Czy wróci śledztwo ws. raportu z likwidacji WSI? Opinię wyda Sąd Najwyższy

Sąd Okręgowy w Warszawie odroczył rozpatrywanie zażalenia na umorzenie śledztwa w sprawie powstawania raportu z weryfikacji Wojskowych Służb Informacyjnych.

2014-06-10, 19:21

Czy wróci śledztwo ws. raportu z likwidacji WSI? Opinię wyda Sąd Najwyższy

Posłuchaj

Sędzia Anna Wierciszewska-Chojnowska o śledztwie ws. raportu z likwidacji WSI (IAR)
+
Dodaj do playlisty

W ubiegłym roku w grudniu, Prokuratura Apelacyjna umorzyła sprawę ze względu na brak znamion czynu przestępczego.

Na decyzję Prokuratury Apelacyjnej wpłynęło około 20 zażaleń, głownie od osób fizycznych, ale też od Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Według ABW, twórca raportu o likwidacji WSI Antoni Macierewicz powinien odpowiedzieć za ujawnienie w raporcie tajemnicy państwowej - a konkretnie osób związanych z ABW, których dane są chronione.

Sędzia Anna Wierciszewska-Chojnowska skieruje dwa pytania prawne do Sądu Najwyższego. Będą one dotyczyć tych punktów artykułu 115. kodeksu karnego, w których jest mowa o "innym organie państwowym" i "innej instytucji państwowej". Istotą sprawy jest ustalenie, czy były przewodniczący komisji weryfikacyjnej WSI Antoni Macierewicz był funkcjonariuszem publicznym. Jedynie rozstrzygnięcie tej wątpliwości umożliwi wydanie orzeczenia w sprawie umorzenia śledztwa przez prokuraturę.

Wcześniej w śledztwie prokuratura chciała zarzucić byłemu szefowi komisji weryfikacyjnej Antoniemu Macierewiczowi niedopełnienie obowiązków przy tworzeniu dokumentu i poświadczenie w nim nieprawdy. Prokurator generalny jednak dwa razy zwracał prokuraturze wniosek o uchylenie immunitetu. Podstawą umorzenia jest brak znamion czynu zabronionego w obu tych wątkach.

REKLAMA

Spór o raport z likwidacji WSI>>>

Raport, sygnowany przez Antoniego Macierewicza, został upubliczniony przez byłego prezydenta  Lecha Kaczyńskiego w 2007 roku.

Komisja powołana, za rządów PiS, do likwidacji Wojskowych Służb Informacyjnych, zarzuciła WSI w swoim raporcie wiele nieprawidłowości, m.in. brak weryfikacji z lat PRL, tolerowanie szpiegostwa na rzecz Rosji, udział w aferze FOZZ, nielegalny handel bronią. Na podstawie raportu wszczęto kilka śledztw w sprawie przestępstw WSI; większość z nich umorzono.

Z kolei osoby wymienione w raporcie jako agenci wytoczyły MON ponad 20 procesów. Za rządów koalicji PO-PSL, resort obrony, zdecydował się przeprosić większość z nich a także wypłacić odszkodowania. Kwota kosztów poniesionych przez MON z tego tytułu wyniosła 1,2 mln zł.

REKLAMA

mc

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej