more_horiz
PR24 Portal
Section05

Armenia

Konflikt o Górski Karabach. Papież Franciszek zaapelował o dialog

Papież zaapelował o porozumienie między Azerbejdżanem i Armenią w sprawie Górskiego Karabachu, enklawy ormiańskiej, zajętej przez siły azerskie. Franciszek spotkał się z wiernymi na południowej modlitwie Anioł Pański na placu św. Piotra.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT papież Franciszek Kościół katolicki chrześcijaństwo górski karabach Armenia Azerbejdżan konflikty międzynarodowe Watykan Górny Karabach Ormianie aktualności katolickie

ONZ wyśle misję humanitarną do Górskiego Karabachu. "Nie mieliśmy tam dostępu od około 30 lat"

Organizacja Narodów Zjednoczonych wyśle misję humanitarną do Górskiego Karabachu. Będzie to pierwsza misja ONZ od 30 lat w tym regionie. - Rząd Azerbejdżanu i ONZ uzgodniły misję w regionie. Misja odbędzie się w weekend - powiedział dziennikarzom rzecznik Stephane Dujarric.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT górski karabach Armenia Azerbejdżan konflikty międzynarodowe ONZ Organizacja Narodów Zjednoczonych (ONZ) Górny Karabach Europa

Górski Karabach. Geneza konfliktu o sporny region

Trudny do rozwiązania konflikt w Górskim Karabachu między Armenią a Azerbejdżanem ponownie dał o sobie znać. Leżący w granicach Azerbejdżanu, ale zamieszkany przez ludność ormiańską, region jest punktem spornym od wielu lat. Pierwsze krwawe starcia tam miały miejsce ponad sto lat temu, ale ich przyczyny można odnaleźć w dawniejszych dziejach.
Zobacz więcej na temat:  HISTORIA górski karabach Armenia Azerbejdżan Związek Sowiecki ZSRR Kaukaz konflikty międzynarodowe

Demonstracja antyrządowa w Armenii. Powodem konflikt o Górski Karabach

Ormiańska opozycja zorganizowała w środę wieczorem demonstrację pod budynkiem rządowym w Erywaniu, protestując przeciwko bierności władz w sprawie Górskiego Karabachu, gdzie władze Azerbejdżanu ogłosiły rozbrojenie separatystycznych oddziałów i odzyskanie kontroli nad tym regionem - podały armeńskie media.
Zobacz więcej na temat:  górski karabach konflikty międzynarodowe protest Armenia Azerbejdżan ŚWIAT Europa

Górski Karabach. Ekspert: Azerbejdżan czekał na to, by konflikt jeszcze bardziej eskalował

Azerbejdżan prowadził w Górskim Karabachu "operację antyterrorystyczną" po tym, jak sześciu jego obywateli zginęło w wyniku wybuchów min. Azerskie służby oskarżyły o to "ormiańskich separatystów". - Armenia boi się tego, że Azerbejdżan miał na celu włączenie Republiki Armenii w ten konflikt - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Musiał, ekspert ds. Kaukazu z portalu "Mówiąc Wprost".
Zobacz więcej na temat:  Michał Strzałkowski maciej musiał górski karabach Armenia Azerbejdżan

Ofensywa Azerbejdżanu w Górskim Karabachu. "Zginęło już ok. 100 Ormian, to jest czystka etniczna"

- Od wtorku, gdy wojska Azerbejdżanu rozpoczęły operację w separatystycznym, zamieszkanym głównie przez Ormian regionie Górskiego Karabachu, zginęło tam już niemal 100 cywilów, a kilkuset zostało rannych. To jest typowa czystka etniczna - powiedział w środę w rozmowie z agencją Reutera były premier Górskiego Karabachu Ruben Wardanian.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Armenia Ormianie Azerbejdżan konflikty międzynarodowe górski karabach wojsko żołnierze erywań Baku

Zaostrza się konflikt w Górskim Karabachu. ISW: Rosja nie zamierza interweniować

Instytut Badań nad Wojną ocenił, że Rosja nie zamierza interweniować w Górskim Karabachu. We wtorek Azerbejdżan rozpoczął tam "operację antyterrorystyczną" po tym, jak sześciu jego obywateli zginęło w wyniku wybuchów min. Azerskie służby oskarżyły o to "ormiańskich separatystów". Według Armenii to "inwazja na pełną skalę".
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Armenia Azerbejdżan Górny Karabach konflikty międzynarodowe Rosja

Azerbejdżan atakuje Górski Karabach. Są ofiary śmiertelne i ranni

Ormianie poinformowali, że w Górskim Karabachu dwóch cywilów zginęło, a co najmniej dwudziestu zostało rannych po rozpoczęciu przez Azerbejdżan tzw. "operacji antyterrorystycznej". "Liczba rannych wśród cywilów wzrosła do 23. Odnotowano dwie ofiary wśród ludności cywilnej" - napisał w mediach społecznościowych tamtejszy urzędnik odpowiedzialny za prawa człowieka.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Armenia górski karabach Azerbejdżan konflikty międzynarodowe Ormianie Baku erywań