more_horiz
PR24 Portal
Section05

Andrej Babisz

Kim jest gen. Pavel? Ekspert OSW: chce wzorować się na Havlu, może wesprzeć projekt gazociągu łączącego Czechy z Polską

- Generał Petr Pavel w swoim programie wymienia jako istotną kwestię bezpieczeństwo energetyczne. Jako istotnego partnera postrzega Polskę. Można się spodziewać, że będzie wspierał rząd choćby w inicjatywie budowy gazociągu STORK 2. To projekt połączenia gazowego między Polską i Czechami o większej przepustowości niż dotychczasowe, który dałby Czechom dostęp do polskiego gazoportu - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl dr Krzysztof Dębiec z Ośrodka Studiów Wschodnich.
Zobacz więcej na temat:  Czechy wybory prezydenckie Andrej Babisz NASZ WYWIAD

NASZ WYWIAD Węgierskie podejście kontra odważna szóstka. Ekspert PISM wyjaśnia, co jest stawką wyborów w Czechach

Czy zmiana na stanowisku prezydenta wpłynie na politykę Czech wobec Polski i w ważnych dla Polski sprawach, a także w innych ważnych obszarach polityki zagranicznej Czech? O tym opowiedział w wywiadzie dla portalu PolskieRadio24.pl Łukasz Ogrodnik, ekspert Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.
Zobacz więcej na temat:  Czechy wybory prezydenckie Andrej Babisz NASZ WYWIAD Ukraina Rosja Milosz Zeman Trójmorze Francja

NASZ WYWIAD Wybory prezydenckie w Czechach. Ekspert PISM: w tych wyborach będzie dwóch zwycięzców

- Przewaga Petra Pavla, byłego generała Komitetu Wojskowego NATO, nad byłym premierem Andrejem Babiszem jest znaczna. Jednak i on najpewniej będzie miał powody, by uważać się za zwycięzcę - powiedział portalowi PolskieRadio24.pl Łukasz Ogrodnik (PISM), przedstawiając prognozy dotyczące drugiej tury wyborów prezydenckich w Czechach.
Zobacz więcej na temat:  Czechy wybory prezydenckie Andrej Babisz NASZ WYWIAD

Fala krytyki po szokujących słowach Babisza. Szef czeskiego MSZ: jesteśmy gotowi bronić Polski

Jak zapewnił minister spraw zagranicznych Czech Jan Lipavsky, "Czesi zawsze będą gotowi bronić Polaków". Ta zapowiedź zamieszczona w mediach społecznościowych odnosi się do słów kandydata na prezydenta Czech Andreja Babisza, który w debacie przedwyborczej stwierdził, że nie chciałby wysłać żołnierzy w przypadku, gdyby Polska lub państwa bałtyckie zostały zaatakowane. Na byłego premiera Czech spadła fala krytyki.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy dyplomacja NATO Andrej Babisz wybory

Ryszard Czarnecki: Andrej Babisz to kolejny polityk, który głosi poglądy prorosyjskie

- Andrej Babisz to kolejny znaczący polityk z naszego regionu Europy, który mówi prorosyjskimi tekstami - ocenił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki. - Pamiętam jego antypolskie działania w kontekście polskich produktów w Czechach. Jestem przekonany, że tych wyborów nie wygra - dodał. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ryszard Czarnecki Mirosław Skowron Czechy Andrej Babisz wojna na Ukrainie NATO

Zaskakujące słowa kandydata na prezydenta Czech. Babisz nie wysłałby wojsk w przypadku ataku na Polskę

Ubiegający się o urząd prezydenta Czech Andrej Babisz zadeklarował, że jako zwierzchnik sił zbrojnych byłby przeciwny wysłaniu czeskich wojsk do obrony Polski w przypadku ataku na nasz kraj. Były premier stwierdził to w debacie telewizyjnej wieńczącej pierwszy tydzień intensywnej kampanii przed drugą turą wyborów prezydenckich.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Czechy Andrej Babisz NATO

"Kampania wyborcza obfitowała w niespodzianki". Ekspert PISM o wyniku I tury wyborów prezydenckich w Czechach

- Andrieja Babiš jest wyjątkowo sprawnym politykiem, jeśli chodzi o debaty (…) to osoba, która może tu sporo "zamieszać." Pomimo tego, że Petr Pawel jest faworytem wyborów to Andriej Babisz swoim doświadczeniem i negatywną kampanią może sprawić, że Czechy za dwa tygodnie będą miały byłego premiera, jako głowę państwa - mówił w Polskim Radiu 24 Łukasz Ogrodnik (Polski Instytut Spraw Międzynarodowych).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Czechy Andrej Babisz ŚWIAT Europa

Babisz uniewinniony od zarzutu wyłudzenia dotacji europejskich. Wyrok wpłynie na wybory?

Sąd miejski w Pradze uniewinnił byłego premiera Andreja Babisza oraz jego byłą współpracowniczkę Janę Nagyovą w sprawie "Bocianie gniazdo", która dotyczy dotacji europejskiej na budowę centrum kongresowego w środkowych Czechach. Wyrok nie jest prawomocny. Andrej Babisz jest jednym z faworytów wyborów prezydenckich, które odbędą się za kilka dni.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Czechy Andrej Babisz

"Codzienne życie jest coraz trudniejsze". Piotr Rudyszyn o sytuacji gospodarczej w Czechach

- Codzienne życie Czechów jest coraz trudniejsze - patrzą na swoich sąsiadów i widzą, że coś jest nie tak. (...) Właśnie to zostawia po sobie Babisz, który przez dwie ostatnie kadencje doprowadził czeską gospodarkę do bardzo słabej sytuacji - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Rudyszyn (Instytut Jagielloński).
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Europa Czechy Andrej Babisz energia inflacja