do konsumpcji zachęcają relatywnie niskie, w porównaniu z innymi krajami europejskimi, ceny trunków. Sprawdziliśmy, jak inne kraje starają się wpłynąć na obniżenie spożycia alkoholu.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA biznes handel infografika społeczeństwo podatki alkohol alkoholizm

"Mój organizm zapamiętał zmianę nastroju". Teresa ps. "Święta" o walce z alkoholizmem

- Pierwsze rozczarowania, zawody, zdradzona miłość i taka nieporadność w relacjach z ludźmi po prostu spowodowały, że uległam namowom i wypiłam pierwszy alkohol - mówiła w Polskim Radiu 24 Teresa ps. Święta, terapeutka, trzeźwa alkoholiczka. Gościem audycji był także bp. Tadeusz Bronakowski (Zespół ds. Apostolstwa Trzeźwości i Osób Uzależnionych KEP).
Zobacz więcej na temat:  alkohol alkoholizm Polskie Radio 24 uzależnienia POLSKA

Donald Tusk broni posła Sterczewskiego? Terlecki: w klubie KO wciąż żywa jest "doktryna Neumanna"

- Immunitet nie powinien być wykorzystywany w takich sytuacjach - w ten sposób incydent z udziałem posła KO Franciszka Sterczewskiego komentuje szef klubu parlamentarnego PiS Ryszard Terlecki. Politycy PiS krytykują również postawę liderów KO, którzy w ich ocenie bagatelizują sprawę.     
Zobacz więcej na temat:  Donald Tusk koalicja obywatelska Platforma Obywatelska Franciszek Sterczewski policja alkohol alkoholizm Marek Pęk PiS

Marcin Bortkiewicz: "Tonia" opowiada o moim dzieciństwie

Marcin Bortkiewicz to reżyser i scenarzysta, który bywał także aktorem. Debiutancki film pełnometrażowy, pt. "Noc Walpurgi" sprzed kilku lat został zauważony, był nagradzany. Nagradzano aktorkę, która wystąpiła w głównej roli w tym filmie, Małgorzatę Zajączkowską. Teraz powstał przepiękny poetycki film pt. "Tonia". To drugi film fabularny Marcina Bortkiewicza. Wcześniej powstały filmy krótkometrażowe, takie m.in. jak "Portret z pamięci" czy "Nauczanie początkowe". Niemniej ważne dla ich reżysera jest to, że jest ojcem czwórki dzieci i mężem Anny, psychiatry. 
Zobacz więcej na temat:  Joanna Sławińska aktor reżyser FILM kino alkoholizm dzieci dzieciństwo ojciec babcia rodzina alkohol

Posłowie pracują nad zmianami w Kodeksie pracy. Stanisław Szwed tłumaczy zalety rządowego projektu

Wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed chce by Sejm dalej procedował rządowy projekt zmian w Kodeksie pracy. W Sejmie trwa pierwsze czytanie projektu ustawy o zmianie ustawy - Kodeksu pracy oraz niektórych innych ustaw. Planowane zmiany dotyczą, między innymi pracy zdalnej i możliwości prowadzenia kontroli trzeźwości pracowników przez pracodawcę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Stanisław Szwed Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej Sejm polityka praca praca zdalna kodeks pracy alkohol alkoholizm pracownik pracodawcy społeczeństwo zatrudnienie

Wzrośnie opłata za kurs reedukacyjny dla kierowców jeżdżących po spożyciu alkoholu

- Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt, zakładający zwiększenie z 400 do 500 zł opłaty za kurs reedukacyjny dla kierowców, którzy kierowali pojazdem po alkoholu.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy pijani kierowcy rocznica alkoholizm alkohol drogi bezpieczeństwo bezpieczeństwo na drodze POLSKA społeczeństwo ŚWIAT prawo finanse

Piotr Jabłoński o uzależnieniach od alkoholu i narkotyków

- Diagnoza medyczna zalecana przez WHO w kwestii uzależnień od alkoholu i od narkotyków jest podobna. W przypadku uzależnień behawioralnych sytuacja jest bardziej skomplikowana - mówił na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom Piotr Jabłoński. Gościem audycji była również zastępca dyrektora Krajowego Centrum Przeciwdziałania Uzależnieniom Katarzyna Łukowska. 
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 uzależnienia narkotyki alkohol alkoholizm internet społeczeństwo zdrowie WHO Światowa Organizacja Zdrowia

Macierzyństwo DDA i DDD. Rozmowa z Ewą Podsiadły - Nabitą w butelkę

Sytuacja w domu może mieć odzwierciedlenie w codzienności dziecka poza domem. W przypadku Ewy Podsiadły, gościni "Strefy Rodzica" na antenie Polskiego Radia Dzieciom, zmiana była diametralna. Zmiana z dziewczynki, która zawsze była miła, uśmiechnięta i serdeczna, nie miała problemów w szkole i była jedną z lepszych uczennic. 
Zobacz więcej na temat:  alkoholizm wychowanie psychologia dziecięca rodzicielstwo radio dla dzieci radio dla rodziców Strefa Rodzica zdrowie dziecka

Droga od bezdomności ku pomaganiu innym. Filantrop XXI wieku

Co to znaczy być filantropem w XXI wieku, jak dzielić się dobrem, którego nie ma się zbyt wiele? Przemysław Przybecki, prezes Zarządu Fundacji św. Marka opowiedział na antenie Programu 1 dramatyczną historię swojego życia, drogę, która prowadziła od bezdomności do bezinteresownej pomocy innych ludziom. 
Zobacz więcej na temat:  Marek Kotański Monar społeczeństwo pomoc społeczna bezdomność senior Zbigniew Krajewski Małgorzata Raducha alkoholizm

"Piątek jest dniem katastrofy narodowej". Psychoterapeuci o alkoholizmie w Polsce

- Uważam alkohol za straszne zło. To jest narkotyk legalny, bardzo szkodliwy, niebezpieczny nie tylko w kontekście samego uzależnienia, ale także przy sporadycznym konsumowaniu. (...) Piątek w Polsce jest dniem katastrofy narodowej - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 psychoterapeuta Robert Rutkowski. Gościem audycji była także psychoterapeuta uzależnień Hanna Ostrowska-Biskot.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 uzależnienia alkoholizm alkohol