Grupa krwi decyduje o naszej pamięci
To od niej może zależeć czy na starość będziemy mieć kłopoty z przypomnieniem sobie, gdzie leżą klucze. Do takich wniosków doszli badacze z amerykańskiego Uniwersytetu Vermont.
2014-09-12, 17:25
Posłuchaj
W badaniu przeanalizowano stan zdrowia 30 tysięcy obywateli USA powyżej 45. roku życia. Okazało się, że najbardziej narażeni są ludzie z rzadką grupą krwi AB. Naukowcy dowodzą w piśmie "Neurologia", że to właśnie te osoby mają w późniejszym wieku największe kłopoty z myśleniem, pamięcią i z używaniem języka. Ryzyko u nich jest wyższe w porównaniu z innymi o 82 procent. Ludzie z grupą krwi AB stanowili niemal 7 proc. grupy z zaburzeniami poznawczymi, a tylko 4 proc. populacji ma taką grupę.
Wyniki potwierdzają pogląd, że ludzie zależnie od posiadanej grupy krwi są bardziej lub mniej narażeni na różne choroby. Uważa się mi.n., że grupa "0" chroni przed zaburzeniami układu krążenia. Badacze przyznają, że ich praca nie uwzględniała wpływu innych czynników jak wysokie ciśnienie, wysoki cholesterol czy cukrzyca, które jak wcześniej dowiedziono, mają wpływ na rozwój demencji.
Niezwiązani z tym eksperymentem naukowcy mówią, że kluczowe dla dobrej pracy mózgu w późniejszym wieku są ćwiczenia fizyczne, właściwa dieta i niepalenie.
IAR, BBC, fc
REKLAMA
REKLAMA