more_horiz
PR24 Portal
Section05

ARiMR

W czerwcu ruszą kolejne nabory z KPO dla rolników. Znamy szczegóły

W czerwcu 2023 r. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi uruchomi trzy nowe nabory w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Rolnicy będą mogli uzyskać pomoc na zakup i montaż silosów oraz na rozwój infrastruktury do przechowywania i dystrybucji hurtowych ilości produktów. Organizacje pozarządowe będą zaś mogły otrzymać wsparcie na inwestycje w infrastrukturę służącą redystrybucji żywności na cele społeczne.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo Krajowy Program Odbudowy ARiMR Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi

"Nie zostawimy nigdy polskich rolników samych sobie". Zdecydowana deklaracja premiera polskiego rządu

- Państwo polskie robi wszystko, by zabezpieczyć rolników na najbliższe żniwa i zabezpieczyć cenę na poziomie wyższym niż ta, z którą dziś muszą się mierzyć rolnicy – mówił premier Mateusz Morawiecki o kryzysie wywołanym przez napływ do UE ukraińskiego zboża.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA żywność rolnictwo ARiMR zboże plony Mateusz Morawiecki wojna na Ukrainie Komisja Europejska Unia Europejska

Ustawa o Planie Strategicznym dla WPR z podpisem prezydenta. Wnioski będzie można składać już od 15 marca

Prezydent RP podpisał ustawę o Planie Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023-2027 - poinformowała Kancelaria Prezydenta. Umożliwi to ubieganie się o środki finansowe z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) oraz Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFROW).
Zobacz więcej na temat:  Wspólna Polityka Rolna GOSPODARKA ustawa ARiMR dotacje unijne

Dofinansowanie do paneli słonecznych przedłużone. ARiMR wyjaśnia do kiedy

Do 15 marca został przedłużony nabór wniosków na inwestycje związane z nawadnianiem lub wykorzystaniem zielonych źródeł energii w gospodarstwach rolnych - przypomina Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. To pieniądze z programu "Modernizacja gospodarstw rolnych" w ramach unijnego "Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2014-2020".
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo ARiMR panele słoneczne OZE wieś

Nowe zasady rejestracji hodowli drobiu. Kogo dotyczą zmiany?

Ubiegłoroczna ustawa o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt dostosowuje polskie przepisy do unijnych regulacji. Zgodnie z jej zapisami, do 6 kwietnia br. właściciele drobiu muszą zgłosić miejsca utrzymywania swoich hodowli. Niektórzy żartują, że od teraz trzeba będzie rejestrować każdy gotowany rosół; jak to jednak wygląda w rzeczywistości?
Zobacz więcej na temat:  Izabela Kostyszyn ARiMR zwierzęta Daniel Wydrych Karolina Rożej drób hodowla zwierząt

Wsparcie na inwestycje chroniące przed ASF oraz pomoc dla spółek wodnych. Rusza nabór wniosków

Od 28 grudnia ARiMR będzie przyjmować wnioski o pomoc dla rolników, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed ASF, a także od spółek wodnych chcących zainwestować w urządzenia chroniące gospodarstwa przed suszą czy powodzią - poinformowała Agencja. Chodzi o wsparcie "Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej" realizowane w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA rolnictwo świnie ASF ARiMR