more_horiz
PR24 Portal
Section05

Anna Popek

"Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego": najnowsza wystawa w Muzeum Literatury

Już od czwartku, 30 listopada, w warszawskim Muzeum Literatury będzie otwarta wystawa "Wojowniczki. Kobiety Powstania Styczniowego". Jak sam tytuł wskazuje, jest ona poświęcona kobietom biorącym udział, pośrednio bądź bezpośrednio w tym największym i najdłużej trwającym zrywie niepodległościowym. I właśnie o tej wystawie z jej kuratorką, Katarzyną Jakimiak, rozmawia w swojej audycji Anna Popek.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Powstanie Styczniowe kobieta wystawa Muzeum Literatury Warszawa Anna Popek historia Polski Trójka

Krzyżowcy na drodze do krucjaty. Zakon templariuszy i jego burzliwa historia

Składali śluby ubóstwa, czystości, posłuszeństwa i walki z niewiernymi. Stali się najbogatszym zakonem rycerskim średniowiecznej Europy. Zostali oskarżeni o herezję, ich ogromny majątek skonfiskowano, a rycerzy posłano na stos. Do dziś inspirują pisarzy i poszukiwaczy skarbów. - O burzliwej historii zakonu Templariuszy w "Leniwym popołudniu" opowiadał Krzysztof Kurzeja. 
Zobacz więcej na temat:  templariusze Anna Popek Trójka

Bigos: czy istnieje przepis idealny? Odkrywamy tajemnice naszej narodowej potrawy!

Za oknami jesień w pełnej krasie, a w kuchni już na dobre rozsiadły się potrawy cięższe, rozgrzewające i pożywne. A jednym z takich jesienno-zimowych klasyków rodzimego kucharzowania jest bigos. W każdym domu przygotowywany inaczej, wg specjalnych, rodzinnych przepisów, czasami przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Co więc powinno znaleźć się w prawdziwym, klasycznym polskim bigosie? O tym w rozmowie z Anną Popek mówi szef kuchni Łukasz Konik, autor m.in. książki "Kuchnia regionów".
Zobacz więcej na temat:  STYL ŻYCIA kuchnia polska bigos jedzenie kuchnia Anna Popek

Wystawa "Obietnica szczęścia" Marii Papy Rostkowskiej

"Tworzę sztukę szczęśliwą" - mówiła Maria Papa Rostkowska, jedna z ciekawszych rzeźbiarek XX w., której marmurowe rzeźby prezentowane są na wystawie czasowej w Starej Oranżerii. O twórczości artystki rozmawiały w Polskim Radiu 24 Małgorzata Grąbczewska, zastępca dyrektora ds. Muzealnych w Muzeum Łazienki Królewskie oraz Anna Szary, współkuratorka wystawy.
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek macierzyństwo rodzice

Festiwal Rymkiewiczowski. Pisarz inspirował do zadawania pytań o Polskę

– Mówił, Polska to jest wielka siła, która nas ogarnia i zagarnia i my się musimy jakoś w tym odnaleźć, ale też zadawać wiele pytań o to, czym ta Polska jest. Czy to są Słowianie i bóstwa słowiańskie, czy to jest chrześcijaństwo, czy to jest historia naszych powstań, czy to jest szaleństwo, czy to jest porządek – mówi Izabela Michalska, dyrektor Festiwalu Rymkiewiczowskiego. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek KULTURA Jarosław Marek Rymkiewicz literatura polska literatura

O szacunku do zdrowia i życia. Beatrycze Delorme: nie poświęcamy sobie dość czasu

- Jesteśmy doradcami dla pacjenta, sugerujemy, co naszym zdaniem jest najlepsze. Pierwsza wizyta u lekarza powinna trwać dwie godziny, tak by pacjent miał przestrzeń, by się otworzyć, powiedzieć, co leży u podstaw jego choroby. To, że poznamy objawy, to nie znaczy, że wiemy, skąd się wzięły - mówiła Betarycze Delorme, anestezjolog, która była gościem Anny Popek w audycji "Między nami kobietami".
Zobacz więcej na temat:  Anna Popek macierzyństwo rodzice

Stanisław Radwan we wspomnieniach. "Obcowanie z nim było wielkim wyróżnieniem"

- Bezwzględnie dokonania kompozytorskie są wybitne i ponadczasowe. Krzysztof Penderencki uważał, że to był jego najzdolniejszy uczeń. Podkreślał to po wielu latach - mówi dziennikarz i krytyk filmowy Łukasz Maciejewski. Jak zauważa, każda z osób, która przewinęła się przez życie tego twórcy, czuła się wyjątkowa. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka MUZYKA Stanisław Radwan Anna Popek Andrzej Wajda Tadeusz Łomnicki Jerzy Jarocki Gustaw Holoubek TEATR

Od sportowca do kaskadera. Jacek Jagódka opowiada o podróży do Hollywood

Choć początkowo grał zawodowo w koszykówkę, z czasem zmienił profesję i został kaskaderem. Dziś Jacek Jagódka występuje w hollywoodzkich produkcjach; grał m.in. w filmach z o Jamesie Bondzie i przygód Indiany Jonesa, jak również serialowej "Grze o tron". Z kolei w "Leniwym popołudniu" opowiedział o tym, jak zostać kaskaderem. – Zawsze wierzę w to, że najlepsza inwestycja to ta w samego siebie – mówi gość radiowej Trójki.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek kino aktor aktorstwo aktorzy

500 eksponatów i co najmniej 500 niezwykłych historii: pierwsza wystawa w Muzeum Historii Polski

Muzeum Historii Polski już działa, a trzydniowy Festiwal Otwarcia i związane z nim atrakcje, m.in. koncert sanah, przyciągnęły tysiące ludzi. Dr Michał Przeperski, rzecznik MHP, w rozmowie z Anną Popek opowiada nie tylko o samym muzeum i jego niezwykłej kolekcji, ale także o miejscu, gdzie ono powstało.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Muzeum Historii Polski wystawa cytadela warszawska Anna Popek historia Polski

Przed nami XV Festiwal Filmowy NNW. Na co warto zwrócić uwagę?

– Festiwal zrodził się z idei bycia pomostem dla różnych środowisk filmowych zajmujących się polskimi drogami do wolności. Ciągle obserwuję, co się w branży filmowej dzieje, i stwierdziłem – patrząc na inne festiwale, zwłaszcza w Cannes w tym roku – jak prężnym wydarzeniem jest market filmowy i jak potrzebny jest on w Polsce – mówi Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci, opowiadając o festiwalowych nowościach. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek