more_horiz
PR24 Portal
Section05

Antarktyda

Dziura ozonowa nad Antarktyką wcześniej niż zazwczaj. Naukowcy podali możliwą przyczynę

Trwają dywagacje, czy dojdzie do dalszego ocieplenia bieguna południowego. Dziura ozonowa nad Antarktydą pojawiła się wcześniej, niż zazwyczaj i jest wyjątkowo duża. Naukowcy uważają, że to konsekwencja erupcji wulkanu Hunga Tonga - Hunga Ha'apai, będącej największą naturalną eksplozją na Ziemi od ponad 100 lat.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Antarktyda energia morza światło oceany lód Pacyfik erupcja wulkanu

Skąd się biorą rekordy zimna na Ziemi?

W pełni lata na półkuli północnej odnotowujemy rekordowo wysokie temperatury w różnych regionach i krajach.  Tymczasem na półkuli południowej zima, która także ma swoje rekordy. Minęło właśnie 40 lat od zanotowania najniższej temperatury zarejestrowanej na Ziemi, tj. - 89,2 stopnia C. Miało to miejsce na Antarktydzie.
Zobacz więcej na temat:  Dorota Truszczak klimat Antarktyda środowisko środowisko naturalne geologia układ słoneczny planety geografia morza oceany

Iran wyśle okręty wojenne na Antarktydę. "Ten region będzie kluczowy na arenie międzynarodowej"

Irańskie media poinformowały, że ich kraj wyśle swoje okręty wojenne na Antarktydę w "najbliższej przyszłości". "Teheran próbuje pokazać, że jest w stanie rozwinąć potęgę morską z dala od domu, ale ma niewielką marynarkę wojenną" - skomentował izraelski dziennik "Jerusalem Post".
Zobacz więcej na temat:  wojsko marynarka wojenna statki Antarktyda Iran ŚWIAT Bliski Wschód

Antoni Bolesław Dobrowolski, słynny polski twórca kriologii

69 lat temu, 27 kwietnia 1954 roku, zmarł w Warszawie wybitny fizyk i humanista Antoni Bolesław Dobrowolski, który wsławił się stworzeniem całkiem nowej dziedziny geofizyki zwanej kriologią, za co został uhonorowany nadaniem jego imienia dwóm lodowcom: Lodowiec Dobrowolskiego na Spitsbergenie i Lodowiec Dobrowolskiego na Wyspie Króla Jerzego.
Zobacz więcej na temat:  fizyka podróże chemia geografia odkrywcy badania Antarktyda

Cyrkulująca woda pod lodami Antarktydy. Wraz z głębokością rośnie jej zasolenie

W osadach pod lodowcem Antarktydy naukowcy znaleźli potężny system cyrkulującej wody głęboki nawet na 2 km. Może mieć on znaczenie dla ruchu mas lodowych w stronę morza i uwalniania CO2, a przez to dla klimatu. Zdaniem wielu specjalistów poznanie systemu ciekłej wody w lodowcach to klucz do zrozumienia ich zachowania.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Arktyka Antarktyda klimat zmiany klimatyczne globalne ocieplenie woda NAUKA Ziemia dwutlenek węgla

Olbia - antyczna perła nad Morzem Czarnym

Wojna na Ukrainie zagraża przede wszystkim mieszkańcom tego kraju, ale w niebezpieczeństwie znalazły się także miejsca o szczególnym znaczeniu historycznym. Starożytna Olbia to najważniejsze stanowisko archeologiczne okresu grecko-rzymskiego z terenów obecnej Ukrainy. Miasto założyli w początkach VI w p.n.e. greccy osadnicy z Miletu. Od 2016 roku badania naukowe prowadzili tam polscy archeolodzy.
Zobacz więcej na temat:  Ukraina Katarzyna Kobylecka archeologia Odessa Antarktyda podróże