Zmarł profesor Maciej Geller, dyrektor Warszawskiego Festiwalu Nauki
Profesor Maciej Geller zmarł po ciężkiej chorobie w nocy z 19 na 20 stycznia. Był fizykiem i wykładowcą akademickim, w czasach PRL działał w opozycji. Od 1996 roku pracował na stanowisku dyrektora Warszawskiego Festiwalu Nauki.
2014-01-20, 10:36
Posłuchaj
"Sumienie polskiego środowiska naukowego"
"W nocy z 19 na 20 stycznia br. zmarł, po ciężkiej chorobie, profesor dr hab. Maciej Geller. Wybitny uczony - fizyk, wspaniały człowiek, od 1968 r. był sumieniem polskiego środowiska naukowego. Członek Rady Programowej Centrum Nauki Kopernik, dyrektor warszawskiego Festiwalu Nauki, jeden z twórców polskiego ruchu upowszechniania nauki. Nasz i wszystkich ludzi "Kopernika” Przyjaciel. Łączymy się w bólu ze wszystkimi bliskimi Prof. Gellera.
Żegnaj Maćku.
Rada Programowa, dyrekcja i pracownicy Centrum Nauki Kopernik"
Tymi słowami pożegnali Macieja Gellera pracownicy Centrum Nauki Kopernik.
Biofizyk z Uniwersytetu Warszawskiego był dyrektorem i współorganizatorem Festiwalu Nauki w Warszawie. Po raz pierwszy imprezę tę zorganizowano w 1997 roku i był to pierwszy festiwal nauki w Polsce.
- Powiedzieliśmy wtedy: zamiast narzekać, zróbmy coś pożytecznego dla ludzi. Stwierdziliśmy, że naukę trzeba pokazać tym, którzy nie mają z nią na co dzień nic wspólnego - wspominał początki festiwalu uczony.
Za upowszechnianie i popularyzację nauki w 1998 roku Nagrodą im. Profesora Hugona Steinhausa uhonorowały dr Gellera Polska Fundacja Upowszechniania Nauki i Towarzystwo Popierania i Krzewienia Nauk. W 2010 roku zdobył nagrodę specjalną i tytuł "Popularyzatora Nauki" w konkursie organizowanym przez serwis Polskiej Agencji Prasowej "Nauka w Polsce" oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.
W 2012 prezydent Bronisław Komorowski, za wybitne osiągnięcia w pracy naukowo-badawczej i działalności dydaktycznej, za zasługi na rzecz nauki w Polsce i na świecie oraz wspieranie międzynarodowej współpracy naukowej, odznaczył go Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
REKLAMA
W 2009 roku Lech Kaczyński za wybitne zasługi w działalności na rzecz przemian demokratycznych w Polsce, za osiągnięcia w podejmowanej z pożytkiem dla kraju pracy zawodowej i społecznej, nadał mu Krzyż Oficerski tego orderu.
Piękna karta w opozycji
W 1968 roku Geller był uczestnikiem protestów studenckich na Uniwersytecie Warszawskim. Od czerwca do września 1969 roku był aresztowany aż do czasu pokazowego procesu tzw. sprawy taterników - procesu młodych polskich współpracowników paryskiej "Kultury". Zwolniono go na mocy amnestii.
Składał i kolportował m.in. "Biuletyn Informacyjny" Komitetu Obrony Robotników, którego był członkiem. Współpracował z Polskim Porozumieniem Niepodległościowym i był współorganizatorem akcji umieszczenia Krzyża Katyńskiego na Powązkach.
W 1980 roku organizował akcję przekazania w Tatrach materiałów poligraficznych i niezależnych wydawnictw do Czechosłowacji.
REKLAMA
Osiągnięcia w pracy naukowej
Maciej Geller urodził się w 1941 roku w Warszawie.
W 1964 roku ukończył Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, studia doktoranckie w Zakładzie Biofizyki w 1969 roku. Doktorat obronił w 1978 roku, a habilitację w 1995 r. Pracował m.in. w Katedrze Biofizyki na Wydziale Fizyki Uniwersytety Warszawskiego i na Wydziałach Chemii Kwantowej i Fizyki UW.
Profesor Łukasz Turski, fizyk, popularyzator nauki i publicysta podkreślił, że Maciej Geller był wielkim fizykiem, a także wielkim popularyzatorem nauki.
- Zostanie po nim bardzo trudna do wypełnienia luka, która będzie nam przypominać jakie są obowiązki naukowca, szczególnie w Polsce - powiedział.
W swojej pracy naukowej zajmował się badaniem właściwości struktur przestrzennych biopolimerów (kwasów nukleinowych i białek) i ich kompleksów, racjonalnym projektowaniem leków, teoretycznymi metodami modelowania komputerowego: molekularną mechaniką kwantową, mechaniką i dynamiką molekularną.
- W nauce krytyk moich poglądów jest moim współtowarzyszem na drodze do prawdy, a nie wrogiem, którego należy zwalczać. Dzięki takiej metodologii nauka osiągnęła niebywałe sukcesy, a polityka nie bardzo. Wszyscy fundamentaliści, którzy tak się kłócą, nie wypracowali specjalnych osiągnięć (o tym świadczy np. historia XX w.), a nauka cały czas się rozwijała. Możemy się spierać, ale ten spór jest twórczy, a nie niszczący - wyjaśniał dr Geller kilka lat temu.
REKLAMA
ps
REKLAMA