more_horiz
PR24 Portal
Section05

Antoni Opaliński

PR24 Ustawa wiatrakowa. Jacek Karnowski: w związku z nią odmrożono część KPO, bo Siemens ma problemy

- Jeszcze nie objęli rządów, a już mamy wszystko. Mamy łamanie zapowiedzi o konsultacjach społecznych. (...) Mamy elementy biznesowe, oczywiste w tym kontekście, ale także KPO odmrożone w segmencie energii zielonej, bo Siemens ma problemy, więc Polska musi uruchomić zakup turbin - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Karnowski ("Sieci"), komentując aferę dotyczącą tzw. ustawy wiatrakowej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Jacek Karnowski POLSKA polityka Sejm OZE odnawialne źródła energii Antoni Opaliński

PR24 COP28. Michał Kurtyka: to szczyt pełen paradoksów

- Mamy szczyt klimatyczny w samym sercu regionu, który swoje bogactwo ukuł na ropie i gazie. Sam ten fakt już powoduje, że możemy się zastanawiać, co z tego wyniknie. W tym samym czasie mamy największy na świecie przypływ pieniędzy do krajów półwyspu arabskiego, (...) a z drugiej strony mamy rok rekordów jeśli chodzi o odnawialne źródła energii i o globalne inwestycje w nowe źródła energii. COP 28 to szczyt sprzeczności i paradoksów - ocenił w Polskim Radiu 24 Michał Kurtyka, były minister klimatu i środowiska w rządzie Mateusza Morawieckiego.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 michał kurtyka Antoni Opaliński Andrzej Duda COP klimat ŚWIAT Bliski Wschód Zjednoczone Emiraty Arabskie

Janusz Kukuła: to właśnie uruchamianie wyobraźni słuchacza jest powołaniem Polskiego Radia

- Gdy wypowiem teraz słowo dom i spojrzę panu w oczy, to zobaczę inny dom niż o którym ja myślę, czy który widzę przed oczami, kiedy to słowo wymawiam i to właśnie uruchamianie wyobraźni słuchacza jest powołaniem Polskiego Radia - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 dyrektor Teatru Polskiego Radia Janusz Kukuła.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Janusz Kukuła TEATR Teatr Polskiego Radia czas SZTUKA Antoni Opaliński

"Geopolis". Kryzys budżetowy w Niemczech

W Niemczech trwa gorąca dyskusja wokół budżetu państwa. W zeszłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny uznał wykorzystanie pozostałości środków funduszu covidowego na cele klimatyczne za niezgodne z konstytucją. Minister finansów Christian Lindner musiał ogłosić zawieszenie limitu zadłużenia. Gościem Antoniego Opalińskiego i Olgi Doleśniak-Harczuk był Cornelius Ochmann, dyrektor Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej.
Zobacz więcej na temat:  Unia Europejska Antoni Opaliński Niemcy

PR24 "Odchodzenie od dobrych zwyczajów". Prof. Dudzińska o wyborach wicemarszałków Sejmu i Senatu

- Ciekawe jest to, że to nastąpiło zaraz po deklaracjach marszałka, który chciał dobrze, tylko troszeczkę nie liczył się z realiami. Obiecywanie na przykład likwidacji "zamrażarki" czy właśnie większego konsensusu, że nie będzie awantur w izbie, to jest trochę myślenie życzeniowe - mówiła w Polskim Radiu 24 prof. Agnieszka Dudzińska, socjolog (Uniwersytet Warszawski).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka wybory 2023 Sejm Elżbieta Witek Antoni Opaliński

PR24 "Mamy prawo do obaw". Prof. Żurawski vel Grajewski o losie strategicznych inwestycji pod rządami PO

- Sądzę, że te inwestycje nie będą kontynuowane, wbrew interesom polskim - powiedział w Polskim Radiu 24 prof. Przemysław Żurawski vel Grajewski z Uniwersytetu Łódzkiego pytany, czy rząd opozycji utrzyma sztandarowe polskie projekty jak CPK, terminal przeładunkowy w Świnoujściu czy elektrownie atomowe. Jak mówił, "zadłużenie polityczne" u unijnego mainstreamu i nadzieje na objęcie unijnych stanowisk, sprawią, że to, co nie jest w interesie Niemiec, będzie wygaszane. 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA polityka Antoni Opaliński

PR24 Zmiana traktatów UE. Prof. Bainczyk: nie ma głosu reprezentującego mniejsze i średnie państwa

- To Republika Federalna Niemiec ma dominującą znaczenie w kształtowaniu wizji przyszłości Unii Europejskiej, jest wielki brak po stronie państw Europy Środkowej i Południowej, nie próby budowania konsensusu ponadnarodowego i wypracowania innej wizji Unii - mówiła w Polskim Radiu 24 Prof. Magdalena Bainczyk (Instytut Zachodni).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Unia Europejska Antoni Opaliński Polska w Unii Europejskiej

PR24 Jan Żaryn o niepodległości. "100 lat temu suwerenność była rozumiana w sensie gospodarczym"

W przeddzień Święta Niepodległości w Polskim Radiu 24 prof. Jan Żaryn, historyk, dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego, mówił o historycznych aspektach niepodległości i suwerenności, ale także o kwestiach politycznych i społecznych, zarówno w kontekście Polski, jak i państw ościennych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński Jan Żaryn niepodległość odzyskanie niepodległości 11 listopada

Propozycje zmian traktatowych w UE. Czarnecki: niektóre z nich uderzają w NATO, w nasze bezpieczeństwo

- W tej rewolucji traktatowej są proponowane zmiany, które uderzają w NATO. I dzieje się to w sytuacji, kiedy Europa bardziej potrzebuje Ameryki niż, przy całym szacunku, Ameryka Europy. Jest to zachowanie w pewnym sensie dziecinne - podkreślił w Polskim Radiu 24 europoseł PiS Ryszard Czarnecki.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Czarnecki Antoni Opaliński Unia Europejska POLSKA Polska w Unii Europejskiej Komisja Europejska polityka

PR24 Miedwiediew straszy Polskę. Budzisz: nie można tego ignorować

- Dmitrij Miedwiediew pisze, że Rosja musi traktować Polskę jako swojego wroga i uważa, że to jest wina polskiej elity politycznej, która jest po prostu zbyt ambitna i chciałaby odbudować znaczenie Polski jako jednego z liczących się państw europejskich, a nie chce akceptować statusu państwa średniego - mówił w Polskim Radiu 24 Marek Budzisz ze Stretegy&Future.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Rosja Europa Dmitrij Miedwiediew

TYLKO U NAS Ambasador Izraela w Polsce: Hamas zamienił Gazę w fortecę terroryzmu, dlatego mamy tyle ofiar

- Staramy się minimalizować liczbę ofiar cywilnych. Izrael zawsze stara się to robić. Oczywiście, nie zawsze jest to możliwe, bo trwa wojna, ale przykładamy do tego wagę - powiedział w Polskim Radiu 24 ambasador Izraela w Polsce Yacov Livne. - Terroryści z Hamasu ukrywają się wśród ludności cywilnej, w meczetach, szkołach, szpitalach, budują długie korytarze w podziemiu miast, pod budynkami mieszkalnymi - dlatego mamy tyle ofiar - wyjaśnił. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Izrael Hamas Antoni Opaliński Bliski Wschód atak Hamasu na Izrael infografika

PR24 Wizyta doradcy Bidena w Warszawie. "Amerykanie rozumieją, że utrzymanie Rosji w ryzach nie jest możliwe bez Polski"

- Amerykanie doskonale rozumieją, że bez Polski utrzymanie Rosji w ryzach i istnienie wschodniej flanki NATO z uwagi na położenie geograficzne jest niemożliwe. Amerykanie bardzo niechętnie oddaliby ten poziom wpływu, który mają na dzień dzisiejszy innym partnerom, na których nie mogą tak bardzo polegać, jak na Polsce - mówił w Polskim Radiu 24 Krzysztof Winkler (WEI).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka USA Antoni Opaliński Krzysztof Winkler

PR24 Federalizacja UE? Rybińska: nikt nie potrafi powiedzieć, co zyskają państwa członkowskie

W Unii Europejskiej trwają prace nad reformą traktatów, która pozwoliłaby na większą centralizację wspólnoty, tworząc z niej organizm przypominający państwo federacyjne, z silnie ograniczonymi kompetencjami krajów członkowskich. W Polskim Radiu 24 sprawę komentowała red. Aleksandra Rybińska z "Sieci", dziennikarka specjalizująca się w polityce zachodnioeuropejskiej, zwłaszcza niemieckiej i francuskiej.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Opaliński ŚWIAT Europa Unia Europejska integracja europejska reforma ue

PR24 Opozycja chce likwidacji IPN. Semka: Instytut zawsze był dla nich solą w oku

- Platforma Obywatelska nigdy nie przepadała za historią. Jak tylko mogła, w latach 2007-2015, to obcinała budżety lub starała się naciskać, żeby IPN był bardzo bezideowy. Ta instytucja była i jest dla nich solą w oku - powiedział w Polskim Radiu 24 Piotr Semka z tygodnika "Do Rzeczy".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Polskie Radio 24 opozycja Instytut Pamięci Narodowej polityka Piotr Semka POLSKA Piotr Semka Antoni Opaliński

PR24 "Redukcja krajów UE do roli landów". Saryusz-Wolski o zmianie traktatów UE

- Jesteśmy na zakręcie, integracja europejska, jaką znaliśmy, Unia, do której wchodziliśmy, zostaje uprowadzona, ma to być coś całkiem innego. Dzieje się to w taki sposób, że elity się domówiły i chcą to zrobić z pominięciem woli społeczeństwa, ponieważ w większości krajów to nie będzie wymagało referendum - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Saryusz-Wolski, eurodeputowany (Prawo i Sprawiedliwość).
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA polityka Krajowy Plan Odbudowy Unia Europejska Antoni Opaliński Jacek Saryusz-Wolski