more_horiz
PR24 Portal
Section05
antysemityzm

Rekordowa liczba antysemickich przestępstw w Niemczech

W Niemczech w ubiegłym roku przekroczono po raz pierwszy próg 50 000 spraw – przestępstw motywowanych politycznie. Dokładnie było ich 55 048. To oznacza wzrost o 23,2 proc. w stosunku do poprzedniego poprzedniego i jest "rekordem" od początku prowadzenia statystyk (2001 rok). Również, przestępstwa antysemickie w RFN osiągnęły "najwyższy poziom". W ubiegłym roku odnotowano aż 3027 takich aktów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy przestępczość polityka antysemityzm MSW

22 proc. Niemców negatywnie nastawionych do Żydów. "Antysemityzm głęboko zakorzeniony"

Z badania przeprowadzonego na zlecenie American Jewish Committee wynika, że prawie 22 proc. populacji Niemiec podziela postawy antysemickie. - Antysemityzm jest głęboko zakorzeniony w społeczeństwie - skomentował szef AJC Berlin, Remko Leemhuis. Wśród ankietowanych muzułmanów odsetek osób podzielających antysemickie poglądy wynosi prawie 46 proc. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy antysemityzm Berlin Żydzi

Skandaliczne słowa Ławrowa. Zełenski: czy ambasador Izraela pozostanie w Moskwie?

- Czy po słowach rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa, oskarżających Żydów o antysemityzm, stosunki Izraela z Rosją pozostaną niezmienione? - pytał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w opublikowanym w poniedziałek wieczorem nagraniu. - Czy izraelski ambasador pozostanie w Moskwie? - dodał Zełenski.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina Rosja antysemityzm Wołodymyr Zełenski Siergiej Ławrow wojna 2022 serwis wschodni

"No i co, synku". W Hostomlu Rosjanie wymalowali cytat o Polakach

Rosyjscy żołnierze przed wycofaniem się z podkijowskiego Hostomla zostawili napis na jednym ze zniszczonych budynków. To cytat z "Tarasa Bulby" Nikołaja Gogola: "no i co, synku, pomogli ci twoi Polacy?". Zdjęcie z graffiti trafiło do mediów społecznościowych.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Ukraina wojna na Ukrainie wojna 2022 serwis wschodni konflikty międzynarodowe zbrodnie wojenne Rosja antysemityzm Nikołaj Gogol

Wydawca słownika języka niemieckiego zmienia objaśnienie słowa Żyd. "Ze względu na antysemickie użycie"

Portal "Juedische Allgemeine" informuje, że wydawca słownika języka niemieckiego Duden zareagował na krytykę i zmienił objaśnienia słowa Żyd na swojej stronie internetowej. "Ze względu na antysemickie użycie w historii i teraźniejszości, zwłaszcza w czasach narodowego socjalizmu, słowa Żyd/Żydówka są od dziesięcioleci przedmiotem dyskusji" - tłumaczy się wydawca słownika.
Zobacz więcej na temat:  antysemityzm Żydzi Niemcy poprawki ŚWIAT Europa

Niemiecki publicysta: XXI wiek przyniósł nowy, perfidny wariant antysemityzmu

- Podczas gdy prawicowa i islamska nienawiść do Żydów pozostają najbardziej śmiercionośnymi formami antysemityzmu, którego ofiarami padają Żydzi na całym świecie, wyłonił się nowy, perfidny wariant nienawiści do Żydów - pisze Sascha Lobo, publicysta "Der Spiegel". W jego przekonaniu obecnie "powszechne jest postrzeganie Izraela z domyślnym piętnem winy".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa antysemityzm Niemcy Izrael Żydzi

"Zapomina się o innym wydarzeniu". Historyk o obchodach rocznicy wyzwolenia KL Auschwitz

- Pozostaje kwestia poszanowania tego pierwszego transportu, gdzie przeszło 728 więźniów zostało przywiezionych do KL Auschwitz. To byli Polacy, Żydzi, którzy dostali się do przepełnionego więzienia w Tarnowie - mówił w Polskim Radiu 24 Jerzy Klistała (historyk, autor książek o KL Auschwitz).  
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski II wojna światowa Niemcy Auschwitz Auschwitz rocznica antysemityzm Yad Vashem

Wzrost antysemityzmu w Niemczech. Rybińska: mamy tu przede wszystkim sprzeczne statystyki

- Tutaj mamy przede wszystkim sprzeczne statystyki: te federalne wskazują na skrajną prawicę jako źródło tychże ataków. Natomiast mamy również inne badania np. Uniwersytetu w Bielefeld, który wskazuje na wprost coś odwrotnego, czyli, że większość, która stoi za tymi atakami to muzułmanie. Te statystyki są tak ze sobą sprzeczne, że trudno jest w Niemczech prowadzić jakąś sensowną debatę - mówiła w Polskim Radiu 24  Aleksandra Rybińska (portal Wpolityce.pl, tygodnik "Sieci").              
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski II wojna światowa Niemcy Auschwitz Auschwitz rocznica antysemityzm Yad Vashem

Onet pisze o polskim antysemityzmie w rocznicę wyzwolenia Auschwitz. Historyk: to po prostu kłamstwo

- Kto jak kto, ale Niemcy i Austriacy najlepiej się znają na antysemityzmie. Zarzucanie nam czegokolwiek jest po prostu kłamstwem. Wiadomo, że wszędzie, gdzie jest przewaga jakiegoś narodu, różnych grup etnicznych zawsze będą chęci i niechęci wzajemne, z różnych powodów - mówił w Polskim Radiu 24 Michał Gruszczyński, historyk.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA historia Polski II wojna światowa Niemcy Auschwitz Auschwitz rocznica antysemityzm onet Yad Vashem
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem