Wyniki egzaminu gimnazjalnego: język polski poszedł uczniom dużo lepiej niż matematyka

Z informacji podanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną wynika, że z egzaminu gimnazjalnego z języka polskiego uczniowie uzyskali średnio 68 proc. punktów możliwych do otrzymania, a z egzaminu z matematyki - 47 proc.

2014-06-18, 23:59

Wyniki egzaminu gimnazjalnego: język polski poszedł uczniom dużo lepiej niż matematyka
. Foto: sxc.hu/public domain

Posłuchaj

Dziś wyniki egzaminów gimnazjalnych. Relacja Kamila Szwarbuły (IAR)
+
Dodaj do playlisty

Z testu z historii i wiedzy o społeczeństwie średnik wynik uzyskany przez uczniów to 59 proc., a z testu z przedmiotów przyrodniczych (biologii, chemii, fizyki i geografii) - 52 proc.
Średni wynik uzyskany przez gimnazjalistów z egzaminu na poziomie podstawowym z języka angielskiego to 67 proc., z niemieckiego - 54 proc., z rosyjskiego - 61 proc., z francuskiego - 70 proc., z hiszpańskiego - 66 proc., z włoskiego - 57 proc.
Średni wynik z egzaminu na poziomie rozszerzonym z angielskiego to 46 proc. , z niemieckiego - 39 proc., z rosyjskiego - 41 proc., z francuskiego - 66 proc., z hiszpańskiego - 74 proc., z włoskiego - 69 proc.
W ubiegłym roku średni wynik uzyskany przez gimnazjalistów z polskiego to 62 proc., z matematyki - 48 proc., z historii i wiedzy o społeczeństwie - 58 proc. a z przedmiotów przyrodniczych - 59 proc.
Z języka angielskiego na poziomie podstawowym - 63 proc., a na rozszerzonym - 45 proc. Z języka niemieckiego (odpowiednio) - 58 proc. i 40 proc. Z rosyjskiego - 64 proc. i 43 proc. Z francuskiego - 68 proc. i 59 proc. Z hiszpańskiego - 75 proc. i 65 proc. Z włoskiego - 65 proc. i 84 proc.
Uczniowie: wynik mnie nie satysfakcjonuje
Reporter Informacyjnej Agencji Radiowej rozmawiał z uczniami z warszawskiego Gimnazjum nr 2. Część z nich była zadowolona z osiągniętego wyniku, pozostali niekoniecznie. Wszyscy jednak mają nadzieję, że uda im się dostać do wybranej szkoły ponadgimnazjalnej.
- Z całego egzaminu mam 102 punkty, czyli 51 proc. To słabo. To nie jest satysfakcjonujące dla mnie. Wybrałem jednak taką szkołę, do której na pewno się dostanę bez problemu - powiedział jeden z uczniów.
- Z języka angielskiego i polskiego miałam ponad 90 proc. - to nie są złe wyniki. Z matematyki było trochę gorzej - ponad 60 proc. "Dobre i to" to może za dużo powiedziane, ale na pewno jest to wynik na średnim poziomie - oceniła jego koleżanka.
Z czym uczniowie sobie poradzili, a na czym polegli?
Wyniki tegorocznego egzaminu pokazują, że uczniowie bardzo dobrze poradzili sobie z zadaniami wymagającymi wyszukania informacji w różnych tekstach kultury występujących w arkuszu z języka polskiego oraz historii i wiedzy o społeczeństwie.

Z matematyki wykazali się umiejętnością odczytywania i wykorzystywania informacji z tekstu i rysunku, a z przedmiotów przyrodniczych - umiejętnością interpretowania danych przedstawionych na wykresie.
Gimnazjaliści przystępujący do egzaminu z języka angielskiego, niemieckiego oraz hiszpańskiego na poziomie podstawowym najlepiej poradzili sobie z rozwiązaniem zadań sprawdzających rozumienie ze słuchu. W przypadku języka rosyjskiego, francuskiego i włoskiego uzyskali najwyższe wyniki z części arkusza sprawdzającej znajomość funkcji językowych. Na poziomie rozszerzonym większość uczniów dobrze poradziła sobie z wyszukiwaniem szczegółowych informacji w tekstach pisanych.
Egzamin wskazał również umiejętności, które gimnazjaliści opanowali słabiej.
Trudność sprawiły uczniom zadania sprawdzające funkcjonalne wykorzystanie wiadomości z zakresu świadomości językowej i teorii literatury oraz zadania dotyczące chronologii historycznej.

Z matematyki najtrudniejsze okazało się zadanie wymagające przeprowadzenia samodzielnego rozumowania matematycznego, a z chemii - wnioskowania o wyniku reakcji na podstawie zamieszczonych informacji.

We wszystkich językach obcych nowożytnych największą trudność sprawiło zdającym poprawne stosowanie środków językowych, a w przypadku języka angielskiego, niemieckiego i rosyjskiego - także tworzenie wypowiedzi pisemnej.
Egzamin gimnazjalny 2014
Egzaminy gimnazjalne przeprowadzone były w dniach: 23, 24 i 25 kwietnia. Przystąpiło do nich prawie 372 tys. uczniów klas trzecich gimnazjów.
Uczniowie w sumie musieli podejść do pięciu egzaminów. Pierwszego dnia rozwiązywali testy z języka polskiego a także z historii i wiedzy o społeczeństwie. Drugiego dnia zmagali się z zadaniami z matematyki i przedmiotów przyrodniczych.
Egzamin gimnazjalny 2014. Język polski - pytania>>>
Egzamin gimnazjalny 2014. Język polski - arkusze>>>

Egzamin gimnazjalny 2014. Historii i WOS - pytania>>>

Egzamin gimnazjalny 2014. Historia i WOS - arkusze>>
Egzamin gimnazjalny 2014. Matematyka - pytania>>>

Egzamin gimnazjalny 2014. Matematyka - arkusze>>>
Egzamin gimnazjalny 2014. Część przyrodnicza - pytania>>
Egzamin gimnazjalny 2014. Część przyrodnicza - arkusze>>>
Ostatniego dnia odbyły się testy z języków obcych. Do wyboru był: angielski, francuski, hiszpański, niemiecki, rosyjski, ukraiński i włoski. Gimnazjaliści, którzy rozpoczęli naukę danego języka w gimnazjum pisali test na poziomie podstawowym, zaś ci, którzy kontynuowali naukę rozpoczętą w szkole podstawowej zdawali egzamin na poziomie rozszerzonym.
Najwięcej gimnazjalistów - 318 tys. - wybrało test z języka angielskiego. Na drugim miejscu znalazł się język niemiecki (50 tys. uczniów). 9,5 tys. gimnazjalistów zadeklarowało chęć zdawania egzaminu z języka rosyjskiego, 1,3 tys. - z francuskiego, 376 z hiszpańskiego, a 119 z włoskiego.
Egzamin gimnazjalny 2014. Egzamin z języków obcych>>>
Egzamin gimnazjalny 2014. Języki obce [pytania, opinie, arkusze]>>>

Wynik egzaminu z części humanistycznej, matematyczno-przyrodniczej oraz z języka obcego na poziomie podstawowym będzie miał wpływ na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej.

REKLAMA

Uczeń może ubiegać się o przyjęcie do trzech szkół ponadgimnazjalnych jednocześnie. O przyjęciu decydują: liczba punktów uzyskanych przez kandydata za oceny na świadectwie z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego. W szkołach lub klasach dwujęzycznych może być dodatkowo przeprowadzony sprawdzian uzdolnień kierunkowych.
Czytaj więcej o egzaminie gimnazjalnym 2014>>>

Przystąpienie do egzaminu gimnazjalnego jest warunkiem ukończenia gimnazjum. Z egzaminu zwolnieni są laureaci i finaliści olimpiad i konkursów przedmiotowych o zasięgu wojewódzkim lub ponadwojewódzkim.

IAR, PAP, CKE, kk

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej