more_horiz
PR24 Portal
Section05

animacja

Zamiast do kin lub streamingu - do kosza. Efekt uboczny strajku w Hollywood?

Według doniesień mediów w Hollywood w świecie kina ma miejsce niepokojący precedens. Po strajku scenarzystów i aktorów, wiele filmów, pomimo rozpoczętych lub też ukończonych zdjęć, nie trafia do kin, ani do streamingu. Ten koszmar spełnił się w zeszłym tygodniu dla Dave'a Greena. Producenci filmu postanowili, że jego animacja "Coyote kontra Acme" nie zostanie pokazana ani w kinach, ani w internecie.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Katarzyna Cygler kino animacja Hollywood strajki KULTURA

Kajko i Kokosz, czyli swojskie chłopaki z przeszłości. Jest pełne wydanie ich przygód!

W 2022 roku mięło dokładnie pół wieku od ukazania się pierwszego gazetowego paska z przygodami Kajka i Kokosza. Z tej okazji powstała jubileuszowa sześciotomowa edycja "Kajko i Kokosz. Złota Kolekcja", w której zostały zebrane wszystkie komiksy. W sieci pojawiły się także screeny z kolejnego sezonu serialu animowanego "Kajko i Kokosz", który wkrótce będzie miała swoją premierę na jednej z platform streamingowych.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA komiks animacja scenariusz Michał Żołądkowski Trójka Kajko i Kokosz Janusz Christa

Trwa 16. Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Animator". To trampolina do Oscara

Poznański festiwal "Animator" jest największą imprezą w Polsce poświęconą filmom animowanym. - Sercem "Animatora" są konkursy. W tej chwili jest ich cztery, w tym ten najbardziej prestiżowy konkurs międzynarodowy filmów krótkometrażowych, którego Grand Prix od 2017 roku uprawnia do skróconej ścieżki oscarowej, więc do selekcji tego konkursu wpływa oczywiście najwięcej zgłoszeń z całego świata - mówi w Programie 1 Polskiego Radia dyrektorka artystyczna wydarzenia Adriana Prodeus.
Zobacz więcej na temat:  Adriana Prodeus Joanna Sławińska animacja festiwal filmowy Poznań kino

Superbohaterowie wiecznie żywi? Oczywiście, chociaż ich świat się zmienia

Wielbiciele komiksów i superbohaterów nie mogą się doczekać: już w piątek, 2 czerwca na ekrany wchodzi „Spider-Man: Poprzez multiwersum”, sequel przebojowego, rewolucyjnego, nagrodzonego Oscarem filmu „Spider-Man. Uniwersum”. W czym był tak rewolucyjny? Jak przez lata zmienił się obraz i świat superbohaterów?
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM premiera animacja Oscary Katarzyna Cygler Michał Kowarski Trójka

Waldemar Kazanecki – twórca wzruszającego walca z "Nocy i Dni"

– Napisałem muzykę do ponad pięciuset animacji, przeważnie seriali. Filmów fabularnych, w których wykorzystano moje utwory, nie liczyłem, ale przypuszczam, że jest ich kilkadziesiąt – mówił Waldemar Kazanecki na antenie Polskiego Radia. 29 kwietnia br. wspominamy 94. rocznicę urodzin tego wybitnego kompozytora, którego utwory pojawiły się w "Bolku i Lolku", "Zaczarowanym ołówku" oraz w "Nocach i dniach" 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA kompozytor Bolek i Lolek animacja fortepian FILM serial historia Polski