more_horiz
PR24 Portal
Section05

Andrzej Zieliński

Ewa Bem 55 lat na scenie. Zaczęło się od projektu "Bluesełka"

- Nagrana jakimś sumptem msza czarnoskórych katolików, gdzieś w jakimś kościółku w Stanach, została przywieziona tutaj. Do tych wszystkich przewspaniałych pieśni został dopisany polski tekst pana Bogusława Choińskiego - wspominała w Dwójce swoje muzyczne początki królowa polskiego jazzu, wokalistka Ewa Bem. Artystka udzieliła wywiadu przed koncertem, który odbędzie się w piątek, 30 września, w ramach naszego radiowego cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Zieliński Ewa Bem Jazz blues śpiew muzyka współczesna piosenka wywiad

Andrzej Chyra: Norwid wyraźnie różni się od wieszczów

- Norwid jest o wiele bardziej sarkastyczny, ironiczny, wprowadza absolutnie nowoczesną konstrukcję wiersza, uwalnia go z równej liczby sylab, z równo rozłożonych akcentów - mówił w Dwójce aktor Andrzej Chyra. 29 września – tuż po 201. urodzinach Cypriana Kamila Norwida - ukaże się płyta z jazzowymi impresjami na temat tej poezji.
Zobacz więcej na temat:  Cyprian Kamil Norwid Jazz Andrzej Zieliński Dwójka Andrzej Chyra Tomasz Stańko

"Nie dopuszczano do wiadomości, że to agresja". Historyk o 17 września 1939

- Nikt w to nie wierzył. Po 1933 roku, po dojściu Hitlera do władzy dochodziło do czystek nie tylko gospodarczych, ale dosłownie fizycznych, wszystko, co sowieckie, rosyjskie było w Niemczech niszczone. Wydawało się, że nie ma możliwości dogadania - tłumaczył w Dwójce w 83. rocznicę zdradzieckiego ataku Stalina na Polskę dr Marcin Zwolski, historyk, kierownik działu naukowego Muzeum Pamięci Sybiru w Białymstoku. 
Zobacz więcej na temat:  17 września 1939 Andrzej Zieliński Jakub Kukla II wojna światowa ZSRR Dwójka Józef Stalin Adolf Hitler Niemcy Związek Sowiecki

Masecki i Harasimowicz z koncertem w Nowej Miodowej

- Nie dość, że Jan realizuje partię skrzypiec na trąbce, co już jest wielką sprawą, to jeszcze sprawdzamy, co to jest interpretacja, gdzie się kończy odtwórstwo, a gdzie zaczyna tworzenie - tak jazzowy pianista Marcin Masecki zapowiadał swój występ, który przygotowuje wspólnie z klasycznym trębaczem Janem Harasimowiczem.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Marcin Masecki Andrzej Zieliński muzyka współczesna Jazz koncert muzyka klasyczna

Wojciech Pulcyn: Zbigniew Wegehaupt był perfekcjonistą

- To są piękne i wymagające utwory, nie wszystkie z nich ujrzały światło dzienne. Mamy dostęp do około 20 kompozycji, wybierzemy 6 takich, w których się najlepiej czujemy - mówił na antenie Dwójki kontrabasista Wojciech Pulcyn. Kwintet pod jego kierunkiem wykona utwory Zbigniewa Wegehaupta podczas najbliższego koncertu (19.08) w cyklu "Jazz.PL". Początek o 18.00.
Zobacz więcej na temat:  Zbigniew Wegehaupt Dwójka Jazz Andrzej Zieliński MUZYKA koncert

Górskie inspiracje polskich kompozytorów

- Góralska muzyka bardzo kontrastowała z tym, co wówczas grywano na salonach, rzadko się nią zachwycano, a do tego trudno było ją zanotować. Początki kompozytorskich inspiracji to były raczej wyobrażenia góralszczyzny, niż faktycznie nawiązanie do folkloru. Moim zdaniem pierwszym, który fachowo tym się zajmował, był Jan Kleczyński. Na autentycznych nutach góralskich opierał niektóre swoje kompozycje - mówił w Dwójce Maciej Pinkwart, pisarz i autor przewodników.
Zobacz więcej na temat:  góry Bieszczady Tatry Dwójka podróże Jakub Kukla Andrzej Zieliński Karol Szymanowski Mieczysław Karłowicz Henryk Mikołaj Górecki Wojciech Kilar Ignacy Jan Paderewski KULTURA

Henryk Miśkiewicz: melodie "Dudusia" wciąż chodzą nam po głowie

- Z "Dudusiem" dużo pracowałem, pisał precyzyjnie, co bardzo cenię. Gdy dyrygował, nie puścił nigdy błędu - opowiadał w Dwójce Henryk Miśkiewicz, który w najbliższy piątek (29.07) na scenie Dwójki wystąpi z zespołem. W Studiu S3 Polskiego Radia zabrzmią aranżacje największych przebojów Jerzego "Dudusia" Matuszkiewicza. 
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Andrzej Zieliński Jazz Henryk Miśkiewicz Jerzy Matuszkiewicz

Aneta Norek-Skrycka: muzyka Zbigniewa Seiferta wciąż jest popularna

- W tegorocznym konkursie wystąpią osoby, które uczestniczą w nim już po raz kolejny. W tej edycji mamy samych skrzypków, nie ma wiolonczelistów i altowiolistów. Będą to muzycy z Francji, USA, Brazylii. Zagra także Eduardo Bortolotti, który pochodzi z Meksyku, a od wielu lat mieszka w Polsce - mówiła w Dwójce Aneta Norek-Skrycka, prezes Fundacji im. Zbigniewa Seiferta.
Zobacz więcej na temat:  skrzypce Dwójka KULTURA Andrzej Zieliński Zbigniew Seifert

Bracia Olesiowie: Tomasz Stańko umiał nadawać znaczenia nutom

- Zadałem sobie pytanie: na ile kompozytor Tomasz Stańko pisał tylko dla siebie, jak można jego utwory zagrać, wiedząc, że już nie będą tymi samymi dziełami. To muzyk, od którego nauczyłem się najwięcej w kwestii prowadzenia zespołu, on go cały czas prowadził, był jego dyrygentem - mówił w Dwójce kontrabasista Marcin Oleś tuż przed koncertem Tomasz Stańko Recomposed w ramach cyklu "Jazz.PL".
Zobacz więcej na temat:  Tomasz Stańko Jazz Dwójka Bartłomiej Oleś Marcin Oleś Andrzej Zieliński KULTURA

Mariusz Adamiak: każdy dzień Warsaw Summer Jazz Days zabrzmi inaczej

- W moim pokoiku w klubie Akwarium miałem dużą kartkę, na której były spisane różne propozycje koncertowe. W pewnym momencie zobaczyłem, że ułożyły się one w trzy wyjątkowe dni. Stworzyłem tabelkę z koncertami i okazało się, że to gotowy program festiwalu, mającego być konkurencją dla Jazz Jamboree. Było nerwowo, ale się udało - tak Mariusz Adamiak wspominał początki festiwalu Warsaw Summer Jazz Days, którego 31. edycja trwa od 7 do 10 lipca.
Zobacz więcej na temat:  Mariusz Adamiak Dwójka Andrzej Zieliński