more_horiz
PR24 Portal
Section05

architektura

Pałac Lubomirskich. Przesunięcie ogromnego budynku

W 1970 roku podjęto decyzję o przesunięciu w Warszawie pałacu Lubomirskich znajdującego się na placu Żelaznej Bramy niedaleko Ogrodu Saskiego tak, aby zasłonił Halę Gwardii i zamknął główną aleję ogrodu Saskiego. Operację rozpoczęto 30 marca i zakończono sukcesem 18 maja 1970 roku. Sprawa w Polsce była bez precedensu - nigdy wcześniej tak potężnego gmachu nie przesuwano. 
Zobacz więcej na temat:  Warszawa architektura

Instalacja "Datament" w Polskim Pawilonie na Biennale w Wenecji

- Nasze doświadczenie jest takie, że im więcej informacji zbieramy o otaczającym nas świecie, tym tak naprawdę mniej wiemy na ten temat. Staram się polegać na danych statystycznych, mapach, dokumentacji fotograficznej. Coraz bardziej na przetworzeniu tych informacji przez algorytmy - mówił w Polskim Radiu 24 Jacek Sosnowski, kurator instalacji, która będzie prezentowana w Pawilonie Polskim na 18. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji.
Zobacz więcej na temat:  architektura Wenecja

Ostatnie elementy Ołtarza Gandawskiego przeniesione do renowacji. Pozwolą mu odzyskać dawny blask

W Gandawie na północy Belgii rozpoczął się trzeci i ostatni etap renowacji arcydzieła chrześcijańskiej ikonografii i malarstwa flamandzkiego. Chodzi o "Adorację Baranka Mistycznego" autorstwa braci Jana i Huberta van Eycków sprzed prawie 600 lat. O szczegółach korespondentka Polskiego Radia Beata Płomecka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Belgia zabytki Gandawa Kościół SZTUKA architektura Beata Płomecka Europa

Opactwo westminsterskie. Tysiąc lat tradycji, 40 koronacji i bardzo stary tron

– Tutaj dzieje się historia Anglii. To wyjątkowy budynek, wyjątkowy kościół, co oddaje nawet jego prawny status. Jest to bowiem tzw. wyjątek królewski, czyli opactwo bezpośrednio podległe monarchii – mówił w Polskim Radiu Rafał Brzeski, korespondent polskich mediów w Londynie.
Zobacz więcej na temat:  Karol III król królestwo Londyn Kościół protestantyzm Wielka Brytania Elżbieta II architektura HISTORIA koronacja katolicyzm chrześcijaństwo gotyk średniowiecze

Ruszył nabór wniosków do programu "Dostępna przestrzeń publiczna". Chodzi o ułatwienia dla niepełnosprawnych

Od dzisiaj można składać wnioski do programu "Dostępna przestrzeń publiczna". Celem jest likwidacja barier architektonicznych i umożliwienie osobom ze szczególnymi potrzebami pełnego korzystania z takich miejsc, jak na przykład place zabaw dla dzieci, kościoły czy gabinety ginekologiczne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA infrastruktura niepełnosprawni architektura niepełnosprawność samorząd

Konkurs "Wnętrze roku". Jak powinno wyglądać funkcjonalne i piękne mieszkanie?

Stowarzyszenie Architektów Wnętrz w konkursie "Wnętrze roku" uznało apartament w Gdańsku za najpiękniejsze mieszkanie w Polsce. - Zgłoszone do konkursu projekty pokazywały, że jeden od drugiego może być całkowicie odmienny. Możemy operować zupełnie innymi środkami wyrazu i nadal stworzyć coś konsekwentnego i pięknego - mówił w radiowej Jedynce Roland Stańczyk, wiceprezes Stowarzyszenia Architektów Wnętrz. Czym Polacy kierują się podczas urządzania swoich mieszkań i domów? 
Zobacz więcej na temat:  architektura mieszkanie społeczeństwo Gdańsk budownictwo projektowanie

"Datament" - architektura wygenerowana z danych w Pawilonie Polskim w Wenecji

- Podczas weneckiego Biennale zaprezentujemy rzeźbę, która jest architektonicznym doświadczeniem danych, które zostały zgromadzone globalnie w różnych instytucjach statystycznych. Wygenerowaliśmy z tego pewnego rodzaju architekturę - mówił w "Poranku Dwójki" Jacek Sosnowski, kurator instalacji, która będzie prezentowana w Pawilonie Polskim na 18. Międzynarodowym Biennale Architektury w Wenecji.
Zobacz więcej na temat:  architektura Wenecja Paweł Siwek Dwójka SZTUKA dane

Program Dostępność Plus. Ile obiektów przebudowano na potrzeby niepełnosprawnych?

Program Dostępność Plus, który koordynuje Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej, ma już pięć lat. Z tej okazji w siedzibie resortu odbywa się dwudniowa międzynarodowa konferencja ekspercka. Spotkanie podsumowujące efekty działania programu otworzyli minister Grzegorz Puda oraz wiceminister Małgorzata Jarosińska-Jedynak.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA fundusze unijne niepełnosprawni niepełnosprawność architektura Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej Ministerstwo Rodziny Pracy i Polityki Społecznej