more_horiz
PR24 Portal
Section05

armia

Zbrojenie polskiej armii. Zakład z Zielonki z dostępem do unikatowej amerykańskiej technologii

Wojskowe Zakłady Elektroniczne staną się jedyną polską firmą, która będzie miała dostęp do amerykańskiej technologii produkcji elementów pocisków PAC-3 wykorzystywanych w wyrzutniach Patriot. - Aby Polska była bezpieczna, Wojsko Polskie musi być silne, liczne i uzbrojone w nowoczesną broń - powiedział szef MON Mariusz Błaszczak w fabryce WZE w Zielonce.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Obrony Narodowej wojsko armia broń służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak

Gen. Roman Polko: plany obrony Polski na linii Wisły dla mieszkańców wschodniej Polski oznaczałyby śmierć

Plany obrony Polski od linii Wisły oznaczałyby śmierć dla mieszkańców wschodniej Polski i całkowite zniszczenie znajdującej się tam infrastruktury – powiedział gen. Roman Polko. Dowódca dodał, że u podstaw dyrektywy leżało likwidowanie jednostek wojskowych i osłabianie potencjału Wojska Polskiego.
Zobacz więcej na temat:  Roman Polko armia Ministerstwo Obrony Narodowej NATO Rosja wojna na Ukrainie

Współpraca z Koreą Południową. Premier: najważniejsze jest to, żeby podnieść jakość uzbrojenia polskiej armii

- Kupujemy od Korei najnowocześniejszą broń, ale poprosiłem premiera, powiedziałem mu, że oczekujemy tego, żeby kolejne inwestycje i kolejne zakupy łączyły się z budową fabryk w Polsce - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas transmisji live na Facebooku.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki Korea Południowa polityka Wojsko Polskie armia POLSKA

Prywatne armie w Rosji. Portal Politico: Grupa Wagnera to wierzchołek góry lodowej

Grupa Wagnera, to nie jedyna "prywatna armia", która działała w Rosji, korzystając z przychylności Kremla i możliwości funkcjonowania w prawnej szarej strefie. "Każdy oligarcha czy wpływowy gubernator chciał mieć swoją, bo stało się jasne, że kolejny podział władzy będzie siłowy" - mówi politolog Iwan Prieobrażenski.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ŚWIAT Rosja wojsko armia Grupa Wagnera

PR24 Mała Narew wyróżniona Defenderem. Sabak: przykład ekspresowej integracji wielu elementów

- To jasny sygnał, że polski przemysł wie, umie i potrafi szybko złożyć różne klocki i przykład ekspresowej integracji elementów, które niekoniecznie były przewidziane do współpracowania ze sobą - skomentował w Polskim Radiu 24 Juliusz Sabak z Portalu Obronnego wyróżnienie przez szefa MON systemu Mała Narew na zakończenie tegorocznego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach. O targach zbrojeniowych mówili również Mariusz Cielma i Bartosz Głowacki.
Zobacz więcej na temat:  Wojsko Polskie wojsko armia POLSKA

Premier Morawiecki: rząd PO-PSL pozostawił Polskę Wschodnią na pastwę losu

- Nasi poprzednicy pozostawili Polskę Wschodnią na pastwę losu; ich politykę w zakresie obronności można nazwać polityką naiwności lub głupoty - ocenił w piątek w Hrubieszowie (woj. lubelskie) premier Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że rząd PiS diametralnie zmienił podejście do obronności kraju.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mateusz Morawiecki wybory w Polsce Platforma Obywatelska armia wojsko wybory parlamentarne

"Zwycięstwo Kijowa kwestią czasu". Były ambasador o sytuacji na froncie ukraińskim

W Karpaczu trwa trzeci - ostatni - dzień 32. Forum Ekonomicznego. Jednym z głównych tematów dyskusji jest sytuacja na Ukrainie oraz odbudowa tego kraju w przyszłości. Podczas paneli dyskusyjnych eksperci byli zgodni, że zanim odbudowa rozpocznie się na dobre, najpierw należy powstrzymać rosyjską agresję oraz zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo.
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie broń ŚWIAT Europa Ukraina armia Karpacz POLSKA

Apache dla Polski. Szef MON: Kongres USA zgodził się na sprzedaż Polsce 96 śmigłowców

- Kongres USA zgodził się na sprzedaż Polsce 96 śmigłowców Apache, teraz przystępujemy do negocjacji cenowych. Do czasu zakończenia procedur i dostarczenia do Polski zakupionych śmigłowców, armia USA udostępni nam apache z własnych zasobów - poinformował w środę szef MON Mariusz Błaszczak.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Błaszczak USA Stany Zjednoczone wojsko armia bezpieczeństwo

Korea Płd. kluczowym dostawcą uzbrojenia dla Polski. "Ich przemysł ma duże zdolności produkcyjne"

Korea Południowa stała się w ostatnim czasie jednym z najważniejszych partnerów i dostawców uzbrojenia dla polskiej armii. Nie dziwi zatem poważne zaangażowanie Korei w rozpoczynające się we wtorek 31. Targi Przemysłu Obronnego w Kielcach. - Ten przemysł ma duże zdolności produkcyjne - uważa Damian Ratka.
Zobacz więcej na temat:  Kielce Korea Południowa armia Paweł Lekki

Jarosław Kaczyński: za dwa lata będziemy mieli najsilniejszą armię lądową w Europie

"Za dwa lata będziemy mieli najsilniejszą armię lądową w Europie" - napisał Jarosław Kaczyński w liście skierowanym do uczestników 31. Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego (MSPO). Zaznaczył, że kieleckie targi obronne ułatwiają proces rozbudowy i modernizacji polskiego wojska.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA armia wojsko Jarosław Kaczyński wojna na Ukrainie Ukraina Ministerstwo Obrony Narodowej

Ukraińcy zmodyfikowali pociski przeciwokrętowe Neptun. Mogą nimi razić cele w Rosji

Ukraińska armia opracowała nową wersję przeciwokrętowych pocisków manewrujących Neptun, dzięki czemu możliwe stało się atakowanie tymi rakietami także rosyjskich celów lądowych. Takie uderzenia są skuteczne, czego dowiodło w sierpniu zniszczenie systemu obrony powietrznej wroga na okupowanym Krymie - ujawnił amerykański tygodnik "Newsweek".
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie broń USA Europa Ukraina armia

Ukraińcy zmodyfikowali pociski przeciwokrętowe Neptun. Będzie przełom?

Ukraińska armia opracowała nową wersję przeciwokrętowych pocisków manewrujących Neptun, dzięki czemu możliwe stało się atakowanie tymi rakietami także rosyjskich celów lądowych. Takie uderzenia są skuteczne, czego dowiodło w sierpniu zniszczenie systemu obrony powietrznej wroga na okupowanym Krymie - ujawnił amerykański tygodnik "Newsweek".
Zobacz więcej na temat:  wojna 2023 wojna na Ukrainie broń USA ŚWIAT Europa Ukraina armia