Pakt Ribbentrop-Mołotow: IV rozbiór Polski

Przedstawiciele dwóch totalitarnych mocarstw 75 lat temu podpisali w Moskwie pakt o współpracy. Podpisy złożyli po nim minister spraw zagranicznych III Rzeszy Joachim von Ribbentrop i reprezentujący ZSRR Wiaczesław Mołotow. Układ zawierał tajny aneks, którego konsekwencją był podział Polski.

2014-08-26, 17:25

Pakt Ribbentrop-Mołotow: IV rozbiór Polski
. Foto: wikipedia.org

Posłuchaj

26.08.14 prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król: „Zachód prowadził politykę ugłaskiwania, dlatego uznał, że lepiej stanąć z boku niż pomagać Polsce (…)”
+
Dodaj do playlisty

Zgodnie z podpisanym 23 sierpnia 1939 roku obie strony obiecały powstrzymać się od napaści i ataków agresji w wzajemnych stosunkach. Wszystkie sporne kwestie dotyczące bezpośrednio III Rzeszy i ZSRR miały być rozwiązywane na drodze dyplomatycznej. Protokół miał obowiązywać przez 10 lat.

Rozmowy mocarstw

Wiosną 1939 roku dyplomaci niemieccy i radzieccy rozpoczęli pierwsze rozmowy, które w efekcie doprowadziły do zawarcia ścisłej współpracy pomiędzy tymi dwiema siłami politycznymi. 

- W archiwach niemieckich zachowała się dokładna dokumentacja zawierająca okoliczności podpisania tego paktu. Rozmowy trwały kilka miesięcy. W połowie lipca 1939 roku obie strony uznały, że nie ma punktów spornych, których wspólnymi siłami nie udałoby się rozwiązać. Jedyną i ostatnią nierozstrzygniętą kwestią była sprawa podziału Polski –  zaznaczył na antenie PR24 prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król, dyrektor Instytutu Studiów Politycznych PAN.

Decydujące spotkanie

Zawarcie paktu Ribbentrop – Mołotow ostatecznie uniemożliwiło powstrzymanie Hitlera przed dokonaniem agresji na Polskę. W tej sytuacji Wielka Brytania sięgnęła po ostatni środek dyplomatyczny, jaki pozostawał w jej dyspozycji i 25 sierpnia zawarła z Polską sojusz wojskowy. Pod wpływem tych wiadomości Hitler  przesunął datę inwazji na 1 września 1939 roku.

REKLAMA

- Józef Stalin zaprosił Joachima von Ribbentropa, który przybył do Moskwy 23 sierpnia. Rozmowy i ustalenia trwały bardzo długo. Dopiero o godzinie pierwszej w nocy udało się podpisać pełne porozumienie, pakt o nieagresji i konsultacjach na kolejne dziesięć lat. Układ od razu wszedł w życie i miał bardzo duże znaczenie. Było to wielkie, znaczące wydarzenie, którego skutki miały znaczenie dla całego świata - dodał prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król.

Podział Polski

Dodatkowy tajny protokół  dotyczył rozgraniczenia stref wpływów ZSRR i III Rzeszy w razie zmian terytorialnych i politycznych na terenie Polski. Podział miał nastąpić wzdłuż linii Wisła -  Narew - San .

- Oba mocarstwa zgodnie uważały, że położenie Polski jest tragiczne. Dlatego uznano, że państwo polskie musi być rozbite na dwie części. Zdecydowano, że cała Europa Wschodnia zostanie podzielona między Berlinem a Moskwą. Rosja wyraziła chęć przyłączenia krajów bałtyckich. O zawartości tajnego protokołu wiedział Zachód. Nikt nie podjął żadnych ruchów, które wpłynęłyby na poprawę sytuacji Polski - podkreślił prof. dr hab. Eugeniusz Cezary Król

PR24/Paulina Olak

REKLAMA

Polecane

REKLAMA

Wróć do strony głównej