more_horiz
PR24 Portal
Section05

Argentyna

Ryszard Białous – dowódca legendarnego batalionu "Zośka"

"Ludzie, którymi miałem zaszczyt dowodzić, to nie wyspa oderwana od społeczeństwa, ani cierpiętnicy, dla których było ideałem polec za Ojczyznę, lecz świadomi swych obowiązków młodzi obywatele" – w ten sposób pisał o swoich podopiecznych harcmistrz Ryszard Białous, jeden z najwybitniejszych instruktorów Szarych Szeregów i dowódca harcerskiego batalionu "Zośka".
Zobacz więcej na temat:  Armia Krajowa harcerstwo HISTORIA Powstanie Warszawskie II wojna światowa historia Polski historia PRL Szare Szeregi Argentyna

"Skąpy Gombrowicz, nieufny Cortázar". Życiowe przypadki Zofii Chądzyńskiej

- Zadzwonił telefon, odbieram, a tam: "Tu Witoldo, Witoldo Gombrowicz. Czy zechcę odwiedzić jego niskie progi. Będzie całe Buenos Aires i koktajl na sto dwa". No to się wybrałam… - opowiadała w jednej ze swoich barwnych gawęd Zofia Chądzyńska. 24 lutego mija 111. rocznica urodzin tej znakomitej tłumaczki.
Zobacz więcej na temat:  tłumacz literatura Argentyna Witold Gombrowicz Julio Cortazar wspomnienie

Mundial w Katarze obsługiwało ponad 6 tys. autobusów

18 grudnia 2022 r. wielka impreza piłkarska odbywająca się w Katarze dobiegła końca. Zawodnicy Argentyny świętowali zdobycie mistrzostwa świata w Katarze na torze wyścigowym Losail International Circuit, wymachując flagą narodową i ciesząc się razem ze zgromadzonymi licznie kibicami na dachu wyjątkowego autobusu piętrowego. [PRZECZYTAJ]
Zobacz więcej na temat:  Argentyna Radio kierowców Polskie Radio Kierowców Piłka nożna Katar motoryzacja autobus

Argentyna - Chorwacja o finał MŚ. Jastrzębski: ten mecz da nam dużą dawkę energii

Jeszcze kilka dni temu wielu fanów było przekonanych, że to Brazylia będzie rywalem Argentyny w półfinale Mistrzostw Świata Katar 2022. Tak się jednak nie stało. - Mecz Argentyny z Chorwacją też z pewnością da nam dużą dawkę energii - mówi dziennikarz sportowy Filip Jastrzębski. Transmisja w Programie 1 Polskiego Radia dziś od godz. 19.50.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Grzegorz Jankowski jedynka mundial 2022 Katar 2022 Filip Jastrzębski Tomasz Kowalczyk lionel messi Argentyna Chorwacja

Putin ucieknie, by ratować skórę? Kreml ma plan awaryjny. Trzy możliwe kierunki

Kremlowski reżim planuje ucieczkę Władimira Putina i jego współpracowników - poinformował rosyjski politolog niezależny Abbas Gałliamow. Jak ocenił operacja, którą niezależne media określiły kryptonimem "nowa arka" jest rzeczywiście przygotowywana. Niemniej Kreml wciąż liczy, że nie będzie musiał jej realizować.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Rosja wojna 2022 Władimir Putin Chiny Wenezuela Argentyna

"Ceny rosną szybciej niż kurs dolara". Kłopoty z lekami w Ameryce Łacińskiej

W wielu krajach Ameryki Łacińskiej ceny najpotrzebniejszych leków "rosną szybciej, niż kurs dolara, a na przykład w Meksyku ceny leków stosowanych w chorobach nowotworów podskoczyły o ponad 54 procent, co jeszcze bardziej zaostrza kryzys, jaki przeżywa region po pandemii koronawirusa" - pisze w sobotniej depeszy z regionu hiszpańska agencja EFE.
Zobacz więcej na temat:  inflacja Argentyna leki apteka pieniądze ŚWIAT Ameryka