more_horiz
PR24 Portal
Section05

Andrzej Zieliński

Marek i Wacek - o dwóch takich, co zrewolucjonizowali podejście do klasyki

- Ostatnio znalazłem tego typu fragment np. w Nokturnie c-moll Chopina i odkryłem, że on był prekursorem bluesa, bo napisał lewą rękę jako tę, która pompuje rytm, a temat można było lekko zrytmizować i dołożyć harmonii - mówił w Dwójce Marek Tomaszewski, współtwórca duetu Marek i Wacek, który zmienił podejście do wykonywania utworów klasycznych.
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Kisielewski Wacław Kisielewski Marek Tomaszewski Jakub Kukla Andrzej Zieliński fortepian Marek i Wacek Dwójka Franz Liszt

Kacper Malisz: widzę podobieństwo muzyki tradycyjnej do jazzu

- Grając muzykę tradycyjną, zacząłem zauważać dużo podobieństw do muzyki jazzowej jeśli chodzi o samą filozofię grania, filozofię tej muzyki. Zarówno w muzyce tradycyjnej, jak i w jazzie, jak wiadomo, improwizacja stanowi bardzo dużą część tych gatunków - mówił Kacper Malisz, który w piątek (24.11) wystąpi w Dwójkowym cyklu koncertowym "Jazz.PL"
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Zieliński Kacper Malisz muzyka tradycyjna Jazz koncerty w Polskim Radiu skrzypce instrumenty instrumentaliści

Andrzej Jagodziński - wprowadził Chopina do polskiego jazzu [POSŁUCHAJ]

Tym razem gościem codziennego cyklu "Zapiski ze współczesności" był pionier nurtu chopinowskiego w polskim jazzie. Artysta, który jak nikt inny potrafi łączyć muzykę poważną ze swingiem. W dodatku obchodzi w tym roku jubileusz 70. urodzin oraz 30-lecia swojego tria - Andrzej Jagodziński.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Jagodziński Jazz Fryderyk Chopin Janusz Muniak Tomasz Szukalski Jan Ptaszyn Wróblewski Ewa Bem Old Timers Swing Session Quintessence String Connection Kwartet Janusza Muniaka Kwartet Tomasza Szukalskiego Polish All Stars Andrzej Zieliński Dwójka

Jerzy Waldorff: w 1927 roku słuchałem Konkursu Chopinowskiego przez radio

- Działo się to u nas na wsi w Rękawczynie w głębokim Poznańskim. Pamiętam, że zacząłem od ambitnych planów, że sobie sam zbuduję aparat, ale oczywiście nic z tego nie wyszło. Do momentu, gdy mój zdenerwowany ojciec pojechał do Poznania i kupił olbrzymi aparat o nazwie Superheterodyna - wspominał w archiwalnym nagraniu Jerzy Waldorff, bohater audycji "Dwie do setki".
Zobacz więcej na temat:  Jerzy Waldorff Polskie Radio Dwójka radio Jakub Kukla Andrzej Zieliński KULTURA Bohdan Łazuka Jerzy Kisielewski konkurs chopinowski Stefan Kisielewski

Jazz.PL. Mateusz Pałka: zaczynałem w zespole Paczółtowianka

- Muzyka z Paczółtowic to zamiłowanie do ludowych struktur, to połączenie wielu gatunków, muzyki ludowej, muzyki klasycznej i jazzu, który jest bardzo mocno w moim sercu - mówił w Dwójce pianista Mateusz Pałka, którego trio wystąpi w najbliższy piątek (27.10) w cyklu "Jazz.PL". Będzie to zarazem premiera płyty "Melodies. The Magic Mountain" tej formacji.
Zobacz więcej na temat:  Mateusz Pałka Mateusz Pałka Trio Jazz Agencja Muzyczna premiera koncert Andrzej Zieliński Dwójka MUZYKA Tomasz Mann akordeon

Janusz Strobel: Henryk Alber w naszym duecie trzymał rytm

- Podczas prób wspólnie tworzyliśmy coś na bazie tego co umieliśmy, przyszliśmy z różnych muzycznych światów. Naszym głównym zajęciem było granie w brydża, Henryk Alber był doskonałym brydżystą i szachistą. Byliśmy wówczas dość ciekawym i osobliwym zjawiskiem, gitara klasyczna w Polsce zaczęła się budzić. Mnóstwo młodych ludzi zorientowało się, że jest to instrument, na którym można grać na estradzie - mówił w Dwójce Janusz Strobel.
Zobacz więcej na temat:  gitara Janusz Strobel Henryk Alber Dwójka Jakub Kukla Andrzej Zieliński Edyta Geppert

Mietek Szcześniak i trio Krzysztofa Herdzina - jazz, blues i soul [ZOBACZ WIDEO]

20 października w studiu S-3 w cyklu "Jazz.PL" zaprezentowaliśmy Państwu Mietka Szcześniaka jako rasowego jazzmana. Choć na koncercie usłyszeliśmy blues, soul i nawet Beatlesów. Z wokalistą wystąpił pianista, aranżer Krzysztof Herdzin wraz ze swoim triem. Koncert transmitowaliśmy na naszej antenie, w formie wideo na stronie internetowej, na kanale You Tube i Facebooku Dwójki. To był także pierwszy wieczór na żywo transmitowany również w TVP Kultura. 
Zobacz więcej na temat:  Mieczysław Szcześniak Krzysztof Herdzin Jazz Andrzej Zieliński pr poleca

Krzysztof Herdzin o Mietku Szcześniaku przed koncertem "Jazz.PL": niezwykła muzykalność

- Mietek śpiewa te wszystkie piosenki bardzo naturalnie, czasem bardziej soulowo, czasem bardziej drapieżnie, rockowo. Więc jest bardzo różnorodnie, jest bardzo kolorowo, ale pierwiastek jazzowy jest dominujący - tak Krzysztof Herdzin zapraszał na najbliższy koncert z cyklu "Jazz.PL", na którym wystąpi z wokalistą Mietkiem Szcześniakiem i swoim triem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Krzysztof Herdzin Andrzej Zieliński Jazz koncert koncerty w Polskim Radiu MUZYKA

Radiowe big bandy i ich magia

W Polsce nie ma wielu orkiestr jazzowych, a szczególnie takich, które działają regularnie - mówił w Dwójce Grzegorz Nagórski, dyrygent Big Bandu Śląskiego, który otworzył nowy sezon cyklu koncertowego Dwójki "Jazz.PL". Czy zawsze tak było? W związku z nowym otwarciem, w audycji "Dwie do setki" przyglądaliśmy się historii radiowych big bandów.
Zobacz więcej na temat:  big band Big Band Śląski Jazz MUZYKA Andrzej Zieliński Roch Siciński Dwójka

Grzegorz Nagórski: Big Band Śląski ma swoje magiczne brzmienie

- W Polsce nie ma zbyt wielu orkiestr jazzowych, a szczególnie takich, które działają regularnie. To inna specyfika, w małych zespołach te napięcia rozkładają się na kilka osób. Tutaj ta energia osiemnastu muzyków daje jeden wspólny impuls. To kameralistyka, jeśli zespoły pracują nad tym, grają razem, to uzyskują brzmienie i tę magię - mówił w Dwójce Grzegorz Nagórski, dyrygent Big Bandu Śląskiego, który już 22 września otworzy nowy sezon nagradzanego cyklu koncertowego Dwójki "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  big band Jazz Jakub Kukla Andrzej Zieliński Dwójka Big Band Śląski

Dorota Miśkiewicz: skoro to okrągła rocznica, zamierzam długo świętować [WIDEO]

- Dziękuję za to, że Dwójka pamiętała o moich okrągłych urodzinach. Jestem bardzo wzruszona i szczęśliwa, że mogę tutaj być i rozpocząć tu świętowanie - mówiła w Cafe "Muza" Dorota Miśkiewicz. Jedna z najbardziej cenionych wokalistek jazzowych w Polsce już wkrótce będzie obchodzić ważny dla niej jubileusz.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Miśkiewicz jubileusz Jazz Dwójka Andrzej Zieliński MUZYKA

Piotr Baron: oprócz pracy i talentu potrzebne jest również szczęście [ZOBACZ WIDEO]

- W wieku 13-14 lat chciałem zostać Bennym Goodmanem, nie po prostu klarnecistą jazzowym, ale właśnie nim. Potem ze szpulowego magnetofonu usłyszałem nagrania Charliego Parkera i właściwie nie mogłem wykrztusić słowa. Już wtedy wiedziałem, że jednak chcę być tym facetem, który gra na saksofonie - mówił w Dwójce Piotr Baron.
Zobacz więcej na temat:  Piotr Baron Dwójka Andrzej Zieliński

Andrzej Dąbrowski - człowiek wielu talentów [POSŁUCHAJ]

Od 19 do 23 czerwca bohaterem cyklu "Zapiski ze współczesności" był Andrzej Dąbrowski - pionier polskiej nowoczesnej perkusji jazzowej. Grał ze wszystkimi: z Krzysztofem Komedą, Andrzejem Kurylewiczem, Janem "Ptaszynem" Wróblewskim czy Zbigniewem Namysłowskim. Jako perkusista debiutował w latach 50., a już w kolejnej dekadzie objawił się również jako wokalista. 
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Dąbrowski Dwójka Andrzej Zieliński