"Big Crunch", czyli wielkie starcie o Komisję Europejską
Na kilka tygodni przed eurowyborami, w Brukseli dojdzie do debaty, w której wezmą udział najpoważniejsi kandydaci do objęcia stanowiska przewodniczącego KE. Starcie polityków będzie można śledzić na stronie Polskiego Radia!
2014-04-25, 17:00
Przewodnictwo w Komisji Europejskiej, tzw. rządzie Unii Europejskiej, jest jednym z najważniejszych stanowisk unijnych. Urząd przewodniczącego KE jest zbliżony do urzędu premiera w rządzie. Wraz z Radą (państwa członkowskie UE) dobiera europejskich ministrów - komisarzy. Sprawuje kontrolę nad działaniami Komisji, jedynego organu Unii, który ma inicjatywę prawodawczą, czyli tworzy projekty zmian w prawie unijnym.
Wybór szefa Komisji jest ściśle związany z wynikami wyborów do Parlamentu Europejskiego, gdyż kandydatem na to stanowisko zostaje przedstawiciel zwycięskiej frakcji w eurowyborach.
Po wyborach, które odbędą się 25 maja, Rada zaproponuje Parlamentowi oficjalną kandydaturę na przewodniczącego, a nowo wybrani posłowie PE będę w tej sprawie głosować. Europejskie frakcje po raz pierwszy w historii już teraz zaprezentowały swoich kandydatów do objęcia funkcji szefa europejskiego rządu. To oznacza, że losy KE są w rękach wyborców.
29 kwietnia do debaty "Big Crunch" stanie czworo polityków, którzy ubiegają się o przewodnictwo w KE. Martin Schulz z Postępowego Sojuszu Socjalistów i Demokratów. Ska Keller z Europejskiej Partii Zielonych. Jean-Claude Juncker reprezentujący Europejską Partię Ludową. Kandydat Porozumienia Liberałów i Demokratów na rzecz Europy - Guy Verhofstadt.
Eurowybory 2014 - zobacz serwis specjalny >>>
Podczas debaty zorganizowanej przez Euranet Plus politycy będą omawiali najważniejsze tematy związane z Unią Europejską. Wedle zapowiedzi pojawią się sprawy gospodarcze - kryzys finansowy w Grecji, problem bezrobocia - szczególnie jeśli chodzi o ludzi młodych. Kandydaci będą dyskutować w jaki sposób wspierać te kraje, które mają największe kłopoty na tej płaszczyźnie.
UE musi w najbliższym czasie zmierzyć się z problemem nielegalnej imigracji. Został on szczególnie nagłośniony po katastrofie statku u brzegów włoskiej wyspy Lampedusa. Zginęło wtedy blisko 400 osób. Co zrobić, aby w przyszłości nie dochodziło do podobnych tragedii?
Politycy odniosą się także do kryzysu ukraińskiego. Wydarzenia na Wschodzie sprawiły, że jednym z głównych tematów ostatnich dni stała się przyszłość energetyczna Europy. Istnieją obawy, że Rosja w odpowiedzi na unijne sankcje może zakręcić kurek z gazem. Co wtedy? Czy alternatywą dla "błękitnego paliwa" z Rosji jest gaz łupkowy? Czy jego wydobycie jest zgodne z polityką Unii Europejskiej w dziedzinie klimatu?
29 kwietnia na te pytania i wiele innych postarają się odpowiedzieć kandydaci na stanowisko przewodniczącego KE. Politycy przedstawią także swoje plany na najbliższe pięć lat.