more_horiz
PR24 Portal
Section05

Anna Moskwa

Niższa cena prądu w 2023. Zbliża się ważny termin dla małych firm i samorządów

Tylko do środy 30 listopada samorządy, małe i średnie przedsiębiorstwa oraz podmioty użyteczności publicznej - takie jak szkoły i żłobki - mają czas na złożenie oświadczenia uprawniającego do obniżenia ceny energii elektrycznej na przyszły rok - przypomina minister klimatu i środowiska Anna Moskwa. Dla tych instytucji i podmiotów ma ona wynieść 785 złotych ze megawatogodzinę.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA energetyka prąd energia Anna Moskwa społeczeństwo

Dodatek gazowy i zamrożone taryfy. Minister Anna Moskwa o szczegółach rządowego wsparcia

W najbliższych godzinach rząd przyjmie ustawę gazową. Podstawowe założenie to zamrożenie taryfy gazowej dla gospodarstw domowych na poziomie z tego roku. Jedyną zmianą będzie powrót od 1 stycznia 2023 do poprzedniej stawki VAT na gaz - powiedziała w piątek minister klimatu Anna Moskwa. Dodała, że zasada zamrożonej taryfy na gaz będzie obowiązywała dla wszystkich bez względu na próg dochodowy. Dodatkowo dla najuboższych będzie dodatek gazowy.
Zobacz więcej na temat:  Anna Moskwa tarcza antykryzysowa POLSKA GOSPODARKA inwestycje gaz ziemny społeczeństwo

Maksymalna cena gazu. Anna Moskwa: Niemcy blokują to rozwiązanie

W czwartek w Brukseli odbyło się spotkanie ministrów ds. energii państw Unii Europejskiej, dotyczące limitu cenowego na gaz. Na konferencji prasowej po spotkaniu minister Anna Moskwa mówiła o efektach dyskusji. Propozycję Komisji Europejskiej w tej sprawie polska minister klimatu nazwała "żartem". Podkreśliła także, że "to Niemcy blokują wprowadzenie ceny maksymalnej gazu w UE".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Unia Europejska Anna Moskwa energetyka gaz Komisja Europejska Niemcy GOSPODARKA

Polska apeluje o wyłączenie budownictwa z ETS. Minister Moskwa: nie możemy narażać na szwank dobrobytu ludzi

Polska apeluje o wyłączenie budownictwa z handlu uprawnieniami do emisji CO2, czyli z systemu ETS. Minister klimatu i środowiska Anna Moskwa wysłała w tej sprawie list do przedstawicieli trzech unijnych instytucji - Komisji Europejskiej, europarlamentu, oraz Czech, które kierują teraz pracami w Unijnej Radzie. Widziała go brukselska korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Unia Europejska Anna Moskwa budownictwo Komisja Europejska infografika Beata Płomecka

Część samorządów przeciwna ws. wydobycia węgla. Anna Moskwa apeluje do związkowców o wsparcie

Minister klimatu i Środowiska Anna Moskwa podczas obrad Rady Dialogu Społecznego powiedziała, że aby pozyskać nowe złoża węgla, potrzebna jest akceptacja samorządów, ale część z nich wyraża sprzeciw. Jak wyjaśniła chodzi o zgodę dotyczącą wniosków koncesyjnych na wydobycie surowca. Jednocześnie zaapelowała do związków zawodowych o wsparcie w tej kwestii. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA społeczeństwo Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska węgiel samorząd GOSPODARKA

Pierwsza w Polsce elektrownia jądrowa. Minister Moskwa wskazuje termin rozpoczęcia budowy

- Działamy zgodnie z harmonogramem. Budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 r., a w 2033 r. uruchomiony zostanie pierwszy blok elektrowni jądrowej - poinformowała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa podczas konferencji po posiedzeniu rządu.  Dodała, że energia jądrowa to nie tylko czysta, pewna i własna energia, "ale to także rozwój gospodarczy oraz nowe miejsca pracy dla mieszkańców Polski".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA energetyka energia atomowa elektrownia atomowa Anna Moskwa Ministerstwo Klimatu i Środowiska bezpieczeństwo energetyczne POLSKA społeczeństwo

"Kolejny etap to projektowanie". Anna Moskwa o budowie elektrowni nuklearnej w Polsce

Minister klimatu Anna Moskwa, odnosząc się do realizacji projektu jądrowego w technologii WECNuclear, poinformowała, że "USA przekazały wszystkie uzupełniające dokumenty i wyjaśnienia uzgodnione w Waszyngtonie. Komplet materiałów wraz z uchwałą został przekazany do Rady Ministrów. Kolejny etap to projektowanie".
Zobacz więcej na temat:  elektrownia atomowa bezpieczeństwo energia Anna Moskwa infrastruktura POLSKA polityka

"Najpierw zabezpieczenie własnych potrzeb". Jasne stanowisko Polski ws. dzielenia się gazem

Jak mówiła w Luksemburgu minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, najpierw konieczne jest zabezpieczenie krajowych potrzeb, a dopiero potem możliwe jest dzielenie się gazem z innymi państwami. Szefowa MKiŚ oświadczyła też, że Polska czeka na konkrety ze strony Komisji Europejskiej, dotyczące pułapów cenowych na gaz. Więcej w relacji Beaty Płomeckiej, korespondentki Polskiego Radia w Brukseli. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa gaz energetyka Ministerstwo Klimatu i Środowiska Anna Moskwa Unia Europejska GOSPODARKA

Kto będzie partnerem przy budowie elektrowni jądrowej? Sasin: jesteśmy coraz bliżej decyzji

Wicepremier, minister aktywów państwowych Jacek Sasin powiedział, że "jest bardzo duża szansa, aby to Amerykanie wybudowali elektrownię atomową w Polsce". - Musimy szybko podejmować decyzje w sprawie budowania naszego bezpieczeństwa energetycznego w oparciu o zupełnie nowe źródła energii - zaznaczył.
Zobacz więcej na temat:  elektrownia atomowa USA polityka ŚWIAT Waszyngton Ameryka Jacek Sasin Anna Moskwa