Wydano historyczne wykonania utworów Panufnika

Na brytyjski rynek muzyczny trafiła płyta z dziewiątą symfonią i koncertem na fagot Andrzeja Panufnika. Okazją do wydania jest stulecie urodzin kompozytora i dyrygenta.

2014-03-25, 13:36

Wydano historyczne wykonania utworów Panufnika
Andrzej Panufnik; zeskanowane z magazynu "Studio" sierpień 1992, NIW Editors, Warszawa, 1992. Foto: Wikipedia/Camilla Jessel/domena publiczna/

Posłuchaj

Symfonia i koncert na album wydany właśnie w Wielkiej Brytanii. Relacja Adama Dąbrowskiego z Londynu
+
Dodaj do playlisty

Historyczne wykonania zarejestrowano w 1987 roku. Teraz trafiły na album, którego oficjalna premiera odbyła się w polskiej ambasadzie w Londynie. W spotkaniu wziął udział Robert Thompson, fagocista, dla którego Panufnik napisał koncert.

Andrzej Panufnik szukał natchnienia w... rutynie (Przestrzenie kultury/Dwójka)
- Struktura muzyczna linii melodycznej nie ma sobie równych nie tylko w polskiej, ale w całej nowoczesnej muzyce - chwalił kompozycję Thompson. - Kontrapunkt jest fantastyczny, utwór zmienia rejestry w ekscytujący sposób. Bycie częścią wykonania tego utworu to głębokie emocjonalne przeżycie.
Podczas wykonania fagociście towarzyszyła BBC Symphony Orchestra.
Oba utwory - koncert i symfonia - opatrzone są komentarzami samego kompozytora. Miejscowy Instytut Kultury Polskiej planuje do końca roku jeszcze kilka wydarzeń towarzyszących 100. rocznicy urodzin Panufnika: koncerty, warsztaty i wznowienia książek.

W Anglii spędził połowę życia

Andrzej Panufnik urodził się w 1914 roku w Warszawie. Teorię i kompozycję studiował u Kazimierza Sikorskiego w Konserwatorium Warszawskim, a dyrygenturę pod kierunkiem Feliksa Weingartnera w Wiedniu, a później w Paryżu u Philippe'a Gauberta. Wojnę i okupację spędził w Warszawie. W 1954 roku opuścił Polskę, na co władze PRL zareagowały wydaniem zakazu cenzuralnego na wykonywanie i publikację jego utworów. Panufnik osiadł na stałe w Anglii, gdzie kontynuował karierę dyrygencką, by później całkowicie poświęcić się pracy twórczej, za którą był wielokrotnie nagradzany (m.in. tytuł szlachecki z rąk królowej Elżbiety II).
W 1990 roku Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP wręczyło mu nagrodę za zasługi dla kultury polskiej. Tego samego roku po 36 latach nieobecności powrócił do kraju na zaproszenie festiwalu "Warszawska Jesień". Zmarł w 1991 roku w Twickenham.

ks

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej