more_horiz
PR24 Portal
Section05

Ameryka Południowa

Zamieszki w stolicy Brazylii. Policja zatrzymała już półtora tysiąca osób

Półtora tysiąca osób zatrzymano do tej pory w Brazylii po zamieszkach w stolicy kraju. Dobę temu zwolennicy byłego, skrajnie prawicowego prezydenta Jaira Bolsonaro wdarli się do budynków Kongresu, sądu najwyższego i do pałacu prezydenckiego. Zrobili to w dwa lata po podobnym szturmie w Waszyngtonie, kiedy do Kongresu wdarli się zwolennicy Donalda Trumpa.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Południowa Brazylia zamieszki policja wybory

Francisco Pizarro i podbój państwa Inków

Francisco Pizarro dzięki sprytowi, chorobom i indiańskim wojnom domowym doprowadził do upadku imperium Inków. W czasie prowadzonych działań kolonizatorskich, 6 stycznia 1535 roku, w święto Trzech Króli, słynny konkwistador założył miasto Lima. Dzisiejsza stolica Peru stała się grobem dla Pizarra, który zginął w niej podczas bratobójczych walk o władzę.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA Hiszpania Peru Ameryka Południowa Lima Indianie

Ernest Malinowski. Zbudował najwyższą kolej świata

- Projekt inżyniera Ernesta Malinowskiego przewiduje przeprowadzenie linii kolejowej na wysokości prawie 5000 m n.p.m., a to jest niemożliwe. Również zaprojektowane przez niego mosty i żelazne wiadukty są jeszcze mało znane w technice, obliczenia wątpliwe, a realizacja ryzykowna - tak oceniali projekt Polaka XIX-wieczni eksperci. Ernest Malinowski, budowniczy kolei transandyjskiej, urodził się 5 stycznia 1818 roku.
Zobacz więcej na temat:  Ameryka Południowa HISTORIA Peru

Autostrada Panamerykańska

To jedna z najpiękniejszych tras na świecie! Jej pokonanie umożliwi Ci przeżycie przygód niedostępnych dla zwykłych zjadaczy chleba, a widoki z auta zapamiętasz na całe życie. Gwarantujemy! 
Zobacz więcej na temat:  Radio kierowców Polskie Radio Kierowców motoryzacja samochody samochód kierowca kierowcy ŚWIAT Ameryka Ameryka Środkowa Ameryka Południowa Ameryka Północna Ameryka Pn. i Płd. autostrady autostrada drogi podróże podróże zagraniczne