more_horiz
PR24 Portal
Section05

armia

"Niemcy nie zachowali poufności". Szef MON o negocjacjach dot. systemu Patriot

Niemcy nie dochowali poufności rozmów w sprawie rozmieszczenia swoich wyrzutni Pariot - potwierdził wicepremier, szef MON Mariusz Błaszczak w opublikowanej w piątek rozmowie z portalem i.pl. Za największe osiągnięcie uznał to, że niemieckie zestawy będą wpięte w polski system dowodzenia i podporządkowane dowódcy operacyjnemu.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA broń armia Niemcy Patriot Mariusz Błaszczak służby i bezpieczeństwo

Koreański sprzęt wojskowy dla armii. Premier Morawiecki: Polska jest bezpieczna

- My chcemy mieć tak silną i zmodernizowaną armię, która korzysta z nowoczesnego sprzętu, by nikomu nie przyszło do głowy, żeby zaatakować Polskę. Polska jest bezpieczna, ale musimy umacniać naszą armię miesiąc po miesiącu i to się dzieje - powiedział premier Mateusz Morawiecki.
Zobacz więcej na temat:  premier Mateusz Morawiecki służby i bezpieczeństwo Korea Południowa Wojsko Polskie wojsko armia POLSKA

Wawrzyk o polskich zakupach sprzętu wojskowego: nasze bezpieczeństwo to bezpieczeństwo NATO

- Nasi partnerzy zdają sobie sprawę z tego, że Polska potrzebuje wsparcia, wyposażenia w nowoczesny sprzęt, bo sytuacja związana z polityką Rosji jest w regionie bardzo niepewna i wszyscy nas wspierają - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Wawrzyk, wiceminister spraw zagranicznych, o decyzji USA ws. sprzedaży Polsce abramsów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Antoni Trzmiel Piotr Wawrzyk POLSKA Wojsko Polskie służby i bezpieczeństwo armia USA NATO Abrams

Dostawa uzbrojenia z Korei do Polski. Terlecki: kluczowe było to, by zamówienia realizować od razu

- Dla nas kwestią kluczową było nie tylko to, żeby odpowiednią ilość broni zamówić, ale też odpowiednią ilość broni móc mieć zaraz - mówił w Polskim Radiu 24 Ryszard Terlecki, wicemarszałek Sejmu, szef klubu PiS. Jak dodał, opozycja krytykuje zakupy czołgów i armatohaubic w Korei o "opozycja wszystko krytykuje".
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Ryszard Terlecki Dorota Kania POLSKA polityka Wojsko Polskie armia Korea Południowa służby i bezpieczeństwo

Koreańskie czołgi i armatohaubice już w drodze do Polski. Pierwsze dotrą we wtorek

Jak poinformowały Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Ministerstwo Obrony Narodowej, we wtorek w Gdyni prezydent Andrzej Duda i wicepremier, minister obrony Mariusz Błaszczak wezmą udział w odbiorze pierwszych koreańskich czołgów K2 oraz armatohaubic K9 dla polskich sił zbrojnych. Planowane są wystąpienia prezydenta, szefa MON oraz przedstawiciela strony koreańskiej.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA służby i bezpieczeństwo Wojsko Polskie polityka armia broń Gdynia MON BBN prezydent Andrzej Duda Mariusz Błaszczak

"Nie wszyscy potrafią się wznieść ponad bieżące spory". Siewiereniuk-Maciorowska o krytykach zwiększania budżetu armii

- Ten spór w ogóle nie powinien mieć miejsca, dyskusja powinna być odłożona na inny czas, dzisiaj najważniejsze jest, aby Polska i jej obywatele byli po prostu w swoim kraju bezpieczni - mówiła w Polskim Radiu 24 Agnieszka Siewiereniuk-Maciorowska, zastępca redaktora naczelnego "Kuriera Porannego" i "Gazety Codziennej".
Zobacz więcej na temat:  Rosja wojna na Ukrainie Ukraina Michał Rachoń wojsko armia

Akcja dezinformacyjna, a nie planowanie ataku na Ukrainę? Analitycy o rosyjskim wojsku na Białorusi

Rozlokowanie rosyjskich sił na Białorusi nie służy przygotowaniu kolejnego ataku na Ukrainę z północy, lecz najpewniej ma zwiększyć możliwości szkolenia wojska i stanowi element operacji dezinformacyjnej - oceniają analitycy amerykańskiego Instytutu Studiów nad Wojną (ISW).
Zobacz więcej na temat:  wojna na Ukrainie wojna 2022 ŚWIAT Europa Rosja Ukraina Białoruś armia wojsko