18. Piknik Naukowy. Doświadczenia, eksperymenty i pokazy

Stadion Narodowy jak w czasie mistrzostw w 2012 roku. Tym razem jednak to nie sport, a nauka przyciągnęła tysiące odwiedzających. W sobotę około 150 tysięcy osób uczestniczyło w 18. Pikniku Naukowym Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik.

2014-05-31, 22:18

18. Piknik Naukowy. Doświadczenia, eksperymenty i pokazy
Tłumy zwiedzających na 18. Pikniku Naukowym na Stadionie Narodowym w Warszawie. Foto: Magda Starowieyska

Posłuchaj

Piknik Naukowy na Stadionie Narodowym. Relacja Rafała Motriuka (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Tematem tegorocznego Pikniku był "czas", rozumiany nie tylko jako pomiar, ale też np. jako nasz zegar biologiczny.

Piknik Naukowy 2014. Zobacz więcej >>>

Zwiedzający mogli na ponad 200 stanowiskach zobaczyć prawie tysiąc pokazów, czekały na nich wykłady, gry i spotkania z naukowcami. W 12 namiotach prezentowało się Polskie Radio.

W największej w Europie popularnonaukowej imprezie plenerowej uczestniczyło około 150 instytucji polskich i zagranicznych.

REKLAMA

Przełamywanie granic
Wokół Stadionu Narodowego można było m.in. zobaczyć drużynę robotów podczas meczu piłkarskiego, skorzystać z doświadczeń chemicznych, eksperymentów optycznych, zabaw z laserem i zajęć z archeologii dla wszystkich grup wiekowych.

- Bardzo ciekawe były pokazy związane z tematem tegorocznego Pikniku, czyli: czasem, nie tylko z pomiarem czasu, ale też naszym zegarem biologicznym, starzeniem się komórek, tym co się dzieje, kiedy ona nie umiera, ale namnaża się, jak staramy się zapobiegać ich starzeniu - powiedział dyrektor Centrum Nauki Kopernik Robert Firmhofer.

Jego zdaniem do największych atrakcji należał - prezentowany na płycie Stadionu Narodowego - gigantyczny samochód Bloodhound SSC, który w 2016 roku ma bić rekord prędkości - ponad 1600 km/h. - To projekt, pokazujący, że nauka i technika mają pokonywać i przekraczać granice - podkreślił Firmhofer.

Stawiać pytania, szukać odpowiedzi
- Zazwyczaj nauka jest postrzegana jako elitarna, trudna i niedostępna. Tutaj młodzieży i dzieciom mówi się o jej osiągnięciach w sposób (...) przystępny. Mam nadzieję, że dzieci, które dzisiaj przyszły na Piknik, będą stawiały rodzicom pytania, a w przyszłości same będą na nie szukać odpowiedzi - powiedziała minister nauki i szkolnictwa wyższego prof. Lena Kolarska-Bobińska.

REKLAMA

Według niej impreza ta jest ważny też dla naukowców, którzy czasem "lekceważą najważniejszą funkcję nauki, jaką jest praca dla społeczeństwa". - Tutaj mogą zobaczyć jak bardzo ludzi interesuje to, co robią i jak ważne są ich osiągnięcia – podkreśliła.

Piknik
Piknik widziany z trybun Stadionu Narodowego PAP/Paweł Supernak
Polskie Radio na Pikniku
Na stoiskach Polskiego Radia można było m.in. sprawdzić, ile centymetrów ma jedna sekunda nagrania, wcielić się w radiowego serwisanta, reportera czy montażystę, przekonać się, na czym polega proces cyfryzacji dźwięku i uczestniczyć w "budowaniu" niezwykłego monumentu - Pomniku Dźwięku. Stadion Narodowy odwiedzili znani radiowi dziennikarze m.in: Artur Andrus, Piotr Baron, Roman Czejarek, Zbigniew Krajewski, Tomasz Zimoch i Marek Niedźwiecki.

Stanowisko
Stanowisko portalu polskieradio.pl Marlena Borawska/PR
Portal PolskieRadio.pl przygotował kolejną edycję głośnej akcji "Dotknij Dźwięku" z 2012 roku. W ramach pierwszej odsłony Portal razem z internautami wybrał 24 najważniejsze nagrania XX wieku. Wśród nich znalazły się między innymi słowa Neila Armstronga wypowiedziane na Księżycu, polonez w wykonaniu Paderewskiego, sportowe poezje Tomasza Zimocha. Nagrania te zostały wówczas "odtworzone" przy użyciu technologii druku 3D.
Nagrania były też zbierane bez przerwy podczas Pikniku w stanowisku B13, a każdy uczestnik mógł w czasie rzeczywistym zobaczyć, jak jego głos wpływa na kształt Pomnika Dźwięku, którego powstanie zwieńczy całą akcję. Ale to nie wszystko. Można też wejść na stronę dotknijdzwieku.polskieradio.pl i nagrać swój przekaz dla XXI wieku.
- Nagrywamy to, co dla uczestników tego projektu wydaje się ważne, interesujące, co chcieliby żeby przetrwało. Przygotowana przeze nas aplikacja wizualizuje nagranie. Każdy kto nagra swój dźwięk może otrzymać coś w rodzaju modelu własnego pomnika dźwięku, wkomponowanego w przestrzeń miasta – tłumaczył redaktor naczelny portalu PolskieRadio.pl Andrzej Mietkowski.
Jedną z wielu osób, które włączyły się do akcji podczas trwania Pikniku, był prezes Polskiego Radia S.A. Andrzej Siezieniewski.
- Żyjemy w czasach bardzo niespokojnych i to przesłanie, które byłoby chyba najważniejsze z naszego punktu widzenia, to wezwanie do zgody, bo zgoda buduje, a niezgoda rujnuje – powiedział prezes Andrzej Siezieniewski.
W 2005 Komisja Europejska wyróżniła Piknik Naukowy jako jeden z 10 wzorcowych europejskich projektów obszaru "Nauka i społeczeństwo". Był inspiracją do wielu inicjatyw popularyzujących naukę, m.in. do budowy w Warszawie Centrum Nauki Kopernik.
Piknik Naukowy jest największą w Europie imprezą plenerową o tematyce naukowej, organizowaną wspólnie przez Polskie Radio i Centrum Nauki Kopernik.
Piknik Naukowy powstał dzięki inicjatywie i pomysłom prof. Łukasza Turskiego z Centrum Fizyki Teoretycznej PAN, Roberta Firmhofera, dyrektora Centrum Nauki Kopernik oraz Krystyny Kępskiej-Michalskiej z Polskiego Radia. Pierwsza impreza jako Piknik Naukowy Polskiego Radia BIS – miała miejsce 14 czerwca 1997 roku na Rynku Nowego Miasta.
Celem przedsięwzięcia jest upowszechnianie wiedzy z różnych dyscyplin naukowych poprzez ciekawe eksperymenty i doświadczenia – zarówno proste, związane z archeologią czy fizyką niskich temperatur, jak i najnowsze dokonania współczesnych uczonych.
Jadwiga
Jolanta Wiśniewska, członek Zarządu Polskie Radio S.A. i Andrzej Szozda z PolskieRadio.pl w stanowisku portalu / Marlena Borawska/PR
Piknik Naukowy jest wydarzeniem unikatowym na skalę globalną, stał się rozpoznawalną, międzynarodową marką. Przyciąga wielu zagranicznych gości i stanowi wzór do naśladowania – swoje Pikniki organizują Ukraina, Gruzja, Chorwacja, Rosja i Litwa.
TVN24/x-news
pp/IAR/PAP

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej