more_horiz
PR24 Portal
Section05

Ameryka Północna

Truman Capote. "Śniadanie u Tiffany'ego" zmieniło wszystko

Truman Capote powiedział kiedyś, że jego kariera dzieli się na dwa okresy - przed i po "Śniadaniu u Tiffany'ego". Za tym sukcesem stał nie tylko talent pisarza, lecz także kultowa adaptacja z Audrey Hepburn. Co druga znajoma Capote'a uważała, że jest pierwowzorem głównej bohaterki. A pewna kobieta z Manhattanu wytoczyła mu w związku z tym proces.
Zobacz więcej na temat:  śniadanie tiffany literatura KSIĄŻKA książki proza Truman Capote USA Ameryka Północna Ameryka Audrey Hepburn Hollywood HISTORIA

Krzyk wściekłej młodzieży. Nirvana, "Nevermind" i cień sukcesu

Wszystko jest tutaj kultowe: słynna okładka z bobasem, piosenki, z których niemal każda stała się przebojem, wreszcie - legenda Kurta Cobaina, frontmana zespołu Nirvana. "Nevermind", drugi studyjny album grupy, ukazał się w USA 24 września 1991 roku i od razu zmienił oblicze muzyki rozrywkowej. Nie tylko w Ameryce.
Zobacz więcej na temat:  Nirvana muzyka rozrywkowa Rock Pop USA płyta Płyty album albumy kultura masowa zespół HISTORIA Ameryka Północna Stany Zjednoczone

Nowy rekord Guinnessa w jeździe na wstecznym!

Każdego roku wielu śmiałków postanawia ustanowić nowe lub pobić istniejące już rekordy Guinnessa. My piszemy o tych najciekawszych - motoryzacyjnych. Tym razem pewien śmiałek postanowił sprawdzić się w szybkiej jeździe na biegu wstecznym.
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Polskie Radio kierowca kierowcy samochód samochody motoryzacja radio kierowcow radiokierowcow radiokierowców radio kierowców online radio kierowców jedynka polskie radio kierowców online radio dla kierowców polskie radio kierowcow polskie radio kierowców dab+ radio kierowcow 24 polskie radio kierowcy radio kierowców 24 rekordy Rekord Guinnessa Stany Zjednoczone USA Ameryka Ameryka Północna

Philip K. Dick: uprzejmie donoszę, że Lem nie istnieje

W 1974 roku Stanisław Lem mimowolnie i nieświadomie stał się bohaterem szpiegowskiej awantury rozpętanej przez pisarza Philipa K. Dicka. U jej źródeł leżały nie tylko zaburzenia psychiczne i narkotyki, lecz także pragnienie pieniędzy i sławy, a wreszcie - absurdy PRL.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Lem literatura PRL FBI USA Ameryka Ameryka Północna historia Polski historia Europy HISTORIA ZSRR komunizm wywiad szpieg pieniądze narkotyki science-fiction fantastyka

Media: Trump zabrał do domu tajne dokumenty. "Dotyczyły obronności jednego kraju i broni jądrowej"

Podczas przeszukania w prywatnej posiadłości Donalda Trumpa agenci FBI znaleźli dokumenty o obronności jednego z krajów, w tym informacje dotyczące broni jądrowej. Informacje na ten temat podał dziennik "Washington Post", powołując się na dokumenty dotyczące przebiegu śledztwa.
Zobacz więcej na temat:  USA ŚWIAT Ameryka Ameryka Północna Donald Trump dokument dokumenty broń jądrowa broń atomowa Biały Dom Waszyngton Washington Post Floryda Stany Zjednoczone FBI

USA nastawiają się na długą wojnę Rosji z Ukrainą? Media cytują wywiad Johna Kirby'ego

- Stany Zjednoczone nie mają nadziei, że prezydent Rosji Władimir Putin jest gotowy do zakończenia wojny na Ukrainie - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby w wywiadzie dla niezależnej rosyjskiej telewizji "Dożd", którego fragmenty cytuje portal Ukraińska Prawda.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna 2022 wojna na Ukrainie Ameryka Ameryka Północna USA Biały Dom Rosja

NASA po raz kolejny odwołuje start rakiety misji Artemis. Podano powód

NASA odwołała planowaną na dzisiejszy wieczór drugą próbę wystrzelenia rakiety Space Launch System. Powodem jest wyciek ciekłego wodoru, do którego doszło podczas tankowania. Wystrzelenie rakiety miało zapoczątkować nową misję kosmiczną Artemis, która ma doprowadzić do powrotu człowieka na Księżyc.
Zobacz więcej na temat:  NASA NAUKA kosmos ŚWIAT Ameryka badania księżyc Ameryka Północna USA astronomia

Ukraina wciąż może liczyć na wsparcie USA. Jest jasna deklaracja Blinkena

- Joe Biden pokazał jasno, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać naród ukraiński w obronie ich kraju przed rosyjską agresją tak długo, jak będzie to konieczne - powiedział amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Ocenił też, że wojska ukraińskie "skutecznie wykorzystywały dostarczone wcześniej uzbrojenie do obrony swojego kraju".
Zobacz więcej na temat:  Biały Dom USA Antony Blinken Ameryka Północna wojna na Ukrainie Ukraina

Ukraina wciąż może liczyć na wsparcie USA. Jest jasna deklaracja Blinkena

- Joe Biden pokazał jasno, że Stany Zjednoczone będą nadal wspierać naród ukraiński w obronie ich kraju przed rosyjską agresją tak długo, jak będzie to konieczne - powiedział amerykański sekretarz stanu Antony Blinken. Ocenił też, że wojska ukraińskie "skutecznie wykorzystywały dostarczone wcześniej uzbrojenie do obrony swojego kraju".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Biały Dom USA wojna na Ukrainie Antony Blinken Ameryka Ameryka Północna wojna 2022

Premier Morawiecki: Europa nie chciała słuchać głosu prawdy z Polski

Wojna na Ukrainie ujawniła prawdę o Rosji. Ci, którzy nie chcieli dostrzec, że państwo Putina ma imperialistyczne tendencje, muszą dziś zmierzyć się z faktem, że w Rosji odrodziły się demony XIX i XX wieku: nacjonalizm, kolonializm i totalitaryzm - pisze premier Mateusz Morawiecki w artykule opublikowanym w kanadyjskim dzienniku "National Post". Szef polskiego rządu wskazuje też, że wojna na Ukrainie obnażyła prawdę o Europie.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Północna Ameryka Kanada Mateusz Morawiecki prasa Ukraina Unia Europejska

PR24 Wyniesione dokumenty zaważą na losie Trumpa? Lasota: będzie wysuwany argument, że się pomylił

- Donald Trump zapewnił, że on te tajne dokumenty odtajnił, ale nawet pro-trumpowi prawnicy nie wysuwają tego argumentu - powiedziała w Polskim Radiu 24 Irena Lasota, korespondent polskich mediów w USA, komentując sprawę przeszukań w rezydencji byłego prezydenta USA. - Będzie wysuwany argument, że się pomylił, albo nie wiedział - wskazała.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antoni Opaliński Irena Lasota USA Ameryka Ameryka Północna Donald Trump

Strefa zdemilitaryzowana wokół zaporoskiej elektrowni? Znamy stanowisko USA

Stany Zjednoczone poparły apel o utworzenie strefy zdemilitaryzowanej wokół ukraińskiej elektrowni atomowej w Zaporożu - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price. W pobliżu elektrowni dochodziło w ostatnich dniach do walk z udziałem sił rosyjskich i ukraińskich - przypomina waszyngtoński korespondent Polskiego Radia Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT wojna na Ukrainie USA Ameryka Ameryka Północna infografika serwis wschodni wojna 2022