more_horiz
PR24 Portal
Section05

Anna Stempniak

"Ważniejsza jest jakość, a nie długość związku". Romaniuk o miłości i nowej książce

Powieść "Krótko i szczęśliwie. Historie późnych miłości" to zbiór prawdziwych historii dojrzałych miłości, które nie miały prawa się zdarzyć, a jednak się wydarzyły na ostatniej prostej życia. - Jeśli nie będziemy kochać, to coś na pewno stracimy. Jeżeli jednak spróbujemy pokochać, to być może tak nie będzie. Rachunek miłosny na poziomie arytmetycznym jest bardzo prosty: trzeba próbować - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Agata Romaniuk, autorka książki.
Zobacz więcej na temat:  literatura Anna Stempniak książki KULTURA Agata Romaniuk

"Listy do Gestapo". Opowieść o milczeniu i jego konsekwencjach

Kilkunastoletnia dziewczyna zakochuje się w dźwięku skrzypiec, a także w młodym i przystojnym muzyku. Wkrótce jednak wybucha wojna, która znaczy kolejne miesiące pasmem strat, cierpienia i bólu. Zuzanna zaczyna pracę na Poczcie Głównej i włącza się w podziemną walkę z okupantem. Maria Paszyńska w powieści "Listy do Gestapo" jeszcze raz pokazuje, jak ważna jest w jej twórczości historia.
Zobacz więcej na temat:  literatura Anna Stempniak książki KULTURA II wojna światowa

Komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939". Radiowcy przekazywali Europie, że nadal walczymy

Komiks "Polskie Radio - wrzesień 1939" opowiada dramatyczną historię Warszawy sprzed 83 lat. - Pokazuje Polaków radiowców, którzy nie walczyli z karabinami, ale robili to głosem. Do samego końca wykonywali swoje obowiązki - mówi w Programie 1 Maciej Czaplicki, jeden z autorów komiksu. Jak powstawało to wyjątkowe wydawnictwo?
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak komiks II wojna światowa Maciej Czaplicki

Przez kulturę o skutkach totalitaryzmów. Czym zajmuje się Instytut Pileckiego?

Kilka dni po inwazji Rosji na Ukrainę, w ramach Instytutu Pileckiego, powstało Centrum im. Rafała Lemkina. Jego misją jest dokumentowanie zbrodni popełnianych przez najeźdźców. To oczywiście niejedyna inicjatywa mająca na celu badanie skutków totalitaryzmów i opowiadanie o nich. 
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Anna Stempniak Instytut Pileckiego totalitaryzm historia Polski wojna na Ukrainie Jedynka Ukraina

Podsumowanie Festiwalu Filmowego w Gdyni. Złote Lwy dla filmu o bliźniaczkach z Barbadosu, "IO" bez nagród

Tegoroczna edycja Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni już za nami. Złotymi Lwami uhonorowano film "The Silent Twins". Wydarzenie było pod pewnymi względami wyjątkowe. Decyzją komitetu organizacyjnego w tym roku o Złote Lwy rywalizowało aż 20 filmów, w tym kilkanaście premier. Festiwalowi towarzyszyły pokazy specjalne w ramach sekcji "Czysta klasyka", "Polonica" - czyli filmy powstałe w koprodukcji z polskimi filmowcami - pokazy filmów dla najmłodszych pod wspólnym tytułem "Gdynia dzieciom", a także spotkania filmowców z widzami i debaty poświęcone problemom polskiego kina.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Joanna Sławińska festiwal filmowy festiwal filmowy w Gdyni spektakl Gdynia Agnieszka Smoczyńska Walia Barbados Leopold Tyrmand Jerzy Skolimowski Polski Instytut Sztuki Filmowej

Centralny Okręg Przemysłowy. "Muzeum w Stalowej Woli pokazuje polskie sukcesy"

Muzeum Centralnego Okręgu Przemysłowego w Stalowej Woli to nowa instytucja na kulturalnej mapie Podkarpacia. Powstała, aby w atrakcyjny sposób ukazać fenomen największego przedsięwzięcia gospodarczo-społecznego II RP i opowiedzieć o jego przemysłowym dziedzictwie. Twórcą COP był wybitny polityk Eugeniusz Kwiatkowski.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Stalowa Wola Eugeniusz Kwiatkowski Lucjusz Nadbereżny Joanna Wójcik COP Centralny Okręg Przemysłowy

"Kościuszkowski western". Paweł Maślona o filmie "Kos"

- Nie jest to taki film historyczny, do jakich jesteśmy przyzwyczajeni. Bardziej jest to fantazja na temat Kościuszki, insurekcji i wszystkiego, co się działo, niż rozprawka historyczna. Jest to fantazja, ale chcemy być jak najbliżej prawdy o tym czasie - opowiada o filmie "Kos" jego reżyser Paweł Maślona. Produkcja na podstawie scenariusza Michała Zielińskiego zabierze widzów w przeddzień insurekcji kościuszkowskiej.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Joanna Sławińska Tadeusz Kościuszko film polski FILM

"Dlaczego mnie zabiłaś?". Zabawny kryminał z duchami

"Dlaczego mnie zabiłaś?" - książka Andrzeja Marka Grabowskiego - to nie tylko kryminał, ale także "opowieści niesamowite". Prawie wszystkie składające się na powieść historie wydarzyły się naprawdę, zaś autor zbierał je przez wiele lat, słuchając zwierzeń osób, które w nich uczestniczyły. Andrzej Marek Grabowski jest scenarzystą filmów i programów telewizyjnych dla dzieci, współtwórcą m.in. "Tik-taka" i "Ciuchci", a także współzałożycielem zespołu Fasolki. - Przez prawie już 40 lat pisałem dla dzieci i po prostu postanowiłem przewietrzyć głowę - mówił Andrzej Marek Grabowski na antenie radiowej Jedynki.
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak kryminał buddyzm śmierć Andrzej Marek Grabowski dzieci Agatha Christie Arthur Conan Doyle Warszawa

Dorota Janiszewska-Jakubiak o pasji w obcowaniu z zabytkami

Od lat zajmuje się ratowaniem polskiego dziedzictwa narodowego. Gościem Programu 1 Polskiego Radia była Dorota Janiszewska-Jakubiak, historyk sztuki, dyrektor Narodowego Instytutu Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą Polonika, która opowiedziała o swojej życiowej pasji oraz dokonaniach placówki. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak Narodowy Instytut Dziedzictwa SZTUKA Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego dzieła sztuki

Mija 25 lat od powodzi tysiąclecia. Reportaż dokumentalny Magdy Skawińskiej [POSŁUCHAJ]

25 lat temu kraje Europy Środkowej nawiedziła powódź zwana później potocznie powodzią tysiąclecia. W lipcu 1997 roku rzeki zalały południową i zachodnią Polskę, Czechy, wschodnie Niemcy, północno-zachodnią Słowację oraz wschodnią Austrię, doprowadzając do śmierci wielu ludzi i ogromnych strat materialnych. 
Zobacz więcej na temat:  Anna Stempniak reportaż historia Polski powódź Czechy Niemcy śmierć Austria historia Europy Odra Magda Skawińska reportaż w Jedynce

Andrzej Brzoska. Jak powstaje słuchowisko? Jak tworzy się spektakl?

Znakomity, wielokrotnie nagradzany nie tylko w Polsce, ale i na świecie, reżyser dźwięku Andrzej Brzoska od kilkudziesięciu lat tworzy spektakle w Teatrze Polskiego Radia. Co jest najważniejsze w pracy w teatrze wyobraźni, jak praca w radiu wyglądała przed laty, jak wygląda dziś i w jaki sposób dzisiejszym twórcom pomaga nowoczesna technika? 
Zobacz więcej na temat:  rozmowa Andrzej Brzoska Anna Stempniak Teatr Polskiego Radia reżyser