more_horiz
PR24 Portal
Section05
armia Andersa

78. rocznica bitwy o Monte Cassino. W środę główne uroczystości z udziałem ministra kultury

W środę 18 maja we Włoszech odbędą się uroczystości z okazji 78. rocznicy bitwy o Monte Cassino i 130. rocznicy urodzin gen. Władysława Andresa. W oficjalnych obchodach weźmie udział m.in. wicepremier, minister kultury i dziedzictwa narodowego Piotr Gliński. Hołd żołnierzom Armii Andersa zostanie złożony także w Piedimonte San Germano, miasteczku wyzwolonym przez nich w 1944 r. 
Zobacz więcej na temat:  Monte Cassino ŚWIAT Europa Włochy HISTORIA historia Polski Władysław Anders armia Andersa Piotr Gliński Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Rocznica bitwy o Monte Cassino. Armia Andersa w centrum tegorocznych obchodów

We Włoszech rozpoczynają się obchody 78. rocznicy zwycięskiej bitwy o Monte Cassino, w których wezmą udział jej ostatni żyjący weterani. Przed południem polska delegacja Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych uda się do Rzymu, a główne uroczystości na Polskim Cmentarzu Wojennym na Monte Cassino odbędą się w środę.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Włochy Monte Cassino armia Andersa II wojna światowa

Zwycięska walka o Monte Cassino. Pamięć, którą trzeba zachować

Drugi Korpus Polski, dowodzony przez generała Władysława Andersa, przełamał obronę Niemców i otworzył aliantom drogę na Rzym. W nocy z 11 na 12 maja 1944 roku wojska alianckie przystąpiły do decydującego szturmu. Operacja pod kryptonimem "Honker"  przyniosła zwycięstwo po tygodniu. Miało ono miejsce 18 maja. 
Zobacz więcej na temat:  Trójka Anna Popek Władysław Anders armia Andersa Monte Cassino Monte Casino Anna Maria Anders

"Monte Cassino - ostatni rozdział". Nowy dokument oddaje głos weteranom historycznej bitwy

- To jest opowieść o tym co oni ze sobą nieśli, to jest też opowieść o Polsce, bo oni to Polska. Z tego się wyłania odpowiedź na pytanie: dlaczego tam szli? - powiedział reżyser Tomasz Łysiak po premierze swojego najnowszego dzieła - filmu dokumentalnego "Monte Cassino - ostatni rozdział". Film ukazuie wspomnienia weteranów historycznej bitwy, a jego tytuł nawiązuje do wspomnień Władysława Andersa.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA KULTURA Monte Cassino II wojna światowa armia Andersa FILM Władysław Anders

Armia Andersa - Wojsko Polskie z jeńców w ZSRR

- Anders był człowiekiem doświadczonym, wywodził się z armii rosyjskiej, znał język i realia. Przeżył gehennę aresztowany we Lwowie, siedział w więzieniu na Łubiance. Był to naturalny kandydat do objęcia tego stanowiska - mówił w Dwójce prof. Sławomir Kalbarczyk z Instytutu Pamięci Narodowej. Audycję poświęciliśmy fenomenowi Armii Andersa i jej wędrówce z terenów ZSRR na Zachód.
Zobacz więcej na temat:  armia Andersa historia Polski ZSRR Władysław Anders Dwójka Antoni Dudek

Pamięć o Polakach, którzy trafili do Afryki w czasie wojny. W Zimbabwe otwarto odnowiony cmentarz

- Wyrażamy ogromną wdzięczność wszystkim, którzy udzielili pomocy naszym rodakom; dzisiaj możemy to dobro przekazać innym potrzebującym - powiedział prezes IPN Karol Nawrocki, otwierając odnowiony polski cmentarz w Rusape. Spoczywają na nim Polacy, którzy trafili do Afryki w 1943 r.
Zobacz więcej na temat:  IPN Ministerstwo Spraw Zagranicznych dyplomacja historia Polski armia Andersa

"Szlaki Nadziei Odyseja wolności". IPN szlakiem Andersa

"Szlaki Nadziei Odyseja wolności" to tytuł projektu przygotowanego przez Instytut Pamięci Narodowej, w związku z 80. rocznicą rozpoczęcia wędrówki generała Andersa. "Kraj nasz prowadzi zaciętą bitwę o byt i istnienie. Wiemy dobrze, że Ojczyzny nikt nam darmo nie da..." – brzmiały słowa generała z rozkazu o ewakuacji Polaków ze Związku Radzieckiego z 19 marca 1942 roku. Na czym polega jubileuszowe wydarzenie? Do kogo jest adresowane?  
Zobacz więcej na temat:  Trójka KULTURA armia Andersa historia Polski Marta Piasecka IPN Władysław Anders

"Odyseja Wolności". IPN oryginalnym projektem przypomni szlak Armii Andersa

W związku z przypadającą w tym toku 80. rocznica rozpoczęcia wymarszu armii generała Andersa ze Związku Sowieckiego, IPN przygotował specjalny projekt upamiętniający polskich żołnierzy. "Szlaki Nadziei. Odyseja Wolności" zainauguruje przejazd pociągu nazwanego "Anders". 
Zobacz więcej na temat:  POLSKA IPN Władysław Anders armia Andersa II wojna światowa historia Polski infografika regiony łódzkie

Lekcje języka polskiego w Berlinie. Dzieci poznają historię misia Wojtka z Armii Andersa

Instytut Pileckiego w Berlinie zaprasza dzieci w wieku 7-9 lat na zajęcia, których celem jest nauka języka polskiego. Kurs będzie poświęcony historii słynnego niedźwiedzia Wojtka, który został adoptowany przez żołnierzy Armii Andersa i uczestniczył w bitwie pod Monte Cassino.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy Berlin armia Andersa Instytut Pileckiego Monte Cassino HISTORIA historia Polski

Instytut Pileckiego w Berlinie organizuje lekcje języka polskiego. Dzieci poznają historię misia Wojtka z Armii Andersa

Instytut Pileckiego w Berlinie zaprasza dzieci w wieku 7-9 lat na zajęcia w języku polskim, których celem jest rozwój umiejętności językowych ze szczególnym naciskiem na czytanie i pisanie. Kurs jest poświęcony historii niedźwiedzia Wojtka, który został adoptowany przez żołnierzy Armii Andersa.
Zobacz więcej na temat:  Berlin Niemcy armia Andersa język polski Instytut Pileckiego

Kazimierz Romanowicz. Człowiek, który pokazał Paryżowi polską kulturę

- Gdy zakładałem "Libellę", byłem młodym człowiekiem. Miałem dużo sił, jeszcze więcej zapału i wierzyłem, zresztą musiałem wierzyć, że mi się uda i że to, co robię, jest ważne. Nie było innej alternatywy, bo przecież pomocy znikąd żadnej nie miałem. I myślę, że właśnie dlatego mi się udało, bo wierzyłem - mówił Kazimierz Romanowicz na antenie Polskiego Radia. 
Zobacz więcej na temat:  historia Polski HISTORIA Francja Zofia Romanowiczowa Paryż armia Andersa kampania włoska Hanna Krall Stanisław Barańczak emigracja Polonia
X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem