34. rocznica podpisania Porozumień Sierpniowych. "Chyba nie o taką wolność nam chodziło"
Postulat związkowców sprzed 34 lat "godnej pracy i płacy" przypomniał w Szczecinie szef związku zawodowego "Solidarność 80" Marek Mnich. W stolicy Pomorza Zachodniego odbyły się uroczystości upamiętniające podpisanie w tym mieście Porozumień Sierpniowych.
2014-08-30, 16:30
Posłuchaj
Przemawiając na szczecińskim pl. Solidarności Mnich podkreślał, że sierpniowy postulat godnej pracy i płacy nie jest realizowany. - Nikt z tych, którzy 34 lata temu walczyli o lepszą i wolną Polskę, nie ma dziś powodów do radości - mówił.
Sierpień 1980 - serwis specjalny >>>
- Stojąc dziś przed pomnikiem symbolizującym wolność, a ustawionym ku czci pomordowanych w 1970 roku, nasuwa mi się refleksja, że chyba nie o taką wolność nam chodziło - dodał. - Dzisiaj, by mieć pracę, musimy wyjeżdżać za granicę. Przypomnę więc jeden z postulatów sprzed 34 lat: godnej pracy i płacy - powiedział.
"By prawda była fundamentem podstawowym"
Biskup senior archidiecezji szczecińsko-kamieńskiej Marian Błażej Kruszyłowicz modlił się za tych, którzy ponieśli ofiarę za Polskę. - Tą modlitwą pragnę objąć też dzisiejsze czasy, (...) aby życie naszego narodu opierało się na prawdzie, by prawda była fundamentem podstawowym w działalności polityków i mediów - powiedział hierarcha.
REKLAMA
Po przemówieniach i modlitwie związkowe delegacje pod pomnikiem Anioł Wolności, który upamiętnia wydarzenia Grudnia '70 i Sierpnia '80, złożyły wiązanki kwiatów.
Grudzień 1970 - serwis specjalny >>>
W południe zaś przed bramą szczecińskiej stoczni zakładowe syreny dały sygnał do kolejnej uroczystości.
"Nie pozwolimy, by sierpniowe postulaty stały się reliktem"
Bogdan Biś, zastępca przewodniczącego "Solidarności" odczytał przesłanie Piotra Dudy. Podkreślono w nim m.in., że "S" nie budował jeden człowiek, ale nawet miliony Polaków, którzy mieli wtedy swoje marzenia. - Ich marzenia, Polski sprawiedliwej i socjalnej znalazły wyraz w sierpniowych postulatach - mówił Biś. - Nie pozwolimy, by sierpniowe postulaty stały się reliktem zamkniętym w muzeach, będziemy walczyć o ich realizację - zaznaczył.
REKLAMA
Biś wspomniał też weteranów związkowych, którzy inaczej niż - jak mówił - "oprawcy, dawna komunistyczna nomenklatura" - cierpią niedostatek.
Także przed stocznią zebrani, m.in. przedstawiciele lokalnych i regionalnych władz, zakładów pracy, związków zawodowych oraz sami uczestnicy tamtych wydarzeń modlili się za walczących o prawdę, sprawiedliwość, wolność i uczciwość.
Centrum Dialogu Przełomy
Przed tablicą upamiętniającą poległych w Grudniu '70. złożono kwiaty i wieńce.
Szczecińskim obchodom towarzyszy otwarta w sobotę plenerowa wystawa powstałych w latach 80. rysunków zmarłego w ub.r. satyryka Arkadiusza Gacparskiego, pokazujących ówczesną rzeczywistość.
REKLAMA
Wieczorem w szczecińskiej katedrze koncelebrowana będzie msza święta w intencji ludzi pracy.
Dzień zakończy koncert na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich promujący powstające w mieście muzeum Centrum Dialogu Przełomy. Impreza połączona będzie z prezentacją filmów promocyjnych o wystawie stałej i działalności Centrum. Podczas koncertu wystąpią zespoły Kolaboranci i Lady Pank.
Już po zmierzchu odbędzie się premierowy pokaz oświetlenia placu Solidarności, na którym wybudowano Centrum oraz nową filharmonię.
Obchody rocznicy Sierpnia 80. poprzedziła w piątek w Szczecinie uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych działaczom opozycji niepodległościowej oraz promocja książki "Regionalny wymiar "Solidarności" 1980-1981. Szczecin na tle kraju", wydanej przez regionalny oddział IPN.
REKLAMA
Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność"
30 sierpnia 1980 r. podpisano Porozumienia Szczecińskie, kończące strajki 1980 roku na Pomorzu Zachodnim. Było to pierwsze z porozumień zawartych pomiędzy strajkującymi robotnikami a rządem. Kolejne podpisano następnego dnia w Gdańsku. Porozumienia Sierpniowe doprowadziły do powstania NSZZ "Solidarność" - pierwszej w krajach komunistycznych, niezależnej od władz, legalnej organizacji związkowej - i stały się początkiem przemian z 1989 roku - obalenia komunizmu i końca systemu jałtańskiego.
Pierwsze strajki latem 1980 roku były reakcją na podwyżki cen mięsa i wędlin, wprowadzone przez ówczesną ekipę Edwarda Gierka. W połowie sierpnia 1980 r. zaczęły się strajki na Wybrzeżu.
Czytaj też<<<Otwarcie Europejskiego Centrum Solidarności. "Nie potrafimy cieszyć się ze zwycięstw" >>>
IAR,PAP,kh
REKLAMA
REKLAMA