more_horiz
PR24 Portal
Section05

Arkadiusz Gołębiewski

Marek Probosz o festiwalu NNW: wydobywa z ciemności postacie, o których warto wiedzieć

- Spotykają się tu ludzie, by powiedzieć coś, co nie mieści się w przeciętnej wypowiedzi, to coś, co wykracza poza komfortową sytuację w twórczości, życiu czy sztuce - mówił o Festiwalu Niepokorni Niezłomni Wyklęci Marek Probosz, reżyser, aktor i juror Festiwalu NNW; Grzegorz Pacek, koordynator Akademii Filmowej na Festiwalu NNW.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA FILM Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Polskie Radio 24 Jan Ruman Arkadiusz Gołębiewski

14. Festiwal NNW. "Historia nie może być traktowana instrumentalnie"

- Od lat nie odnosimy sukcesu na polu kina historycznego, mimo że próbujemy zaklinać rzeczywistość. Ciągle oczekujemy tego wielkiego kina, które nie tylko opowie jakąś historię, ale też poczujemy dumę z bycia Polakami - mówił w "Poranku Dwójki" Arkadiusz Gołębiewski, dyrektor 14. Festiwalu Filmowego "Niepokorni, Niezłomni, Wyklęci" w Gdyni.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Paweł Siwek kino FILM Dwójka

Przygotowania do 14 Międzynarodowego Festiwalu Filmowego NNW

Jak wrzesień, to festiwale, przede wszystkim filmowe. Wciąż jeszcze żyjemy projekcjami i werdyktami 47. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, a już wkrótce, 28 września, w tych samych przestrzeniach rozpocznie się 14. edycja Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Niepokorni Niezłomni Wyklęci. I o tym właśnie wydarzeniu w "Klubie Trójki" ze swoimi gośćmi rozmawiał Arkadiusz Gołębiewski.
Zobacz więcej na temat:  KULTURA Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci Gdynia FILM festiwal filmowy Arkadiusz Gołębiewski Trójka

Gdańsk '82. Festiwal filmowy, który się nie odbył

W warszawskim kinie "Iluzjon" Filmoteki Narodowej (FINA) trwają pokazy filmów, które mogłyby tworzyć program Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku w 1982 roku. Festiwalu, który w rzeczywistości się nie odbył, gdyż został wprowadzony stan wojenny. A filmy zostały wycofane z dystrybucji, bądź do niej nie dopuszczone, i odłożone na półki: przez lata czekały na premierę lub nie doczekały się jej nigdy.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Klub Trójki KULTURA FILM festiwal filmowy stan wojenny Trójka

PR24 Festiwal NNW. Arkadiusz Gołębiewski: pokazuje nie tylko polską drogę do wolności

- Nasz festiwal staje się miejscem opowiadania nie tylko polskiej drogi do wolności, ale również i innych krajów Europy - powiedział w Polskim Radiu 24 dyrektor Festiwalu "Niepokorni Niezłomni Wyklęci" Arkadiusz Gołębiewski, który przybliżył miedzy innymi genezę powstania wydarzenia.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Festiwal Niepokorni Niezłomni Wyklęci HISTORIA historia Polski II wojna światowa pamięć społeczeństwo Arkadiusz Gołębiewski

Armia Andersa i "Wielka Droga". Przywracanie pamięci

"Wielka Droga" to pierwszy i ostatni film powojenny zrealizowany w duchu polskiej szkoły filmowej okresu międzywojnia. – Filmoteka Narodowa Instytut Audiowizualny zaplanowała prace restauracyjne i podjęła szereg przedsięwzięć kulturalnych, mających pogłębić zbiorową pamięć dotyczącą tego filmu, okrzykniętego monumentalnym zabytkiem. Niektórzy nazywają go perłą polskiej kinematografii – mówiła dr Dorota Lekka, kuratorka wystawy "Wielka Droga".
Zobacz więcej na temat:  Klub Trójki Arkadiusz Gołębiewski Trójka II wojna światowa historia Polski Władysław Anders armia Andersa

PR24 Małgorzata Brama o sportowcach w Powstaniu Warszawskim

- My znamy bardzo dobrze nazwiska sportowców z Powstania Warszawskiego. Tylko my nie wiemy o tym, że oni byli sportowcami. Bo np. Tadeusz Bór-Komorowski (...) brał udział w olimpiadzie w 1936 roku - mówiła w Polskim Radiu 24 reżyser filmu "Sportowcy w Powstaniu Warszawskim" Małgorzata Brama.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Arkadiusz Gołębiewski Jan Ruman KULTURA FILM HISTORIA Powstanie Warszawskie II wojna światowa historia Polski SPORT film dokumentalny

Jak opowiadać i przybliżać tematy historyczne w nowoczesny sposób?

W jaki sposób przybliżać tematy historyczne? Czy można robić to w nowoczesny sposób, tak, by dotrzeć do młodych ludzi i kolejnych pokoleń? Dlaczego warto w tym celu wykorzystywać takie środki przekazu jak film, internet, media społecznościowe czy formy wizualne, np. komiksy? – O tym w audycji "Klub Trójki" ze swoimi gośćmi rozmawiał Arkadiusz Gołębiewski. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka komiks Arkadiusz Gołębiewski IPN historia Polski

Pierwszy transport więźniów do Auschwitz-Birkenau

82 lata temu, 14 czerwca 1940 roku, do Auschwitz-Birkenau przybył pierwszy transport więźniów. Na pamiątkę tego wydarzenia ustanowiono Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Niemieckich Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych i Obozów Zagłady. To święto Sejm RP uchwalił w 2006 roku i pierwotnie jego nazwa brzmiała Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Nazistowskich Obozów Koncentracyjnych. Na dzisiejszą nazwa została zmieniona w 2015 roku z inicjatywy senator Lidii Staroń.
Zobacz więcej na temat:  Arkadiusz Gołębiewski Trójka Klub Trójki Auschwitz Oświęcim II wojna światowa

Major Maria Mirecka-Loryś – kobieta, społeczniczka, patriotka

29 maja na Wieczną Wartę odeszła major Maria Mirecka-Loryś, wybitna działaczka obozu narodowego, komendantka Narodowego Zjednoczenia Wojskowego Kobiet. Miała 106 lat. Jej życiorys, o którym Arkadiusz Gołębiewski rozmawiał z gośćmi: Janem Dziedziczakiem, prof. Janem Żarynem, Pawłem Nowackim oraz Apolonią Gołębiewską, to źródło materiałów na kilka scenariuszy filmowych.
Zobacz więcej na temat:  Trójka historia Polski II wojna światowa Arkadiusz Gołębiewski Polonia Polonia w USA patriotyzm Jan Dziedziczak Jan Żaryn harcerstwo USA

Obława Augustowska w pamięci świadków historii i filmowców

16 maja w Puszczy Augustowskiej odsłonięto pomnik upamiętniający ofiary Obławy Augustowskiej. Kolejne inicjatywy społeczne oraz wojna na Ukrainie skłaniają do spotkań w gronie osób szukających prawdy o tym mordzie, czy też w środowiskach filmowców i literatów. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka historia Polski II wojna światowa obława augustowska Arkadiusz Gołębiewski Magdalena Gawin Augustów Związek Radziecki

Sztafeta pokoleń w walce o Niepodległą

Święto Konstytucji 3 Maja skłania do refleksji na temat zmagań wielu pokoleń, które walczyły o niepodległość Polski. Wiedza o tych zmaganiach jest fundamentem naszej tożsamości, a tożsamość jest niezbędna dla podtrzymania polskiej suwerenności także i dziś. Dlatego tak ważna jest pamięć. Jak ją zachować? Jak ją pielęgnować?
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo Klub Trójki Arkadiusz Gołębiewski Trójka 3 Maja historia Polski konstytucja 3 maja Syberia niepodległość patriotyzm PRL Solidarność