more_horiz
PR24 Portal
Section05

ANALIZA

ANALIZA To armagedon, miliony bez wypłat albo na tymczasowych urlopach. Czym jest shutdown, ile może trwać, jakie ma skutki?

W Stanach Zjednoczonych na razie nie doszło do shutdownu. Jego widmo zostało odsunięte na początek nowego roku. Porozumienie zatwierdziły bowiem obie izby Kongresu, ustawę o budżecie tymczasowym podpisał także prezydent Joe Biden. Wynegocjowane rozwiązanie nie uwzględnia pakietu pomocowego m.in. dla Ukrainy - ma on być jednak głosowany osobno.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Ameryka USA Ukraina wojna na Ukrainie Biały Dom Kongres USA ANALIZA finanse GOSPODARKA

ANALIZA Pułapka Trzeciej Drogi. To kierunek dobrze znany z czasu rządów PO-PSL

W swoich wystąpieniach Jarosław Kaczyński przestrzega osoby, które myślą o przekazaniu w wyborach swojego głosu na Trzecią Drogę. Uważa, że koalicja Szymona Hołowni i Władysława Kosiniaka-Kamysza to "nie jest żadna alternatywa wobec PO".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Stronnictwo Ludowe Polska 2050 Władysław Kosiniak-Kamysz Szymon Hołownia Mateusz Morawiecki Jarosław Kaczyński polityka ANALIZA

ANALIZA Wybory w Hiszpanii po majowej porażce partii Sancheza w regionach. Czego można po nich oczekiwać?

23 lipca mają miejsce przedterminowe wybory do hiszpańskiego parlamentu. Ścierają się w nich opozycyjna Partia Ludowa (PP) i rządząca Hiszpańska Socjalistyczna Partię Robotnicza (PSOE). Część komentatorów wyraża obawy, że proces tworzenia rządu może się przedłużyć i że to mogłoby mieć wpływ na prezydencję Hiszpanii w Unii Europejskiej, którą Madryt sprawuje w tym półroczu.
Zobacz więcej na temat:  Hiszpania wybory polityka Europa ANALIZA

ANALIZA Ekolodzy chcą zamknąć Turów. Komu służą klimatyczni aktywiści?

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie na wniosek miasta Zittau, czeskiego i niemieckiego oddziału Greenpeace oraz Fundacji Frank Bold wydał postanowienie o wstrzymaniu wydobycia w kopalni Turów. Choć nikt nie podważa wagi troski o środowisko, próba unieruchomienia zakładu dostarczającego 7 proc. energii w skali kraju, i to jeszcze w sytuacji kryzysu energetycznego i wojny za naszą granicą, musi budzić podejrzenia. Czy na pewno chodzi tu tylko o naturę?
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Turów ekologia kopalnia Turów ANALIZA

ANALIZA Komisja ds. rosyjskich wpływów. Czym będzie się zajmować? Kto się jej obawia?

Kontrakty gazowe, porzucenie projektu tarczy antyrakietowej, wstrzymanie desowietyzacji przestrzeni publicznej, uległość wobec rosyjsko-niemieckiego sojuszu, umyślne zaniedbania i zaniechania z korzyścią dla Kremla, czy wreszcie oddanie bez walki w ręce putinowskich urzędników sprawy smoleńskiej. To tylko niektóre z aspektów, którymi mogłaby się zająć komisja ds. rosyjskich wpływów.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Rosja Platforma Obywatelska opozycja ANALIZA

ANALIZA Przed Kremlem 9 maja paradował jeden czołg, pokaz sprzętu trwał 4 minuty. Łukaszenka wzbudzał sensację zbolałą miną

Parada na placu Czerwonym w Dniu Zwycięstwa okazała się uboższa niż zakładano. Przed Władimirem Putinem przejechał jeden samotny czołg. Prezentacja sprzętu wojskowego trwała około czterech minut, cała defilada w sumie 47 minut i w ocenie mediów mogła być najkrótsza w historii. W obchodach w Moskwie nieoczekiwanie wzięło udział siedmiu liderów krajów Wspólnoty Niepodległych Państw. MSZ Ukrainy podkreśliło, że to niemoralny i nieprzyjazny krok oraz wykorzystywanie narodów Azji Środkowej i Kaukazu do złych celów.
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Rosja serwis wschodni ANALIZA

ANALIZA Rosja: w wielu miastach odwołano parady, w innych są okrojone. Wiadomo już, którzy politycy przybyli do Moskwy

W wielu miastach Rosji odwołano parady na Dzień Zwycięstwa. Zrezygnowano z propagandowych kremlowskich Nieśmiertelnych Pułków. Defilady odbędą się m.in. w Petersburgu i Moskwie, przy czym najpewniej bez udziału lotnictwa. Według rzecznika Kremla w Moskwie planowane jest przemówienie Władimira Putina. Choć wcześniej Pieskow ogłosił, że u boku Putina stanie tylko lider Kirgistanu, ostatecznie w Rosji pojawili się także przywódcy Kazachstanu, Armenii i Białorusi, "zaproszenie" przyjęli też liderzy Tadżykistanu i Uzbekistanu.
Zobacz więcej na temat:  Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Rosja serwis wschodni ANALIZA

ANALIZA Konkurs na lądowanie na placu Czerwonym trwa. Wraz z wiosną drony zaczęły pojawiać się coraz bliżej Moskwy

W Rosji od końca lutego coraz częściej dochodzi do przypadków, gdy bezzałogowce niewiadomego pochodzenia docierają aż pod Moskwę - najgłośniej było o bezzałogowcu z 17 kg ładunków wybuchowych, znalezionym w podmoskiewskim lesie. W związku z tym można mówić o nowej fazie wojny z wykorzystaniem dronów. Na terenach okupowanych i obwodach przygranicznych ataki te oraz inne akty dywersji, są na tyle częste, że m.in. w Biełgorodzie i Kursku zrezygnowano z parad 9 maja.     
Zobacz więcej na temat:  Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2023 Krym Rosja Europa ŚWIAT ANALIZA

ANALIZA Lewicowe organizacje na "kroplówce finansowej" miast rządzonych przez PO i Lewicę. Wsparcie idzie w miliony

Hostele LGBT+, broszury, reportaże, wywiady, spotkania, a nawet nauka... darcia ryja - to część wsparcia, jakie otrzymują lewicowe organizacje ze środków publicznych. Między innymi o tego typu wydatkach przypomniał prof. Przemysław Czarnek. Minister ds. edukacji i nauki zauważył, że pieniądze pochodzą głównie z budżetu miast, w których rządzi PO i Lewica.
Zobacz więcej na temat:  LGBT POLSKA Kraków Poznań Gdańsk POLSKA Rafał Trzaskowski społeczeństwo ANALIZA

ANALIZA Cynizm Ewy Kopacz. Zbiła kapitał polityczny na Smoleńsku i rozmyła odpowiedzialność Rosji

13 lat temu o tej porze w Moskwie trwała identyfikacja ciał ofiar katastrofy w Smoleńsku. Wydarzenia stały się trampoliną do sukcesu politycznego Ewy Kopacz i jednocześnie nie oszczędziły Polsce i rodzinom trudnego doświadczenia ekshumacji. Pokazało to, jak mało profesjonalnie działały służby pod okiem Kopacz i z jaką łatwością rozmyto odpowiedzialność Rosji za bałagan przy identyfikacji ciał ofiar.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Rosja Ewa Kopacz katastrofa samolotu katastrofa w Smoleńsku Smoleńsk Moskwa ANALIZA

ANALIZA Rozmowy do drugiej w nocy i misja Szojgu z atomowym szantażem w tle. "Rosja ma bronić Białorusi jak swego terytorium"

Do drugiej w nocy trwały sześciogodzinne rozmowy między Władimirem Putinem a Alaksandrem Lukaszenką w Moskwie. Kilka dni później do Mińska z instrukcjami Putina wybrał się minister obrony Federacji Rosyjskiej Siergiej Szojgu. Podczas jego wizyty Łukaszenka podkreślał, że na spotkaniu z Putinem mowa była o gwarancjach bezpieczeństwa dla Białorus, jakoby Rosja miała bronić Białorusi "jak swego terytorium". Wcześniej Putin zapowiedział, że na Białorusi rozmieszczona zostanie broń jądrowa. <quillbot-extension-po
Zobacz więcej na temat:  dyplomacja Białoruś Europa Europa Wschodnia polityka Rosja ŚWIAT Aleksander Łukaszenka Władimir Putin ANALIZA

Statystyka: znienawidzona, wyśmiewana, niezrozumiana, a jednak bardzo ważna

Statystyka to sposób na rozumienie świata: dzięki niej możemy dociekać, analizować i przewidywać, jak kreuje się nasza rzeczywistość – zarówno w skali mikro, jak i makro. Jednak dla większości ludzi statystyka wydaje się bardzo skomplikowana i nudna. Jednak chcemy czy nie, statystyka jest ważnym elementem naszego życia.
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA statystyka społeczeństwo dane ANALIZA gus Główny Urząd Statystyczny Michał Kowarski Piotr Firan Radosław Nałęcz Trójka

365 dni wojny. Rok heroicznej walki Ukrainy z brutalną rosyjską inwazją

Mija rok od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę. Ukraińska armia wyparła Rosję ze sporej części zajętych rok temu terytoriów, jednak część pozostaje pod okupacją, zmagania trwają. Pomoc państw zachodnich dla Ukrainy niemal z każdym miesiącem rośnie. Kijów otrzymuje coraz nowocześniejszy sprzęt wojskowy. Podczas wizyty w Kijowie i Warszawie Joe Biden zapewniał o wsparciu dla Ukrainy i trwałości sojuszu NATO, niemniej jednak przestrzegał, że wojna potrwa jeszcze przez długi czas. Na terenach okupowanych Rosja popełnia każdego dnia zbrodnie wojenne, które wciąż nie są osądzone.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Rosja ANALIZA infografika

ANALIZA Energetyczny szantaż Putina nie powiódł się. Światowa gospodarka nie potrzebuje już Rosji

Pół roku temu prezydent Rosji Władimir Putin odciął dostawy gazu ziemnego do Europy, mając nadzieję , że Europejczycy, drżący i pozbawieni ciepła zimą, zwrócą się przeciwko swoim przywódcom i sprawią, że dalsze wspieranie Ukrainy stanie się politycznie niewykonalne. W efekcie okazało się, że Rosja na stałe utraciła swoją niegdysiejszą potęgę gospodarczą na globalnym rynku - pisze portal foreignpolicy.com.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Rosja energetyka gaz ziemny ropa naftowa eksport import ANALIZA