Londyn – druga stolica Polski
Gabinet Prezydenta RP na Uchodźstwie, gen. Anders grający w karty, oryginalne meble ze słynnej redakcji „Wiadomości”. Oto jedne z wielu niezwykłych ekspozycji, które od 26 września do 30 listopada będzie można oglądać w ramach wystawy „Londyn – stolica Polski. Emigracja polska 1940-1990” w Bibliotece Uniwersyteckiej w Warszawie.
2014-09-14, 19:23
Posłuchaj
Wielka Brytania stała się miejscem zamieszkania i działalności największej społeczności polskich emigrantów politycznych podczas i po II wojnie światowej. W dużej mierze byli to żołnierze Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, pracownicy rozmaitych agend rządowych i ich rodziny. Polskie władze na uchodźstwie funkcjonowały w Londynie przez pięć dekad. Na tę tkankę nałożyły się kolejne fale emigracji, łącznie z emigracją „pomarcową” i „solidarnościową”. To dzięki nim Londyn stał się zarówno ważnym miejscem polskiej pamięci, jak i żywym ośrodkiem współczesnego polskiego życia.
Wszystkie drogi prowadzą do Londynu
Wystawa o „polskim Londynie” przygotowywana jest już od trzech lat. Organizatorzy chcieli jak najdokładniej przebadać interesujące ich tematy związane z obecnością naszych rodaków w tym mieście, do którego ściągali niemal ze wszystkich stron świata.
- Dla wielu Polaków Londyn, przez pewien okres czasu, był tą oficjalną i formalną stolicą państwa polskiego, gdyż to właśnie tam znajdowała się siedziba polskiego rządu na uchodźstwie, który uosabiał Polskę wolną i suwerenną. Było to również miejsce, do którego uciekało, przed wojenną zawieruchą, najwięcej Polaków mających nadzieję, że znajdą schronienie w państwie silnym i stabilnym. Na wystawie zaprezentujemy mapy, które pokazują skąd przybywali przyszli „Londyńczycy” – powiedział na antenie PR24 Marek Stremecki z Muzeum Historii Polski.
Ludzie przemówią
Oprócz przedmiotów, będących pamiątkami po polskich emigrantach, a także po polskich instytucjach, główny element wystawy będą stanowiły nagrania rozmów i wypowiedzi osób uczestniczących w „pielgrzymce na brytyjską ziemię”.
REKLAMA
- Głównym tematem będą opowieści ludzi. To chcemy wysunąć na pierwszy plan, gdyż to właśnie te osoby, które wyruszyły do Londynu stworzyły jego wyjątkowy klimat. Będzie to wystawa narracyjna, w której przemówią ludzie. Dwa lata temu wybraliśmy się do Londynu i odnaleźliśmy tych, którzy wyemigrowali w tamtych czasach. To, co udało się nam zebrać, te wszystkie opowieści i zwierzenia stworzyły niesamowitą kolekcję – podkreślił gość PR24.
PR24/Damian Bielecki
REKLAMA