more_horiz
PR24 Portal
Section05

Ameryka

"Sojusznik docenia nasze działania". Marcin Kulasek o wsparciu USA dla Polski

- Dobrze, że dostajemy 290 mln dolarów z USA, ponieważ jest to uhonorowanie za pomoc Polski dla Ukrainy i to cieszy - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 poseł Nowej Lewicy Marcin Kulasek, który jest też członkiem sejmowej Komisji Obrony Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka polska pomoc uchodźcy wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe Ameryka Stany Zjednoczone USA relacje polsko-amerykańskie

Truman Capote. "Śniadanie u Tiffany'ego" zmieniło wszystko

Truman Capote powiedział kiedyś, że jego kariera dzieli się na dwa okresy - przed i po "Śniadaniu u Tiffany'ego". Za tym sukcesem stał nie tylko talent pisarza, lecz także kultowa adaptacja z Audrey Hepburn. Co druga znajoma Capote'a uważała, że jest pierwowzorem głównej bohaterki. A pewna kobieta z Manhattanu wytoczyła mu w związku z tym proces.
Zobacz więcej na temat:  śniadanie tiffany literatura KSIĄŻKA książki proza Truman Capote USA Ameryka Północna Ameryka Audrey Hepburn Hollywood HISTORIA

W niedzielę wybory w Brazylii. Faworytem były prezydent

Były prezydent Brazylii Luiz Inacio Lula da Silva prowadzi w sondażach przed zaplanowanymi na niedzielę wyborami na urząd szefa państwa. Lewicowy polityk może uzyskać 48 proc. głosów - wynika z sondażu ośrodka sondażu ośrodka badawczego PoderData. Z kolei według badania Instytutu Datafolha, Lula może liczyć na 50 procent poparcia i wyprzedza obecnego prezydenta Jaira Bolsonaro o 14 punktów procentowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka Brazylia wybory prezydenckie

290 mln dolarów dla Polski od USA. Wiceszef MSZ: jak widać, są partnerzy, którzy nas doceniają

- Są partnerzy, którzy doceniają naszą pracę na rzecz całego regionu euroatlantyckiego. To, co dzisiaj Polska robi, to robi nie tylko dla siebie, ale dla całej Unii Europejskiej i także dla USA - mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Przydacz, wiceminister spraw zagranicznych.
Zobacz więcej na temat:  Stany Zjednoczone USA Ukraina ŚWIAT Ameryka wojna 2022 POLSKA wojsko wojna na Ukrainie Polskie Radio 24 Marcin Przydacz Ministerstwo Spraw Zagranicznych

Biały Dom chce nakłonić ONZ do ominięcia Rady Bezpieczeństwa. Chodzi o działania przeciwko Rosji

Portal Politico poinformował, że administracja prezydenta Joe Bidena, przy wsparciu polityków z wielu krajów stara się znaleźć rozwiązanie pozwalające na potępienie Rosji na forum ONZ. Jedną z rozważanych możliwości jest zastosowanie rezolucji "Zjednoczeni dla pokoju", której użyto w 1950 podczas wojny koreańskiej, a którą podjęto z ominięciem Rady Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  ONZ dyplomacja Rada Bezpieczeństwa ONZ Rosja USA ŚWIAT Ameryka

tylko u nas "Wiarygodnie wypada hipoteza, że stoją za tym służby rosyjskie". Szef MSZ o wybuchach gazociągów Nord Stream

Minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau powiedział Polskiemu Radiu, że coraz bardziej prawdopodobna staje się hipoteza, że uszkodzenia gazociągów Nord Stream dokonała Rosja. Przebywający w Waszyngtonie szef polskiej dyplomacji skrytykował byłego ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego za sugestię, że ataku mogły dokonać Stany Zjednoczone.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Nord Stream Radosław Sikorski USA Rosja Ameryka ŚWIAT wojna 2022 serwis wschodni Zbigniew Rau

Departament Stanu USA reaguje na wpis Sikorskiego. "Funkcja rosyjskiej dezinformacji"

- Idea, że Stany Zjednoczone w jakikolwiek sposób są zamieszane w ten prawdopodobny sabotaż gazociągów Nord Stream, jest niedorzeczna. To nic więcej niż funkcja rosyjskiej dezinformacji i tak powinna być traktowana - powiedział rzecznik Departamentu Stanu Ned Price, odpowiadając na pytanie korespondenta Polskiej Agencji Prasowej.
Zobacz więcej na temat:  Nord Stream 2 Nord Stream Radosław Sikorski USA Rosja Ameryka ŚWIAT wojna 2022 serwis wschodni

Spotkania szefa MSZ z amerykańskimi kongresmenami. Rozmowy dotyczyły m.in. wsparcia dla Ukrainy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP poinformowało o spotkaniach szefa polskiej dyplomacji z amerykańskimi kongresmenami. Rozmowy z senatorami: Jeanne Shaheen i Rogerem Wickerem oraz zasiadającą w Izbie Reprezentantów Marcy Kaptur dotyczyły m.in. relacji Polska-USA oraz pomocy Ukrainie.
Zobacz więcej na temat:  stosunki polsko-amerykańskie wojna 2022 serwis wschodni Zbigniew Rau ŚWIAT Ameryka Ministerstwo Spraw Zagranicznych

USA ogłaszają kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa. "Ukraińcy nie chcą być częścią Rosji"

Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre powiedziała, że USA nigdy nie uznają wyniku nielegalnych referendów na okupowanych przez Rosję terytoriach Ukrainy. Jean-Pierre ogłosiła kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Kijowa o wartości 1,1 miliarda dolarów. O szczegółach korespondent IAR, Marek Wałkuski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Ukraina wojna 2022 USA Marek Wałkuski

"Ruszajcie w drogę". Miliony mieszkańców Florydy objętych nakazem ewakuacji z powodu huraganu

Zbliżający się do Florydy huragan Ian, zagrażający wielu mieszkańcom stanu, zmusił ich we wtorek do opuszczenia swoich domów. Ponad 2,5 miliona osób objęto nakazem ewakuacji lub ostrzeżeniem przed żywiołem. - Czas na ewakuację jest teraz. Ruszajcie w drogę - alarmował miejscowy dyrektor ds. zarządzania kryzysowego. Szacowana wysokość szkód spowodowanych przez huragan może przekroczyć 60 mld dolarów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA pogoda huragany

"Wykazali się poświeceniem i umiłowaniem wolności". Premier Morawiecki wśród uhonorowanych nagrodą CEPA

Waszyngtoński ośrodek analityczny Center For European Policy Analisys wręczył swoje doroczne nagrody dla przywódców transatlantyckich. W tym roku otrzymali je premier Polski Mateusz Morawiecki oraz szefowie rządów państw bałtyckich: Ingrida Simonyte (Litwa), Krisjanis Karins (Łotwa) i Kaja Kallas (Estonia). Więcej w relacji Marka Wałkuskiego, korespondenta Polskiego Radia z Waszyngtonu.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2022 serwis wschodni ŚWIAT Ukraina Europa Estonia Litwa Łotwa NATO Ameryka Mateusz Morawiecki