more_horiz
PR24 Portal
Section05

Ameryka Północna

Claude Lévi-Strauss urodził się 115 lat temu. "Chciał z antropologii uczynić naukę ścisłą"

– Posługiwał się liczbami, wzorami, wykresami. Główną cechą jego strukturalizmu jest to, że sprowadza wszystko do krystalicznej struktury, jaką w ostateczności jest wykres geometryczny – mówili w Polskim Radiu filozof Barbara Czerska i antropolog Jan Suliga.
Zobacz więcej na temat:  Claude Lévi-Strauss antropologia Francja HISTORIA Brazylia Ameryka Południowa Ameryka Północna Ameryka USA NAUKA KULTURA literatura Indianie

Polscy twórcy przedstawicielami europejskiej "Unii Kultur" w Meksyku. Ambasador RP: to podkreśla różnorodność UE

Ambasador Rzeczypospolitej Polskiej w Meksyku Maciej Ziętara powiedział, że obecność Polski na Międzynarodowych Targach Książki w Guadalajarze to okazja dla czytelników z tej części świata do spotkania z polską literaturą. - To szansa do wyeksponowania polskiej twórczości odbiorcom odległym nam kulturowo - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Meksyk KULTURA literatura literatura polska

Międzynarodowe Targi Książki w Guadalajarze rozpoczęte. Wśród gości Witold Szabłowski i Jacek Dukaj

W meksykańskiej Guadalajarze rozpoczynają się Międzynarodowe Targi Książki. To jedno z największych takich wydarzeń na świecie. Polski program przygotował Instytut Książki we współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej w Meksyku, a wśród gości znaleźli się pisarze Witold Szabłowski i Jacek Dukaj. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Meksyk KSIĄŻKA literatura KULTURA czytelnictwo Ameryka Północna pisarz proza Jacek Dukaj

Biznes przed bezpieczeństwem? Amerykańskie media o kulisach zmian we władzach OpenAI

Obawy o zbyt szybki rozwój sztucznej inteligencji i związany z tym niepokój o bezpieczeństwo AI były w centrum sporu, który doprowadził do zwolnienia szefa OpenAI, firmy stojącej za ChatGPT, Sama Altmana - doniosły w niedzielę "New York Times" i Bloomberg. Altman miał stawiać na biznesowe podejście i wdać się w spór z czołowym naukowcem firmy. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA sztuczna inteligencja ChatGPT nowe technologie GOSPODARKA

"Wszyscy pracujemy nad rozwiązaniem w postaci dwóch państw". Biden o przyszłości Bliskiego Wschodu

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden uważa, że należy odtworzyć palestyńskie władze, które powinny przejąć rządy w Strefie Gazy i na Zachodnim Brzegu Jordanu. "Naszym celem powinno być nie tylko zakończenie trwającej obecnie wojny, ale zakończenie tego konfliktu na zawsze, poprzez przerwanie spirali przemocy oraz zbudowanie silnego wsparcia dla Strefy Gazy i całego Bliskiego Wschodu, W taki sposób, by historia się nie powtórzyła" - napisał amerykański przywódca w artykule opublikowanym na łamach "Washington Post".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Bliski Wschód Ameryka Północna USA Joe Biden Izrael Hamas atak Hamasu na Izrael Palestyna

Polscy badacze odchodzą z OpenAI. Wcześniej założyciele spółki rozstali się z twórcą ChatGPT

Trzech polskich badaczy sztucznej inteligencji, prof. Aleksander Mądry, Jakub Pachocki i Szymon Sidor odeszło z firmy OpenAI, twórcy modelu ChatGPT - podał portal The Information. Wcześniej z firmy zwolnionych zostało dwóch jej współzałożycieli - dyrektor wykonawczy (CEO) Sam Altman i prezes Greg Brockman.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna USA nowe technologie sztuczna inteligencja ChatGPT

Biały Dom ostro reaguje na wpis Muska na X. "Odrażająca promocja rasistowskiej nienawiści"

- Nie do przyjęcia jest powtarzanie kłamstw stojących za najkrwawszym aktem antysemityzmu w amerykańskiej historii - stwierdził zastępca rzecznika Białego Domu Andrew Bates, komentując wpis miliardera Elona Muska. Właściciel portalu X poparł wpisy sugerujące, że Żydzi odpowiadają za sprowadzanie imigrantów oraz "promują nienawiść przeciwko białym".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Północna elon musk antysemityzm Żydzi

Po spotkaniu Biden-Xi. Kwestie kontaktów między armiami wśród omawianych tematów

Współpraca między resortami obrony Chin i USA, zaangażowanie na Bliskim Wschodzie i kwestie ekonomiczne - to niektóre z tematów poruszonych w rozmowie Joe Bidena i Xi Jinpinga - wynika z komunikatów amerykańskiej administracji i chińskiej prasy. Do spotkania i rozmowy obu przywódców doszło przy okazji odbywającego się w San Francisco szczytu Wspólnoty Gospodarczej Azji i Pacyfiku.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Północna Chiny Azja Wschodnia Joe Biden Xi Jinping

Lojalni krwiopijcy. Ewolucja wszy to odbicie ludzkich migracji na przestrzeni tysiącleci

Analiza genetyczna wszy, które ewoluowały wraz z ludźmi, ujawniła dwie odrębne grupy owadów, które przybyły do obu Ameryk wraz z osobnymi migracjami ludzi z Azji i Europy. Ewolucja pasożytów była tak blisko związana z ciałami żywicieli, że ich genomy zawierają wskazówki dotyczące przemieszczania się ludzi między kontynentami.
Zobacz więcej na temat:  pasożyty HISTORIA Ameryka Ameryka Środkowa Ameryka Południowa Ameryka Północna Ameryka Pn. i Płd. Azja Europa owady