Równonoc jesienna. Dni będą coraz krótsze
O 4.29 nastąpiła we wtorek zmiana pór roku i zaczęła się astronomiczna jesień. Przejście z lata do jesieni rozpoczyna tak zwana równonoc jesienna.
2014-09-23, 05:00
Posłuchaj
Słońce przesuwa się wtedy ze znaku Panny w znak Wagi. Oznacza to pierwszy dzień jesieni na półkuli północnej i pierwszy dzień wiosny na półkuli południowej. Od 23 września z każdym dniem noce stają się coraz dłuższe.
Astronomiczna jesień będzie nam towarzyszyć do momentu przesilenia zimowego, czyli do 22 grudnia.
Nadal jednak pozostaniemy w czasie letnim. Zmiana czasu z letniego na zimowy nastąpi w nocy z 26 na 27 października. Wskazówki zegarków przesuniemy wtedy z godziny 3:00 na 2:00. Będziemy więc spać o godzinę dłużej.
Z jesienią łączy się zazwyczaj krótki okres pięknej i ciepłej pogody, określany, jako "złota polska jesień", albo czas "babiego lata"'. Na tle występującego już wtedy ochłodzenia, pojawia się kilka ciepłych i słonecznych dni. Taki okres trwa od 2 do 9 dni.
REKLAMA
Rekordowo wysoką temperaturę pierwszego dnia jesieni, w ubiegłym stuleciu odnotowano w 1947 roku we Wrocławiu. Termometry wskazały wtedy 31,3 stopnia Celsjusza. Z kolei najzimniejszy był początek jesieni w 1904 roku w Warszawie - termometry pokazywały 8,4 stopnia Celsjusza.
IAR, bk
REKLAMA