more_horiz
PR24 Portal
Section05

Andrzej Sułek

Szymon Bywalec: muzykę powinni oceniać fachowcy [ZOBACZ WIDEO]

- Część niedobrych rzeczy w muzyce wynika z tego, że boimy się dobrej, rzetelnej krytyki, takiej, która ma podstawy i argumenty. Dużo łatwiej jest nam mówić o wykonaniu symfonii Brahmsa niż muzyki nowej, gdyż w tym przypadku oceniamy głównie kompozycję. Tym powinni się zajmować fachowcy - mówił na antenie Dwójki znakomity dyrygent Szymon Bywalec.
Zobacz więcej na temat:  dyrygent Dwójka Andrzej Sułek Jan Sebastian Bach Andrzej Chłopecki

Stanisław Leszczyński: festiwal "Chopin i jego Europa" ma wielką wartość edukacyjną

- Nie sposób wybrać ten najważniejszy spośród 34 koncertów. To festiwal dla ludzi, których interesuje kultura wysoka i muzyka artystyczna - mówił na antenie Dwójki Stanisław Leszczyński, dyrektor artystyczny Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego "Chopin i jego Europa".
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Leszczyński muzyka klasyczna Fryderyk Chopin Dwójka Chopin i Jego Europa 2022 Andrzej Sułek

Prof. Stefan Kamasa: grałem ze wspaniałymi muzykami

- Przełomowym dla mnie momentem było pierwsze wykonanie koncertu Grażyny Bacewicz - który napisała dla mnie z Witoldem Rowickim - z transmisją radiową na żywo. To był bardzo odświętny koncert - opowiadał w Dwójce prof. Stefan Kamasa, altowiolista, światowej sławy solista i kameralista, znakomity pedagog, nestor polskich altowiolistów.
Zobacz więcej na temat:  altówka artysta Dwójka Andrzej Sułek Konkurs Wieniawskiego KULTURA

Czesław Lang: zakładasz biało-czerwoną koszulkę i wiesz, że jedziesz dla kogoś

- Sport jest przez to piękny, że uczy wygrywać, uczy pokory. Wydawałoby się, że masz pewne zwycięstwo, ale coś się wydarzyło i myślę, że przez to tak wszyscy kochamy sport, bo jest nieprzewidywalny - mówił w audycji "Za jeden uśmiech" Czesław Lang, wicemistrz igrzysk olimpijskich, dwukrotny medalista szosowych mistrzostw świata i zwycięzca wyścigu Tour de Pologne.
Zobacz więcej na temat:  rower Tour de Pologne Dwójka Andrzej Sułek Jakub Kukla Czesław Lang

Ukrainian Freedom Orchestra. "Wydarzenie na wysokim poziomie artystycznym"

- To tournée ma światowe pokrycie medialne. Zazwyczaj tego typu tournée ma tylko jednego nadawcę i jedno nadanie telewizyjne - albo żadnego. Tu mamy trzy transmisje. To o czymś świadczy i jest bardzo ważne z punktu widzenia celu, jakiemu służy powołanie tej orkiestry - mówił w Dwójce Peter Gelb, dyrektor Metropolitan Opera w Nowym Jorku, współorganizator Ukraińskiej Orkiestry Wolności.
Zobacz więcej na temat:  koncert Dwójka KULTURA Andrzej Sułek Dwójka Ukraina Ukrainian Freedom Orchestra Peter Gelb Waldemar Dąbrowski metropolitan opera Teatr Wielki - Opera Narodowa

Nie żyje krytyk muzyczny Olgierd Pisarenko. "Był wybitnym erudytą"

- Był dla mnie jednym z wielkich autorytetów. Olgierd Pisarenko nie tylko znakomicie władał piórem i był świetnym autorem tekstów o operze i muzyce współczesnej. To była jedna z postaci, które tworzyły klimat życia muzycznego w Polsce na przełomie stuleci - mówił redaktor Andrzej Sułek. Krytyk muzyczny Olgierd Pisarenko zmarł w wieku 75 lat.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Olgierd Pisarenko odeszli 2022 Roch Siciński Andrzej Sułek KULTURA

Arcydzieło romantycznej muzyki kameralnej. Prezentują Martha Argerich i spółka

W czwartek (7.07) do wygrania była płyta DVD z Kwintetem fortepianowym g-moll Juliusza Zarębskiego. Pochodzący z 1885 roku utwór interpretuje wspaniała Martha Argerich w towarzystwie polskich skrzypków, triumfatorów Konkursu Henryka Wieniawskiego: Bartłomieja Nizioła i Agaty Szymczewskiej, rosyjskiego wiolonczelisty Alexandra Neustroeva i altowiolistki Lydy Chen.
Zobacz więcej na temat:  Płyta na Lato muzyka klasyczna Andrzej Sułek

Julia Kociuban: nauczyłam się dystansu do swej pracy [ZOBACZ WIDEO]

- Według mnie sztuka jest niewymierna. Brałam udział w kilku konkursach, żyłam w przeświadczeniu, że to jest jedyna droga do pokazania światu mojego spojrzenia na muzykę. Okazuje się, że tak nie jest. Trzeba ciężko pracować, oddać się temu całkowicie, w pewnym momencie to zostanie zauważone. Nie chodzi o karierę za wszelką cenę. Robię to, co kocham - mówiła w Dwójce pianistka Julia Kociuban.
Zobacz więcej na temat:  Julia Kociuban Dwójka Andrzej Sułek fortepian

Juliana Grigoryan z Grand Prix 11. Konkursu Moniuszkowskiego

- Od momentu, kiedy wyszła na scenę w Salach Redutowych Teatru Wielkiego - Opery Narodowej wykonać program 1. etapu, jej występ elektryzował obserwatorów i jurorów, co zaowocowało nagrodą Grand Prix - mówił Marcin Majchrowski o ormiańskiej śpiewaczce Julianie Grigoryan w audycji podsumowującej 11. Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Stanisława Moniuszki. Późnym wieczorem w sobotę (11.06) poznaliśmy werdykt jury.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Moniuszko Marcin Majchrowski Andrzej Sułek Konkurs Moniuszkowski 2022 MUZYKA Dwójka Juliana Grigoryan