more_horiz
PR24 Portal
Section05

antysemityzm

Francuscy Żydzi obawiają się kolejnych ataków. Dla własnego bezpieczeństwa ukrywają swoją tożsamość

Jak wskazuje "Le Figaro", część francuskich Żydów, będących ofiarami ataków i dyskryminacji, zmieniają swoje nazwiska na skrzynkach pocztowych i identyfikatory na platformach społecznościowych. Przypadki odmowy usług z powodu przynależności religijnej zdarzają się coraz częściej, podobnie, jak szykany ze strony muzułmańskich pracowników - wskazuje francuski dziennik.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Francja Żydzi antysemityzm

Niemcy: rośnie nienawiść do Żydów. Jest nowa analiza o przejawach antysemityzmu

Z danych Centrum Badań i Informacji o Antysemityzmie RIAS wynika, że od czasu ataku Hamasu na Izrael liczba przejawów nienawiści do Żydów w Niemczech bardzo wzrosła. W okresie od 7 października do 9 listopada w całym kraju zgłoszono do RIAS 994 antysemickie incydenty, wynika z raportu opublikowanego we wtorek. W całym 2022 roku zgłoszono 2480 przypadków.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa antysemityzm Niemcy Izrael Strefa Gazy

Nasila się fala antysemityzmu w Belgii. "Wśród społeczności żydowskich panuje duży strach"

Belgijskie Centrum Równości i Antydyskryminacji Unia opublikowało nowe dane dotyczące liczby otrzymanych zgłoszeń dotyczących antysemityzmu - informuje telewizja VRT. - Od odrodzenia się konfliktu między Izraelem a Hamasem w dniu 7 października otrzymaliśmy 62 doniesienia, które możemy powiązać z nienawiścią do Żydów - mówi Els Keytsman, dyrektor Unii. Jak dodaje, "najwyższy czas, abyśmy poważnie potraktowali obawy społeczności żydowskiej".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Belgia antysemityzm Żydzi

Narastający antysemityzm i mowa nienawiści w Niemczech. Duża akcja bawarskich służb

Bawarskie organy ścigania wkroczyły do mieszkań osób podejrzanych o szerzenie mowy nienawiści wobec Żydów. Podejrzanym skonfiskowano komputery, laptopy i telefony komórkowe. - Państwo podejmuje konsekwentne działania. Rasizm i antysemityzm są niedopuszczalne - powiedział minister spraw wewnętrznych Bawarii Joachim Herrmann.
Zobacz więcej na temat:  Niemcy Europa antysemityzm Żydzi policja ŚWIAT

Narasta antysemityzm we Włoszech. Ambasada Izraela w Rzymie sugeruje Żydom ukrywanie tożsamości

Ambasada Izraela w Rzymie doradza izraelskim studentom ukrywanie swojej narodowości. Jest to spowodowane szeregiem przypadków agresji wobec żydowskich studentów we Włoszech, które odnotowało Centrum Dokumentacji Żydowskiej w Mediolanie (CDEC). Dziennik "La Stampa" pisze m.in. o młodych ludziach pobitych za noszenie łańcucha z gwiazdą Dawida.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Włochy antysemityzm konflikt w Strefie Gazy

Francja: Żydzi obarczani odpowiedzialnością za politykę Izraela. Politolog o rosnącej liczbie incydentów

- Akty antysemickie wynikają z obarczania Żydów odpowiedzialnością za politykę Izraela oraz Zachodu. Żydzi we Francji atakowani są zawsze, gdy sytuacja na Bliskim Wschodzie staje się niespokojna, zaś konflikt w Strefie Gazy wykorzystywany jest przez skrajną lewicę do zdobywania wyborców wśród muzułmanów - mówi politolog, specjalista od ruchów nacjonalistycznych, Jean-Yves Camus.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zachodnia Francja antysemityzm Żydzi Europa społeczeństwo Izrael

Holenderskie media przerażone "antyizraelskim tłumem" na dworcach. Apelują o interwencję władz i służb

Budynki holenderskich stacji kolejowych i hala lotniska Schiphol w Amsterdamie stały się w ostatnich tygodniach wylęgarnią antysemityzmu i nienawiści przeciwko Izraelowi - ocenił w poniedziałkowym komentarzu redakcyjnym dziennik "De Telegraaf". Apelują też o interwencję władz kraju i służb mundurowych. 
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Holandia antysemityzm Żydzi Izrael atak Hamasu na Izrael

Biały Dom ostro reaguje na wpis Muska na X. "Odrażająca promocja rasistowskiej nienawiści"

- Nie do przyjęcia jest powtarzanie kłamstw stojących za najkrwawszym aktem antysemityzmu w amerykańskiej historii - stwierdził zastępca rzecznika Białego Domu Andrew Bates, komentując wpis miliardera Elona Muska. Właściciel portalu X poparł wpisy sugerujące, że Żydzi odpowiadają za sprowadzanie imigrantów oraz "promują nienawiść przeciwko białym".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT USA Ameryka Północna elon musk antysemityzm Żydzi

Skradziony fragment Tory, zdewastowane murale. Kolejne akty antysemityzmu we Włoszech

Z drzwi domu osoby należącej do włoskiej gminy żydowskiej skradziono mezuzę – tradycyjny pojemnik zawierający pergamin, na którym zapisany jest fragment Tory, podał w poniedziałek dziennik "Corriere della sera". To kolejne akty antysemickie we Włoszech, m.in. po zdewastowaniu w minionym tygodniu dwóch murali przedstawiających Żydów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Zachodnia Włochy antysemityzm Żydzi