GUS: produkcja przemysłowa rośnie kolejny miesiąc z rzędu
Produkcja przemysłowa w kwietniu wzrosła o 5,4 proc. rok do roku, a w porównaniu z poprzednim miesiącem spadła o 2,3 proc. - poinformował we wtorek Główny Urząd Statystyczny.
2014-05-20, 16:59
Posłuchaj
Wskaźnik ten wzrósł w większości (w 27 na 34) działach przemysłu. Większa jest między innymi produkcja koksu i produktów rafinacji ropy naftowej, wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych, wyrobów z metali i artykułów spożywczych.
Produkcja przemysłowa rośnie, ale tempo mniejsze przez kryzys ukraiński >>>
Spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z kwietniem ubiegłego roku wystąpił w 7 działach, m.in. w wydobywaniu węgla kamiennego i brunatnego, w produkcji wyrobów farmaceutycznych, w wytwarzaniu i zaopatrywaniu w energię elektryczną, gaz, parę wodną i gorącą wodę.
Z danych GUS wynika poza tym, że produkcja przemysłowa od stycznia do kwietnia wzrosła o 4,7 procent w porównaniu z tym samym czasem roku poprzedniego.
REKLAMA
Wzrost większy od oczekiwań
Analitycy spodziewali się w kwietniu wzrostu produkcji w ujęciu rocznym o 4,9 proc., zaś miesięcznym - spadku o 2,6 proc.
Nasza gospodarka rośnie - ale nie jest to już duże przyspieszenie - tłumaczy Aleksandra Świątkowska, ekonomistka BOŚ Banku. Nie widać już tak dużej dynamiki, jak w miesiącach wcześniejszych - dodaje Świątkowska.
- Cały czas niezłe wyniki mają sekcje związane z budownictwem (...) Solidnie też rosną kategorie związane z popytem krajowym, czyli inwestycjami i konsumpcją - zauważa ekonomistka BOŚ Banku.
Poprawa w budowlance
W opinii głównej ekonomistki Konfederacji Lewiatan Małgorzaty Starczewskiej-Krzysztoszek, przemysł nadal pozytywnie zaskakuje, pomimo Świąt Wielkanocnych, które wypadły w tym miesiącu oraz wbrew sygnalizowanemu przez wskaźnik PMI zmniejszeniu się zamówień zarówno z rynku krajowego, jak i zagranicy. Starczewska-Krzysztoszek dodała, że działy, w których odnotowano wzrosty produkcji, w dużej mierze są związane z eksportem.
- Spadek produkcji odnotowano natomiast przede wszystkim w górnictwie, co świadczy o tym, że ta gałąź naszej gospodarki przeżywa duże trudności - ma za wysokie koszty, niską efektywność i nie jest w stanie konkurować z importowanym węglem - stwierdziła.
Wskazywała też na poprawę w budowlance. - Choć nie była ona tak wyraźna jak w marcu, to ważne jest, że wszystkie działy budownictwa wykazały wzrost. Jest to dowodem na ożywienie tego sektora - podkreśliła.
REKLAMA
To nie koniec wzrostów?
Z kolei zdaniem głównej ekonomistki Banku Pocztowego Moniki Kurtek po wzroście produkcji sektora przemysłowego w pierwszym kwartale br. o 4,8 proc. rdr, jest bardzo prawdopodobne, że w bieżącym kwartale wzrost przekroczy 5 proc.
- Kwietniowe dane są dobrym tego zwiastunem. Rosnący popyt krajowy i zagraniczny w kolejnych miesiącach przekładać się powinien na coraz większą skalę produkcji w przemyśle, co przy rosnącym wykorzystaniu mocy produkcyjnych powinno skłaniać firmy do inwestycji oraz zwiększania zatrudnienia - oceniła Kurtek.
Podkreśliła, że kwietniowe dane napływające z naszej gospodarki potwierdzają, iż jej ożywienie jest kontynuowane i nie szkodzi mu konflikt rosyjsko-ukraiński.
Dynamika PKB w drugim kwartale br. powinna być wyższa od szacowanej wstępnie na 3,3 proc. rdr w pierwszym kwartale. Skala przyspieszenia nie będzie jednak już taka duża, jak to miało miejsce ostatnio - zaznaczyła.
IAR/PAP, awi
REKLAMA